Od dwóch do czterech lat, zdaniem psychologów i naukowców, trwa zazwyczaj płomienna miłość. Brytyjski dziennik „The Daily Mail” pokusił się nawet o dokładnie podanie, jak długo trwa miłość – to podobno dwa lata, sześć miesięcy i… 25 dni. Innego zdania jest z kolei antropolog Helen Fisher, prowadząca badania nad uczuciami. Jej zdaniem taki stan może się utrzymać przez około 4,5 roku. Większość naukowców twierdzi, że zachodzące w mózgu procesy, których wynikiem jest zakochanie, mogą trwać góra cztery lata. Długo to czy krótko – nieistotne. Fakt pozostaje faktem, że wiele związków rozpada się zarówno w tym czasie, wcześniej, jak i później. Zachowanie przynajmniej przyzwoitych relacji z byłym partnerem to ideał, w który mierzymy. Rzeczywistość jednak weryfikuje nasze zamierzenia. Jak ułożyć sobie kontakty z eks?
Zażyłość wskazana?
– Zoe Saldana i jej wieloletni narzeczony Keith Britton rozstali się w przyjaźni – poinformował całkiem niedawno rzecznik prasowy gwiazdy „Avatara”. Przyjacielskie stosunki po rozpadzie związku deklaruje większość celebrytów. Czy to jednak oznacza, że byli partnerzy z powodzeniem mogą utrzymywać bliskie, przyjacielskie relacje? – Najpierw proponowałabym upewnić się, czy zażyłość z ekspartnerem nie przeszkadza obecnemu wybrankowi. Wiele osób może nie tolerować bliskich stosunków swojego partnera z byłym mężczyzną lub kobietą. Lepiej od razu zapewnić ukochaną osobę, że są to wyłącznie czyste, poprawne stosunki, a dopiero potem utrzymywać tę relację – radzi psycholog Anna Chotecka.
Ryzykowne powroty
Ale zadowolenie obecnych partnerów to jedna strona medalu. Druga może okazać się pułapką. Wiele osób twierdzi, że utrzymywanie jakichkolwiek relacji – a już na pewno koleżeńskich – nie przynosi niczego dobrego. Przede wszystkim dlatego, że nie pozwala rozstać się z przeszłością i może rodzić nadzieję na odbudowanie związku. Stąd często niewielki krok do powrotu. Słusznie? Zdaniem psycholog Anny Choteckiej, niekiedy warto dać sobie drugą szansę, choć nie zawsze jest to dobrą decyzją. – Jeśli partnerzy wiedzą, jaki popełnili błąd, chcą to naprawić i zamierzają pracować nad związkiem, mogą spróbować ponownie stworzyć parę. Niestety, udaje się to bardzo rzadko – twierdzi Anna Chotecka. W większości przypadków najrozsądniejsze jest zamknięcie przeszłości na klucz i brnięcie do przodu, bez oglądania się za siebie.
Co jest zdrowe, a co wypaczone (i niebezpieczne) w relacjach z eks? Sprawdź naszą listę 20 typowych zachowań.
Zdrowe:
- spontaniczna rozmowa, gdy przypadkiem na siebie wpadniecie;
- składanie sobie życzeń z okazji imienin, urodzin czy świąt;
- rozstanie w harmonii;
- szacunek dla decyzji partnera (rozstanie, wyjazd, szybkie rozpoczęcie kolejnego związku);
- ciepłe stosunki z rodziną eks, kiedy przypadkiem się spotkacie;
- zachowanie przyzwoitych stosunków w firmie, jeśli razem pracujecie i nieprzenoszenie spraw osobistych na grunt zawodowy;
- pomoc byłemu partnerowi, gdy się o takową do ciebie zwróci;
- wybaczenie partnerowi (co nie musi oznaczać podarowania mu drugiej szansy);
- niewracanie do przeszłości i nierozpamiętywanie jej;
- sprawiedliwy podział wspólnych rzeczy.
Wypaczone:
- obrażanie, ośmieszanie i oczernianie ekspartnera w internecie czy przed wspólnymi znajomymi;
- zemsta na nowej wybrance byłego partnera;
- teatralne prezentowanie się z nowym partnerem i zbytnia zażyłość z przypadkowymi mężczyznami na oczach eks;
- zasypywanie byłego partnera rozpaczliwymi listami, mailami, wiadomościami czy SMS-ami;
- uciekanie i chowanie się przed byłym partnerem;
- wmawianie sobie, że miłość nie istnieje i że świat się kończy;
- doprowadzanie się do ruiny z powodu rozpadu związku;
- palenie wspólnych pamiątek i prezentów od ekspartnera;
- zawalanie codziennych obowiązków z powodu rozstania;
- robienie prostackich dowcipów byłemu mężczyźnie – umieszczanie ogłoszeń w internecie, wysyłanie drogich zamówień na jego adres itp. O zemście na eks kochanku piszemy również w osobnym tekście.
Julia Wysocka
Zobacz także:
Gdy jego była zagraża waszej miłości...
Sprawdź, jak się zachować, gdy była dziewczyna twojego partnera pojawi się na horyzoncie.
Nowa dziewczyna eksfaceta – co o niej myślisz?
Kim jest dla ciebie nowa partnerka twoje eks?
Seks z eks
Czego zwykle najbardziej brakuje nam po rozstaniu? Bliskości. Gdy spędziło się z drugim człowiekiem lata, trudno z dnia na dzień wypełnić pustkę, która po nim została. To nierzadko pcha nas w ramiona przypadkowych osób, które zamiast poprawić naszą samoocenę, wywołują w nas jeszcze większy smutek. Niekiedy zaś byłych partnerów po rozstaniu łączą czysto fizyczne relacje. Czy seks z eks może smakować? – Może, choć jest to toksyczne – nie ukrywa psycholog Anna Chotecka. Z wielu powodów. Jak wymienia specjalistka, w ten sposób przeszłość wciąż ciągnie się za nami, a my nie jesteśmy w stanie zrobić miejsca dla nowej miłości. To taki emocjonalny masochizm – po chwili zapomnienia, przychodzi refleksja, przygnębienie, smutek, rozczarowanie, rozpacz. Nie warto przez to przechodzić. Lepiej spróbować jak najszybciej zapomnieć o ekspartnerze – w oddzielnym tekście przeczytasz, jak to zrobić.
Oddzielić przeszłość od teraźniejszości
Przeprowadzone w Hiszpanii badania, o których pisaliśmy, wykazały, że na potęgę szpiegujemy swoich mężczyzn. Czytamy ich SMS-y i sprawdzamy historię połączeń. Szpiegostwo to również domena wielu kobiet, którym rozpadły się związki. Najpierw są to „omyłkowo” wysłane wiadomości, potem zaczepianie przez internet czy na ulicy… W skrajnych przypadkach może dojść nawet do śledzenia ekspartnera, inwigilowania go w sieci czy w rzeczywistości. Stop! Jeśli związek jest skończony, pora zacząć patrzeć przed siebie. – To bardzo ważne, aby grubą kreską oddzielić przeszłość od teraźniejszości i przyszłości. Szukanie kontaktu na siłę czy wręcz szpiegowanie tak naprawdę szkodzi nie byłemu partnerowi, a osobie, która to robi. Rozważnie jest stanąć na nogi i zapomnieć o eks, a nie się mu narzucać – podkreśla psycholog Anna Chotecka. Zależy ci na prędkim dojściu do siebie i rozpoczęciu nowego rozdziału w życiu? Postaraj się zapomnieć o byłym partnerze i wypatruj przyszłości.