Mój mężczyzna o mnie nie dba

Zero prezentów, żadnego okazywania uczuć, brak dobrych manier i pełnych czułości gestów. Jak uzdrowić egoistę? Czy to możliwe?
Mój mężczyzna o mnie nie dba
08.10.2011

Czuły, troskliwy, opiekuńczy – nie pasuje to do twojego partnera? Niedobrze. Żeby przekonać się, jak trudny jest związek z mężczyzną, który nie dba o swoją wybrankę, poznaj historię 25-letniej Agnieszki. Na pierwszym roku studiów w stolicy poznała Bartka*. Jak opowiada, od początku jego zachowanie było mało romantyczne, ale z początku to bagatelizowała. O co konkretnie chodzi? – Kwiatki raz na kilka miesięcy, mało komplementów i zachowań typowych dla mężczyzny. Nie było żadnego odsuwania krzesła w restauracji czy SMS-ów na „dzień dobry”. Ale świetnie się ze sobą bawiliśmy, więc nie przywiązywałam do tego zbytniej uwagi – wyznaje Agnieszka. Pamięta, że żółte światło zapaliło się nad jej głową, gdy się rozchorowała. – Bartek przez ten czas odwiedził mnie tylko raz. Raz! Pisał, że nie chciałby się zarazić, ale mi było przykro. Gdy napisałam, że marzy mi się coś ciekawego do czytania, po prostu to zbagatelizował – wspomina Agnieszka.

Nieatrakcyjna i brzydka

Jak dodaje nasza bohaterka, z czasem było tylko gorzej. A fakt, że chłopak ją zaniedbywał, Agnieszce zaczęły wytykać nawet koleżanki. Zero prezentów, odbierania po zajęciach i odprowadzania pod akademik. W łóżku dbał tylko o swoją przyjemność, rzadko pytał o to, jak się czuje, czy o czymś marzy, czy jest szczęśliwa. – Potrzebowałam ponad półtora roku, żeby się ocknąć i zakończyć tę farsę, jaką był mój związek z Bartkiem. Nie było łatwo odejść, ale współczuję jego obecnej dziewczynie, o ile jakakolwiek została z nim na dłużej – przyznaje w rozmowie z nami Agnieszka. Przypadków, gdy mężczyzna nie dba o swoją partnerkę, można mnożyć. Na jednym z forów dyskusyjnych pewna internautka pisze, że „odkąd zostaliśmy małżeństwem, kochamy się może raz na miesiąc. Denerwuje mnie, że faceci na ulicy odwracają się za mną, a on jedyny nie. Czuję się nieatrakcyjna i brzydka”.

płacze

Konkretne komunikaty

Zastanawiasz się, co zrobić jako partnerka takiego mężczyzny? Po pierwsze, zacząć od rozmowy. – Bo to dzięki niej można najprędzej uświadomić sobie, gdzie leży przyczyna zachowania wybranka. Co najważniejsze, musisz powiedzieć wprost, że czujesz się zaniedbywana. I że tego nie akceptujesz – instruuje psycholog Anna Chotecka. Mężczyzna musi wiedzieć, co masz mu do zarzucenia sprawdź, jak z nim rozmawiać. O ile to możliwe, podaj jak najwięcej przykładów, które pozwolą mu zrozumieć, co masz na myśli (zapomniał o twoich urodzinach? Zaniedbał cię w chorobie? Nie zależy mu na dobrych stosunkach z twoją rodziną? Jest egoistą w łóżku? Zapomniał o czymś dla ciebie bardzo ważnym? Złamał obietnicę?). – Istotne są konkretne komunikaty. Mężczyzna musi zrozumieć, że zachowywał się niewłaściwie i że jesteś jego partnerką, a nie koleżanką. Zresztą, przykładów nie trzeba szukać za wszelką cenę. Jeśli kobieta czuje się zaniedbana, najpewniej ma ku temu powody – mówi Anna Chotecka.

Specjalista pomoże

Bardzo ważne, żebyś postarała się ustalić przyczynę takiego zachowania. Spytaj wprost, dlaczego postępuje. Jeśli usłyszysz „nie wiem”, masz prawo delikatnie wypytać o środowisko, w jakim dorastał, zachowanie kolegów względem ich partnerek. Bo może się np. okazać, że zaniedbywanie ciebie to tylko efekt wpływu kolegów na jego postawę. W takiej sytuacji szczera rozmowa z tobą powinna być dla niego otrzeźwieniem. A co, jeżeli to efekt złych wzorców wyniesionych z domu rodzinnego? – W takiej sytuacji najrozsądniej byłoby zdecydować się na wizytę u psychologa, wspólną. Specjaliście łatwiej będzie nauczyć mężczyznę prawidłowego modelu zachowania, a zatem i traktowania kobiety. I to w krótszym czasie – twierdzi Anna Chotecka. Istnieje jeszcze jedna ewentualność – trafiłaś po prostu (i niestety) na nieodpowiedniego faceta, który nie zdaje sobie sprawy ze swojego niedojrzałego zachowania, a próba nawracania go może zakończyć się fiaskiem. Są bowiem typy mężczyzn, których lepiej unikać. Dlatego jeśli rozmowa nie pomoże czy wręcz jeszcze pogorszy sytuację, pora się rozstać.

*imię zostało zmienione

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Oszczędny czy skąpy?

Z jakim facetem masz do czynienia i czy będziesz z nim szczęśliwa?

Wasze Listy: „Mój facet nie dba o higienę, wstyd mi za niego w towarzystwie”

Majka skarży się, że jej partner zaniedbuje samego siebie.

płacze

Tylko ja się liczę

Facet, który nie dba o partnerkę, nie tylko jest wobec niej nieczuły, mało romantyczny i oschły, ale nie respektuje również jej potrzeb. – Takiego mężczyznę interesują praktycznie wyłącznie własne potrzeby, a pragnienia ukochanej nie mają żadnego znaczenia. Prawdopodobnie on sobie może z nich nawet nie zdawać z nich sprawy, bo po prostu się tym nie interesuje. Uważa, że jeśli kobieta o czymś nie mówi, to nie ma problemu – wyjaśnia psycholog Anna Chotecka. Klasycznym przykładem jest osłabienie więzi erotycznych, o których wspomina wcześniej jedna z internautek. Partner nie dba o potrzeby seksualne partnerki, o jej rozkosz, satysfakcję. – Kocha się tylko wtedy, gdy on ma na to ochotę i skupia się wyłącznie na sobie. Zadowolenie wybranki w ogóle nie ma dla niego znaczenia. To przykład mężczyzny, który nie dba ani o nią, ani tym bardziej o jej pragnienia – tłumaczy Anna Chotecka. Zaniedbywanie potrzeb własnej partnerki to również naleganie na różne formy pieszczot pomimo jej sprzeciwu czy wręcz żądanie zbliżenia. Stąd już tylko krok do poczucia samotności w związku partnerskim.

Kwestia wychowania czy charakteru?

Niekiedy nierespektowanie potrzeb własnej partnerki, jak twierdzi nasza specjalistka, jest odbiciem sytuacji w domu rodzinnym. – Mężczyzna, który obserwował ojca zaniedbującego matkę, nieliczącego się z jej zdaniem i oschłego, może tak samo zachowywać się jako dorosły partner – uważa psycholog Anna Chotecka. To środowisko, w którym dorastał, mogło ukształtować jego sposób postrzegania rzeczywistości, zachowanie i podejście do stosunków damsko-męskich. Wtedy trudno się dziwić, że powtarza to samo, na co patrzył przez lata. – A czasem taki mężczyzna nawet nie zdaje sobie sprawy, że można zachowywać się inaczej – zauważa nasza rozmówczyni. Niestety, w większości przypadków takie zachowanie to jednak kwestia charakteru, osobowości i sposobu traktowania kobiet. Niewykluczone, że masz u swojego boku typu macho, czyli zakompleksionego egoistę z niskim poczuciem własnej wartości.

