Rodzaje miłości: Jaki masz styl kochania? 6 TYPÓW & KOLORÓW

Zbadaj miłosną temperaturę swojego związku!
Rodzaje miłości: Jaki masz styl kochania? 6 TYPÓW & KOLORÓW
04.11.2011

Wydawałoby się, że miłość to miłość – po prostu, pewien typ uczucia. Pojęcie to jest jednak dużo bardziej skomplikowane. Oznacza całą gamę przeżyć i doświadczeń.

Jak zauważył amerykański socjolog, profesor John Allen Lee, każdy z nas kocha nieco inaczej. Nasze miłosne relacje różnią się między sobą nie tylko stopniem namiętności, dbałości o partnera, lecz także określonym postępowaniem w związku.

Miłość można tym samym podzielić na kilka typów. Każdy z nich ma swoją odrębną nazwę. Co więcej, przyporządkowany mu jest także określony kolor, który w pełni oddaję charakter uczucia oraz temperaturę związku. Jedni ludzie kochają więc na czerwono, a inni na niebiesko czy zielono. A jak to wygląda w przypadku Twojego związku?

Aby to sprawdzić, przeczytaj poniższe stwierdzenia na temat miłości. Następnie, wybierz te, które najbardziej odpowiadają Twojej relacji z partnerem (Każdemu zdaniu podporządkowany jest inny kolor). Najwięcej odpowiedzi twierdzących o konkretnej barwie, pokaże Ci kolor Twojej miłości!

1. Zanim zdecyduję się na małżeństwo, chcę najpierw dobrze zaplanować swoje życie (żółty)

2. Gdy poznałam swojego ukochanego, od razu wiedziałam, że to ten Jedyny (czerwony)

3. Za kilka lat prawdopodobnie zaczniemy z moim chłopakiem poważnie rozmawiać o ślubie i o dziecku (niebieski)

4. Jestem strasznie zazdrosna o swojego chłopaka. Nie mogę znieść, gdy rozmawia z innymi dziewczynami (czerwony)

5. Lubię mieć w związku trochę swobody. Źle się czuję, gdy ktoś osacza mnie z wszystkich stron (żółty)

6. Bardzo ciężko znoszę kilkudniowe rozłąki ze swoim ukochanym. Chciałabym, żeby mój chłopak zawsze był przy mnie bardzo blisko (czerwony)

7. Gdy jesteśmy razem, wciąż o czymś dyskutujemy. Na wspólnych rozmowach spędzamy całe godziny (niebieski)

8. Uważam, że nawet, gdy ktoś jest w związku, to jednak może sobie czasem trochę poflirtować na boku. Przecież to nic strasznego, a jak bardzo poprawia humor (żółty)

9. To nie była miłość od pierwszego wejrzenia. Najpierw łączyła nas jedynie przyjaźń (niebieski)

10. Nie mogę żyć bez mojego ukochanego. Nie wiem, co bym zrobiła, gdyby mnie teraz zostawił (czerwony)

11. Potrafię sama zorganizować sobie czas. Gdy nie ma w pobliżu mojego partnera, i tak nie narzekam na nudę (niebieski)

12. Mogłabym wymienić sporo wad mojego ukochanego. Staram się jednak nie zwracać na nie uwagi (żółty)

 

miłość

MIŁOŚĆ POMARAŃCZOWA – Mania

Powstała z połączenia Erosa i Ludus (Reprezentujesz ten typ miłości jeżeli wybrałaś tyle samo odpowiedzi oznaczonych kolorem czerwonym i żółtym). Pomarańczowa Mania – to typ miłości, którą uosabiają osoby zdesperowane, prawdziwi maniacy, całkowicie pochłonięci myślami o swoim ukochanym. Często są to ludzie obsesyjnie zazdrośni o drugą osobę, osoby pełne sprzecznych emocji, zakochani, którzy zrobią wszystko byleby tylko ich uczucia zostały odwzajemnione.

Przyszłość pomarańczowej miłości: Zaborczego kochanka bardzo trudno jest zmienić. Jest niczym bluszcz, który osacza drugą osobę ze wszystkich stron. Gdy spirala wzajemnych podejrzeń wzmaga się z każdym dniem, bardzo trudno jest o trwałość takiej relacji. Co powinny jednak zrobić osoby, które za wszelką cenę pragną walczyć o tę miłość? Najważniejsze w takim przypadku jest dbanie o to, aby nie ograniczać zbytnio wolności partnera, nie kontrolować go na każdym kroku. Każdy ma przecież prawo do odrobimy niezależności.

MIŁOŚĆ FIOLETOWA – Agape

Powstała z połączenia Erosa (czerwony) i Storge (niebieski). To jedna z najbardziej romantycznych miłości. O takim uczuciu marzy chyba każdy z nas. Fioletowy kochanek stara się zawsze dawać z siebie wszystko. Obdarzając drugą osobę miłością, jest w tym uczuciu bardzo hojny. Co najważniejsze, relacja ta kompletnie pozbawiona jest egoizmu. Dobro drugiej osoby liczy się dużo bardziej niż własne potrzeby i pragnienia. Cechą tego stylu kochania jest również przebaczenie. Partnerzy, są w stanie zrozumieć wiele, byleby tylko zachować trwałość swojej relacji.

Przyszłość fioletowej miłości: To uczucie, które ma szanse przetrwać przez długie lata. A wszystko dzięki solidnym i trwałym fundamentom, relacji opartej na wspólnym zaufaniu i wsparciu. Jedynym zagrożeniem takiej miłości jest zbytnia uległość i zaangażowanie w sprawy drugiej osoby. Skupiając się jedynie na dobru i szczęściu ukochanego, można łatwo zapomnieć o sobie.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Kiedy wstrzymać się od seksu?

Seks jest dobry (prawie) na wszystko, jednak czasami lepiej odłożyć go na później.

Jak być dobrą żoną?

Poradnik dla początkujących.

miłość

MIŁOŚĆ CZERWONA – Eros

Jeżeli wybrałaś najwięcej stwierdzeń oznaczonych kolorem czerwonym, to Twoja miłość ma na imię Eros. Co to oznacza dla Ciebie? Twoim życiem kierują bardzo intensywne emocje. W związku dążysz do bardzo gorącego i namiętnego uczucia. Bardzo ważny jest również dla Ciebie kontakt fizyczny. Pragniesz, aby ukochany zawsze był przy Tobie. Nie znosisz rozłąki. Nie potrafiłabyś również wybaczyć zdrady.

Przyszłość czerwonej miłości: Wydawałoby się, że takiej relacji nic nie brakuje. Łączy Was przecież gorące, namiętne uczucie, nie potraficie bez siebie żyć. Niestety, taka miłość niesie za sobą pewne zagrożenia. Chodzi tutaj przede wszystkim o ryzyko uzależnienia się od partnera. Zbytnie przywiązanie sprawi, że nie będziesz mogła bez niego żyć. Stracisz tym samym swoją odrębność, a ewentualne zakończenie związku możesz zacząć odbierać w kategoriach końca świata. Tak silne emocje mogą zrujnować Ci życie. Warto więc trochę wyluzować, podejść do miłości nieco bardziej racjonalnie.

MIŁOŚĆ NIEBIESKA– Storge

To uczucie bardzo łagodne, spokojne i zrównoważone. Namiętne fizyczne uniesienia zastępowane są raczej duchową więzią dwojga zakochanych. Można wręcz powiedzieć, że błękitna miłość to swoiste porozumienie dusz, trwałe, głębokie uczucie, pełne wzajemnej troski i wsparcia. Nie ma tutaj miejsca na konflikty czy sprzeczki. Partnerów łączy bardzo przyjacielskie uczucie.

Przyszłość niebieskiej miłości: Głównym zagrożeniem takiego związku jest przede wszystkim brak gorącego uczucia. Kobiety, które kochają w ten sposób, często traktują swojego partnera jak brata. Zwierzają mu się ze wszystkich problemów, potrafią rozmawiać z nim na każdy temat, są do niego bardzo przywiązane. W relacji tej brakuje jednak pewnej charakterystycznej dla wszystkich zakochanych iskierki, nutki szaleństwa i gorącego pożądania. Pamiętając o tym, warto więc pamiętać o cielesnej bliskości, starać się wszystkimi sposobami podgrzewać atmosferę w związku.

miłość

MIŁOŚĆ ŻÓŁTA – Ludus

To uczucie dosyć egoistyczne. Sprawy miłości odbierasz bowiem w kategoriach pewnej gry. Wydaje Ci się, że światem uczuć rządzą pewne reguły. Aby więc zwyciężyć w tej zabawie, postępujesz w określony, z góry zaplanowany sposób. W takiej miłości więcej jest flirtu i uwodzenia niż prawdziwych uczuć. Nie brak tutaj również prób manipulacji partnerem, przebiegłej walki o władzę w związku.

Przyszłość żółtej miłości: Tego rodzaju związki zwykle są bardzo krótkotrwałe. Gdy partnerom nudzą się wszelkie miłosne gierki, uczucie szybko wygasa. Aby zmienić tę sytuację, warto nieco głębiej zastanowić się nad uczuciem, które łączy nas z daną osobą. Starać się bardziej zaangażować w ten związek, poczuć prawdziwą bliskość drugiej osoby, zaufać jej.

MIŁOŚĆ ZIELONA – Pragma

To połaczenie Ludus oraz Storge (Reprezentujesz ten typ miłości jeżeli wybrałaś tyle samo odpowiedzi oznaczonych kolorem niebieskim i żółtym). Twoje podejście do uczuć jest bardzo praktyczne. Dobrze wiesz, jakie cechy powinien posiadać wybranek Twojego serca. Zanim więc zdecydujesz się na stały związek, musisz najpierw dobrze poznać drugą osobę, zdecydować się czy odpowiada ona Twoim upodobaniom, czy też wręcz przeciwnie, czegoś jednak jej brakuje.

Przyszłość zielonej miłości: Tego rodzaju relacja może być udana, pod warunkiem, że partnerzy czerpią z niej określone korzyści. W tym przypadku bowiem związek jest pewnego rodzaju transakcją biznesową, w której ukochani są dla siebie „świetnym interesem”. Niestety, taki układ często ma bardzo nietrwałe fundamenty. Jeżeli jednemu z partnerów coś w życiu się nie uda, istnieje duże ryzyko, że będzie on musiał sam poradzić sobie z tym problemem.

Komentarze (55)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.05.2016 06:35
Nie zgadza się! Wyssane z palca chyba. :-)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.11.2011 16:11
Wpisz w google "faceci to kretyni"
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.11.2011 17:16
Brakuje Ci pieniędzy na torebki czy buty? Znam sposób jak szybko dorobić trochę pieniędzy. Więcej informacji na stronie tnij+.+com/+eee379 (usuń plusy)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2011 13:47
Zielono mi... i to się zgadza.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.11.2011 18:47
gówno prawda.. mi wyszedł niebieski, ale właściwie to przeciwieństwo mojego związku. Skąd wy te bzdury bierzecie?!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo