Jeśli masz za sobą kilka związków partnerskich, z dużym prawdopodobieństwem część z nich była szczęśliwa, a część – już nie. Być może udało ci się już spotkać drugą połowę, z którą tworzysz harmonijną relację. Wiele kobiet musi jednak szukać znacznie dłużej, zanim znajdą swój ideał. To wszystko nie jest dziełem przypadku. Dobieramy się w pary według zakodowanych w naszych umysłach mechanizmów i w wyborze partnera kierujemy się tym samym!
Czego szukamy w mężczyznach?
Pozycja społeczna – David M. Buss, autor książki „Ewolucja pożądania. Jak ludzie dobierają się w pary?” zauważa, że władza i wysoka pozycja społeczna są wabikiem przyciągającym niemal każdą kobietę. Pragniemy mężczyzn sukcesu, z zasobami i pozycją. Proste, prawda? Więcej dowodów znajdziesz w osobnym artykule.
Wiek – zazwyczaj szukamy mężczyzn starszych od nas. – Tendencja ta znalazła krańcowy wyraz w plemieniu Tiwi, gdzie gerontokracja bardzo starych mężczyzn zagarnia większość władzy i prestiżu, a także kontroluje seksualne relacje całej społeczności za pośrednictwem skomplikowanego systemu przymierzy. Nawet w kulturze amerykańskiej zasoby i pozycja społeczna wyraźnie narastają wraz z wiekiem – argumentuje David M. Buss. Mężczyzna starszy wydaje nam się bardziej dojrzały, męski, stały w uczuciach, ustatkowany zawodowo.
Ambicja i pracowitość – związane są z wysoką pozycją społeczną i zasobnością portfela, nic więc dziwnego, że szukamy mężczyzn, których charakteryzują te cechy. Przez brak ambicji zawodowych czy lenistwo partnera może się rozpaść nawet najtrwalszy związek. Która kobieta zniosłaby świadomość, że jej partner, zamiast znaleźć pracę, woli całymi dniami przesiadywać bezczynnie w domu (a niestety taka sytuacja ma miejsce coraz częściej)? Mężczyzna pracowity daje kobiece poczucie bezpieczeństwa.
Inteligencja – głównie dlatego, że jej konsekwencją zwykle jest zamożność. – Inteligencja mężczyzny sygnalizuje wiele potencjalnych korzyści, włącznie z dużymi umiejętnościami rodzicielskimi, znajomością kultury, umiejętnością przekonywania innych i wywierania na nich wpływu. Oznacza też umiejętność przewidywania możliwych niebezpieczeństw i rozwiązywania pojawiających się problemów – wylicza David M. Buss. Dla pradawnych kobiet z kolei związek z mężczyzną inteligentnym podnosił szansę ich przetrwania i sukcesu reprodukcyjnego.
Atrakcyjny wygląd – choć nie jest najważniejszy, należy podkreślić, że ma znaczenie. Gdy kogoś poznajemy, to właśnie wygląd odgrywa główną rolę. Kobiety lepiej czują się w towarzystwie mężczyzn, którzy pociągają je fizycznie – są przystojni, męscy, zadbani. Oczywiście, wygląd nie może być ostatecznym wyznacznikiem, decydującym o tym, czy związać się z daną osobą. Mamy jednak swoje typy, które nam się podobają i szukamy ich, gdy myślimy o stałym związku.
Grunt to dopasowanie
Jedną z najważniejszych kwestii w każdym związku kobiety z mężczyzną jest dopasowanie. Relacja będzie tym szczęśliwsza, im lepiej dopasowani do siebie będą partnerzy. Zdaniem Davida M. Bussa, dopasowanie uzależnione jest od dwóch czynników: podobieństwa i komplementarności polegającej na wzajemnym uzupełnianiu się cech. – Podobieństwo ułatwia współpracę. Jednym ze sposobów na dopasowanie jest więc poszukiwanie partnera podobnego do siebie. Wybieranie podobnego sobie partnera jest eleganckim w swej prostocie rozwiązaniem problemu przystosowania się do długotrwałego związku z drugim człowiekiem – uważa David M. Buss. Poza tym wybór partnera podobnego do nas m.in. zapobiega rozpadowi związku i konfliktom, podnosi szansę na sukces w realizowaniu wspólnych przedsięwzięć i chroni przed kosztami sprzeczności interesów. Udany związek to również dopasowanie kobiety i mężczyzny w sprawach intymnych.
Przyciąganie partnera
– Jasna świadomość, czego się chce od partnera, nie gwarantuje jeszcze realizacji pragnień. Zależy to w dużym stopniu od umiejętności sygnalizowania, że posiada się przymioty pożądane przez płeć przeciwną – twierdzi David M. Buss. Nie wystarczy zatem wyłącznie demonstracja własnych zalet – trzeba jeszcze pomniejszyć wagę zalet konkurencji. Przyciąganie partnera, aby stworzyć związek stały czy przelotny, zawsze wymaga pokazywania własnych zalet i to pożądanych przez płeć przeciwną. Jeśli zatem potrafimy wyeksponować nasze mocne strony, które dodatkowo oczarują mężczyznę, możemy być pewne, że nie oprze się on naszemu urokowi. Na początku jest to błysk w oku, uśmiech, czar. Tak właśnie jednak dobieramy się w pary, nawet jeśli zarzekamy się, że jest inaczej.
Dlaczego warto być w związku?
Jeśli już kobieta i mężczyzna stworzą związek, rozpoczyna się etap bycia razem. David M. Buss twierdzi, że pozostawanie w związku to szereg obopólnych korzyści. – To jedyne w swoim rodzaju przymierze umożliwia skuteczne nabywanie wzajemnie się uzupełniających umiejętności, podział obowiązków, dzielenie się zasobami, utrzymywanie wspólnego frontu przeciw nieprzyjaciołom i stałego środowiska domowego umożliwiającego wychowanie dzieci – twierdzi specjalista. Dlatego każdy z nas, często nieświadomie, wciela w życie własną taktykę zatrzymania przy sobie partnera. A ponieważ dobieramy się z osobami o podobnym poziomie wartości, obie strony przy rozstaniu mają tyle samo do stracenia. Jeśli zatem związek jest szczęśliwy i harmonijny, warto go pielęgnować i dbać o jego rozwój. Nie jest łatwo bowiem dobrać się tak, aby mieć poczucie spełnienia i dopasowania. Z osobnego tekstu dowiesz się, jaki jest przepis na idealną miłość.
Ewa Podsiadły-Natorska
Zobacz także:
Niezbędnik świeżo upieczonych żon.
Czy miłość przez Internet się zdarza i jaką ma szansę na przetrwanie?