Komentarze (72)

Ocena: 5 / 5
agata (Ocena: 5) 04.11.2016 17:39
A ja jestem chyba już po toksycznym 16 letnim związku Miałam 28 lat jak zostałam wdową z 8 letnim synkiem brakowało kasy nawinął się facet 1.5 roku młodszy wyjechaliśmy za granicę wtedy zaczęłam matkować i wszystko robiłam gotowanie sprzątanie po 13 godzinnym dniu pracy a z czasem sex no i sobie ubzdurałam że on jak to robi ze mną to mnie kocha ale zachowanie jak się to mówi Po Wszystkim było raczej zimne tyko wtedy jak czegoś chciał ode mnie był słodki i taka karuzela Po 6 latach z nim mimowolnie dowiedziałam się że on mnie zdradza z młodszą ode mnie byłam rozgoryczona uciekłam i wyjechałam bez niego do Holandii on się miał żenić wszystko przygotowane na tip top Kiedy się dowiedział że jestem tam niby zapragnął znowu mnie i rozpieprzył ślub z tamtą Rodzinę przekonywał że się zmieni i że mnie kocha uwierzyliśmy mu dostałam pierścionek zaręczynowy od niego w Częstochowie przyrzekał MI miłość Aja byłam w 7 niebie Minęło kolejne 10 lat z pierścionkiem na palcu i nic do przodu Zawsze wszystko miał ode mnie na tacy fryzjer sprzątaczka kucharka i Pani przebrana do łóżka bo tak lubiał W tej chwili 2 TYGODNIE BEZ KONTAKTU nagle się odzywa jakby nigdy nic że podobno ja telefon zablokowałam na jego numer i dzwoni z innego numeru ale czemu po Takim długim nie odzywaniu się?Zawsze to ja robiłam pierwszy krok ale już mi się znudziło Grzeszyła 6 przykazaniem jestem wierząca on też katolik były rozmowy na temat małżeństwa ale a to chciał samochód ode mnie a to że mamy wyjazdy do pracy i niema czasu że tak dobrze ale on mnie nie przytula nie prawi komplementów nawet gdy przyjadę do niego nie odprowadza mnie na busa bo mieszkamy osobno on z bratem i matką Kiedy przebywał u mnie w domu nigdy nie wyrzucił na jedzenie Ja go pokochałam liczyłam na zmiany u niego ale się chyba przeliczyłam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.03.2016 07:02
tez tak mam... na początku rowniez nie zauwazalam tego ze zawsze spotykalismy sie u niego, nie wychodzil ze mna na spacery ani nie odprowadzal... teraz po 1.5 roku kiedy juz zamieszkalismy razem jest tylko coraz gorzej...nie mowi mi komplementow.. nie wychodzi ze mna.. a ja potrzebuje tylko jego bliskosci. sex? raz na 2 tyg przez kilka sekund.. na weekend z kolegami a ja w domu, milo? a kiedy mu probuje jakos przypomniec o sobie.. zeby o mnie zadbal, to rozpoczyna sie wielka awantura ze przesadzam, caly czas sie focham itp.. jak tu nie plakac? bo kocham go naprawde nad zycie ale czasami mysle czy dobrze zrobilam bedac z nim...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2015 19:27
Rozstałam się z miłością mojego życia po 7 latach….. Czułam się tak tragicznie że jest to wręcz nie do opisania… trzeba to przeżyć… Koleżanka dała mi namiary na pewnego rytualistę (strona o ile pamiętam to urok-milosny.pl) nigdy nie wierzyłam w magię, ale byłam zdesperowana i postanowiłam spróbować. I jak się okazało było warto. Wrócił do mnie po 6 tygodniach od zamówienia uroku. Teraz znowu czuję szczęście.
odpowiedz
Resapka (Ocena: 5) 14.10.2014 18:44
Wydaje mi się, że musi być tego przyczyna. Może użyj programu szpiegowskiego NinjaLogger, a wszystkiego się dowiesz?
odpowiedz
Aldona (Ocena: 5) 02.07.2014 07:47
Witam ja z każdego artykułu mam ciut podobnie jak wy dziewczyny tylko zauważyłam ze kazda z was ciągle pisze o kwiatach,prezentach,a mi wystarczy jego uczucie,bliskość,bezpieczeństwo,nie jest idealny bo idealnych nie ma,bywa różnie,ale do seksu namawiać go nie muszę wystarczy że powiem albo pokaże ze mam ochotę,a zazdrość tak jestem zazdrosna o jego koleżanki,kolegów ze spędza z nimi czas bardziej niż ze mną i jest mi przykro ale teraz wyjeżdżamy na tydzień tylko we dwoje i bd miala go tylko dla siebie..pozdrawiam
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo