Jak dobieramy się w pary?

Zastanawiałaś się kiedykolwiek, dlaczego jedni tworzą szczęśliwe związki, a inni wręcz toksyczne? Można to wytłumaczyć.
Jak dobieramy się w pary?
para puzzl
05.11.2011

Jeśli masz za sobą kilka związków partnerskich, z dużym prawdopodobieństwem część z nich była szczęśliwa, a część – już nie. Być może udało ci się już spotkać drugą połowę, z którą tworzysz harmonijną relację. Wiele kobiet musi jednak szukać znacznie dłużej, zanim znajdą swój ideał. To wszystko nie jest dziełem przypadku. Dobieramy się w pary według zakodowanych w naszych umysłach mechanizmów i w wyborze partnera kierujemy się tym samym!

Czego szukamy w mężczyznach?

Pozycja społeczna – David M. Buss, autor książki „Ewolucja pożądania. Jak ludzie dobierają się w pary?” zauważa, że władza i wysoka pozycja społeczna są wabikiem przyciągającym niemal każdą kobietę. Pragniemy mężczyzn sukcesu, z zasobami i pozycją. Proste, prawda? Więcej dowodów znajdziesz w osobnym artykule.

Wiek – zazwyczaj szukamy mężczyzn starszych od nas. – Tendencja ta znalazła krańcowy wyraz w plemieniu Tiwi, gdzie gerontokracja bardzo starych mężczyzn zagarnia większość władzy i prestiżu, a także kontroluje seksualne relacje całej społeczności za pośrednictwem skomplikowanego systemu przymierzy. Nawet w kulturze amerykańskiej zasoby i pozycja społeczna wyraźnie narastają wraz z wiekiem – argumentuje David M. Buss. Mężczyzna starszy wydaje nam się bardziej dojrzały, męski, stały w uczuciach, ustatkowany zawodowo.

Ambicja i pracowitość – związane są z wysoką pozycją społeczną i zasobnością portfela, nic więc dziwnego, że szukamy mężczyzn, których charakteryzują te cechy. Przez brak ambicji zawodowych czy lenistwo partnera może się rozpaść nawet najtrwalszy związek. Która kobieta zniosłaby świadomość, że jej partner, zamiast znaleźć pracę, woli całymi dniami przesiadywać bezczynnie w domu (a niestety taka sytuacja ma miejsce coraz częściej)? Mężczyzna pracowity daje kobiece poczucie bezpieczeństwa.

 

para puzzle

Inteligencja – głównie dlatego, że jej konsekwencją zwykle jest zamożność. – Inteligencja mężczyzny sygnalizuje wiele potencjalnych korzyści, włącznie z dużymi umiejętnościami rodzicielskimi, znajomością kultury, umiejętnością przekonywania innych i wywierania na nich wpływu. Oznacza też umiejętność przewidywania możliwych niebezpieczeństw i rozwiązywania pojawiających się problemów – wylicza David M. Buss. Dla pradawnych kobiet z kolei związek z mężczyzną inteligentnym podnosił szansę ich przetrwania i sukcesu reprodukcyjnego.

Atrakcyjny wygląd – choć nie jest najważniejszy, należy podkreślić, że ma znaczenie. Gdy kogoś poznajemy, to właśnie wygląd odgrywa główną rolę. Kobiety lepiej czują się w towarzystwie mężczyzn, którzy pociągają je fizycznie – są przystojni, męscy, zadbani. Oczywiście, wygląd nie może być ostatecznym wyznacznikiem, decydującym o tym, czy związać się z daną osobą. Mamy jednak swoje typy, które nam się podobają i szukamy ich, gdy myślimy o stałym związku.

Grunt to dopasowanie

Jedną z najważniejszych kwestii w każdym związku kobiety z mężczyzną jest dopasowanie. Relacja będzie tym szczęśliwsza, im lepiej dopasowani do siebie będą partnerzy. Zdaniem Davida M. Bussa, dopasowanie uzależnione jest od dwóch czynników: podobieństwa i komplementarności polegającej na wzajemnym uzupełnianiu się cech. – Podobieństwo ułatwia współpracę. Jednym ze sposobów na dopasowanie jest więc poszukiwanie partnera podobnego do siebie. Wybieranie podobnego sobie partnera jest eleganckim w swej prostocie rozwiązaniem problemu przystosowania się do długotrwałego związku z drugim człowiekiem – uważa David M. Buss. Poza tym wybór partnera podobnego do nas m.in. zapobiega rozpadowi związku i konfliktom, podnosi szansę na sukces w realizowaniu wspólnych przedsięwzięć i chroni przed kosztami sprzeczności interesów. Udany związek to również dopasowanie kobiety i mężczyzny w sprawach intymnych.

para puzzle

Przyciąganie partnera

– Jasna świadomość, czego się chce od partnera, nie gwarantuje jeszcze realizacji pragnień. Zależy to w dużym stopniu od umiejętności sygnalizowania, że posiada się przymioty pożądane przez płeć przeciwną – twierdzi David M. Buss. Nie wystarczy zatem wyłącznie demonstracja własnych zalet – trzeba jeszcze pomniejszyć wagę zalet konkurencji. Przyciąganie partnera, aby stworzyć związek stały czy przelotny, zawsze wymaga pokazywania własnych zalet i to pożądanych przez płeć przeciwną. Jeśli zatem potrafimy wyeksponować nasze mocne strony, które dodatkowo oczarują mężczyznę, możemy być pewne, że nie oprze się on naszemu urokowi. Na początku jest to błysk w oku, uśmiech, czar. Tak właśnie jednak dobieramy się w pary, nawet jeśli zarzekamy się, że jest inaczej.

Dlaczego warto być w związku?

Jeśli już kobieta i mężczyzna stworzą związek, rozpoczyna się etap bycia razem. David M. Buss twierdzi, że pozostawanie w związku to szereg obopólnych korzyści. – To jedyne w swoim rodzaju przymierze umożliwia skuteczne nabywanie wzajemnie się uzupełniających umiejętności, podział obowiązków, dzielenie się zasobami, utrzymywanie wspólnego frontu przeciw nieprzyjaciołom i stałego środowiska domowego umożliwiającego wychowanie dzieci – twierdzi specjalista. Dlatego każdy z nas, często nieświadomie, wciela w życie własną taktykę zatrzymania przy sobie partnera. A ponieważ dobieramy się z osobami o podobnym poziomie wartości, obie strony przy rozstaniu mają tyle samo do stracenia. Jeśli zatem związek jest szczęśliwy i harmonijny, warto go pielęgnować i dbać o jego rozwój. Nie jest łatwo bowiem dobrać się tak, aby mieć poczucie spełnienia i dopasowania. Z osobnego tekstu dowiesz się, jaki jest przepis na idealną miłość.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Jak być dobrą żoną?

Niezbędnik świeżo upieczonych żon.

Z@kochana przez Internet

Czy miłość przez Internet się zdarza i jaką ma szansę na przetrwanie?

Komentarze (27)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2015 19:24
Jeżeli naprawdę było się zakochanym, to nie można tego zapomnieć ot tak. Jedynie czas może pomóc, choć i to nie zawsze. Byłam ze swoim chłopakiem ponad 4 lata więc coś o tym wiem. Było wspaniale, miałam dla kogo żyć, starac się, wracać do domu. Rozstanie przezywałam straszliwie, szukając wszelkich sposobów na Jego powrót. No i i udało się. Wszystko dzięki urokowi miłosnemu ze strony urok-milosny.pl , po 3 miesiącach oczekiwania i huśtawki nastrojów, mój misiek znowu jest mój: )
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2012 22:00
ludzie dobierają sie wpary wtedy kiedy czują ze jedno bez drugiego nie czuje się ssobą.. reszta to mistyfikacja, zwykłe społeczniactwo..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.11.2011 16:10
Wpisz w google "faceci to kretyni"
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2011 17:33
ja do tej pory nie wiem czy się "dobrałam w parę" ;/ on niski ja niska, rodzina twierdzi że nie jest jakiś przystojny więc powinnam szukać innego... nigdzie nie ma wsparcia, a ja coraz częściej myślę o zerwaniu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2011 20:01
totalnie sie nie zgadzam...zgadza sie jedynie dopasowanie ale to chyba logiczne wiec artykuł niczym nie zaskakuje..jesli bede chciała czytac ze trawa jest zielona to dam znać! JA osobiscie wybierałam partnera przypadkiem po prostu sie stało ze sie spotkało i poczuło to cos własciwie nie zwracałam uwagi na pozycje społeczną to juz szczyt materializmu jesli sie czuje miłość to czuje po prostu a jesli patrzy sie juz na takie czynniki jak pieniadze itd to juz dochodzi do głosu rozsądek i z miłosci nici,bo miłosci nie da sie zracjonalizowac albo sie cos czuje albo nie,moj chłopak jest do mnie idealnie pasujący i juz;)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo