Sekrety męskiego mózgu

Jak poznać, że on się zakochał? Jak wytresować jego umysł? PRAKTYCZNE PORADY
Sekrety męskiego mózgu
02.07.2011

Poznanie męskiego mózgu to dla kobiety nie lada wyzwanie. Trudno stwierdzić, która płeć jest bardziej skomplikowana wewnętrznie. Wiadomo jednak na pewno, że dla nas, kobiet, odkrycie tajemnic mózgu mężczyzny jest arcytrudne. Dla nas liczą się inne gesty i symbole. Na szczęście są jednak sposoby, żeby przekonać się, czy facet jest w tobie... zakochany. – Mężczyzna, który kocha kobietę, będzie tworzył wizje wspólnej przyszłości. Nie musi mówić „kocham cię”, byś zrozumiała, że darzy cię tym uczuciem. Wystarczy, że słowa, których używa, budują obrazy waszej wspólnej przyszłości – podpowiada Piotr Mart, autor książki „Mężczyzna od A do Z”. O tym, dlaczego tak bardzo się od siebie różnimy, przeczytasz w osobnym tekście.

Co ich kręci, co ich podnieca

W męskim mózgu (tak samo zresztą jak i w naszym) za emocje odpowiedzialne jest ciało migdałowate. Jednak u panów, na widok atrakcyjnej kobiety, płaty potyliczne w tylnej części głowy działają bardzo intensywnie, tak jakby „świecą się”. Dla porównania: u kobiet jest to prawy płat skroniowy ulokowany z przodu głowy. I – uwaga – płat potyliczny uaktywniający się u mężczyzn, jest odpowiedzialny za... wzrok. Teraz już wiesz, dlaczego mężczyźni są wzrokowcami i oceniają wygląd kobiety. Co ciekawe, mężczyźni podczas oceniania piękna wykorzystują prawą półkulę mózgową (kobiety zaś obie). Na tym ciekawe odkrycia się nie kończą. Okazuje się, że mężczyźni mają... 2,5-krotnie większy obszar mózgu, który odpowiada za popęd seksualny. Co się zatem dziwić, że panowie aż 13 razy dziennie myślą o seksie. Z kolei amerykańska profesor psychiatrii klinicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim Louann Brizendine, twierdzi, że gdy u mężczyzny miłość i pożądanie spotkają się, zakochuje się on „bez pamięci”.

Agresywny przywódca

Piotr Mart zdradza kolejną tajemnicę dotyczącą męskiego mózgu: panowie są... bardzo słabi psychicznie.Bez odpowiedniego wsparcia kobiety wielu mężczyzn nie jest w stanie normalnie funkcjonować – twierdzi Mart. Dowody? W 1981 roku amerykański naukowiec Roger Sperry otrzymał Nagrodę Nobla za badania nad funkcjonowaniem mózgu. W badaniach tych – jak przypomina Piotr Mart – Sperry wykazał różnice i funkcje poszczególnych półkul mózgowych. Okazało się, że za stany depresyjne odpowiedzialna jest prawa półkula mózgowa — czyli ta, która jest aktywniejsza u mężczyzn! Stąd u panów znacznie większa skłonność do depresji i wszystkiego, co się z nią wiąże (od nadmiernej agresji do samobójstwa). Mężczyźni mają również zakodowane, że kobiecy płacz budzi w nich instynkt opiekuńczy, podobnie jak u kobiet instynkt macierzyński. Ale kiedy kobieta staje się agresywna, zdaniem Piotra Marta, wkracza tym samym na pole zarezerwowane dla przywódcy stada.

 

mózg

Brak akceptacji rodzi agresję

Ponieważ w gruncie rzeczy męski mózg nie jest skomplikowany, dzięki kilku prostym sztuczkom można... wychować mężczyznę. Etap pierwszy, o którym pisze Piotr Mart w swojej książce, to zasada: „Nie oskarżaj, a wzbudź w nim poczucie winy”. Kolejny krok: „Powiedz mu, co cię trapi”, czyli wyłożenie kawy na ławę. – W tym momencie musisz mu powiedzieć, co cię boli. Nie trzymaj tego w sobie, oczekując od niego, że nagle stanie się jasnowidzem i zacznie czytać ci w myślach. Tak się nie stanie – wyjaśnia Piotr Mart. Następna podpowiedź: „Pozwól sobie pomóc”. Ostatni etap to wzmocnienie pozytywne w postaci pochwały, ciepłego słowa, nagrody. Jest jeszcze jedna kwestia, na którą mężczyźni są wyczuleni: brak akceptacji.Kiedy człowiek, a w tym wypadku mężczyzna, jest nieakceptowany, może to przerodzić się w agresję i autoagresję. Im bardziej mężczyzna czuje się nieakceptowany, tym gorszy jest dla swojego otoczenia – podpowiada Piotr Mart. I właśnie agresja to znamienna cecha samców alfa, za którymi przepadamy.

Permanentne przeobrażenia

Męski umysł cały czas się zmienia. Inaczej reaguje, gdy facet jest zakochany, a inaczej, gdy w jego życiu dzieją się przełomowe rzeczy. I tak, kiedy partnerka jest w ciąży, mózg mężczyzny zmienia się drastycznie, przekształcając się w mózg taty. Górę wtedy bierze bowiem prolaktyna – hormon, który uwrażliwia na płacz dziecka i pobudza w mózgu obszary odpowiedzialne za zachowania ojcowskie. Męski mózg ulega także przeobrażeniom, gdy mija oczarowanie, namiętność, a pojawia przywiązanie do kobiety. To zupełnie inny układ chemiczny. Dominują wtedy oksytocyna i serotonina – ich działanie nie wywołuje zbyt gwałtowanych uniesień, ale jest długoterminowe. Są jednak sposoby, żeby dopamina znowu dała znać o sobie – jak na początku. Wystarczy wprowadzić trochę urozmaicenia do związku; wybrać się razem w podróż, zaplanować weekend tylko we dwoje czy podarować partnerowi upominek.

Jak uzależniony

Prawdziwe cuda dzieją się jednak w męskim umyśle, gdy facet przeżywa orgazm lub się do niego zbliża. To jak lawina kolejnych zdarzeń. Wystarczą same myśli na temat seksu, a tzw. ośrodek orgazmu w mózgu zaczyna wysyłać sygnały w dół – wprost do rdzenia kręgowego, aż do receptorów narządów płciowych. Efekt? Napływ krwi do genitaliów i erekcja. Wiąże się to z przyspieszonym biciem serca, a nawet... gęsią skórką na jądrach. Tuż przed orgazmem, pojawia się faza plateau, czyli narastanie napięcia seksualnego. Aż wreszcie nadchodzi błoga rozkosz. Zdaniem holenderskich naukowców, orgazm działa na męski mózg niczym dawka heroiny na uzależnionego. Dlatego dla niektórych facetów seks może być uzależniający. Poza tym mężczyzn seks relaksuje, a w uśpienie wprawiają ich hormony uwalniane podczas wytrysku. Teraz już wiesz, że gdy twój facet przekręca się na drugi bok, nie znaczy to, że po wszystkim chce od ciebie odpocząć. Przeciwnie – było mu bardzo dobrze. Tylko jego umysł każe mu uciąć sobie drzemkę.

A przy okazji, jaką ty masz płeć mózgu?

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Jak usprawnić swój mózg? 8 prostych sztuczek!

Dzięki tym podpowiedziom bardzo szybko wyćwiczysz swój umysł.

Single mają słabsze mózgi?

W duecie nasze umysły zyskują na wartości? Zobacz, co na to nauka.

Polecane wideo

Komentarze (46)
Ocena: 5 / 5
asia (Ocena: 5) 08.06.2013 18:19
ja sie z tym artykulem zgadzam
odpowiedz
nina (Ocena: 5) 18.04.2013 01:09
Nieprawda, to kobiety częściej chorują na depresję, proste dane epidemiologiczne..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2011 10:35
to nie prawda ,w tej kwestii bd się kłocił!!!!!!!!! Madziu ,komentarz na dole godz 10.33.48
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2011 10:33
a moj jak widzi gdy płacze mówi że jestem głupia że to robie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.07.2011 00:25
...a na mojego moj placz w ogole nie dziala tylko jeszcze sie pyta czego placze i ze to nie jest sposob na problemy;/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie