Sangwinik, choleryk, flegmatyk: Z jakim mężczyzną będzie Ci najlepiej?

Mężczyźni reprezentują różne typy. Przekonaj się, który sprawdzi się na całe życie, a który jako przelotny kochanek.
Sangwinik, choleryk, flegmatyk: Z jakim mężczyzną będzie Ci najlepiej?
12.03.2011

W psychologii zwykło się wyróżniać cztery główne typy charakteru człowieka: flegmatyk, choleryk, sangwinik i melancholik. Ci z kolei reprezentują temperament introwertyczny, ekstrawertyczny albo neurotyczny, chyba że będziesz miała tyle szczęścia, iż trafisz na mężczyznę zrównoważonego emocjonalnie. To, którego faceta spotkasz, ma kluczowe znacznie – nie każdy bowiem nadaje się, aby stworzyć z nim stały związek. Temperament niektórych osób jest idealny, ale gdy w grę wchodzi tylko romans. Który mężczyzna będzie dla ciebie najlepszy?

Jeśli zależy ci na stworzeniu stałego związku na całe życie, szukaj mężczyzny, który łączy cechy sangwinika i flegmatyka. Ten pierwszy reprezentuje najbardziej ustabilizowany typ charakteru. Jest radony, energiczny, aktywny i pełen optymizmu. Cechuje go duża wrażliwość oraz otwartość, bywa towarzyski i żywiołowy. Nigdy nie będziesz się przy nim nudzić, ponieważ to człowiek gadatliwy. Z kolei flegmatyk reprezentuje silny, zrównoważony charakter. Jest spokojny, opanowany, solidny, łagodny, cierpliwy, potrafi dostosować się do każdej sytuacji, słucha uważnie. Mało tego, flegmatyk jest osobą dowcipną i pogodną. Mężczyzna sangwinik i flegmatyk w jednym jest gwarantem udanego, spokojnego, bezpiecznego życia. To facet, z którym z całą pewnością możesz śmiało układać sobie życie.

Szukasz kochanka lub faceta, który da ci sporo radości, ale nie będzie naciskał na poważne deklaracje? Wypatruj sangwinika! Przy tym mężczyźnie nudzić się nie będziesz, a z całą pewnością spędzicie razem miłe chwile. Jego przyjemne, radosne i optymistyczne usposobienie zagwarantuje ci dużo swobody, zabawy i rozkoszy. Bez konieczności zastanawiania się, co przyniesie wam przyszłość. Sangwinicy to najsympatyczniejsi faceci, choć dość beztroscy.

Unikać powinnaś za to typów cholerycznych i melancholijnych. Choleryk – przeciwieństwo flegmatyka – jest pracowity i aktywny, ma dużą energię życiową. Ale jego główne pragnienie to dominacja, przejawiająca się w oczekiwaniu podporządkowania się przez bliskie osoby. Cholerycy bywają niespokojni i agresywni, są wybuchowi, impulsywni, władczy. Mężczyzna o tym usposobieniu to typowy samiec alfa, który oczekuje od swojej partnerki poddańczości i uznania dla swojej ciężkiej pracy. Jeśli spotkałaś choleryka, upatruj w nim cech sangwinistycznych. Facet reprezentujący oba typy to ekstrawertyk, który lubi otaczać się ludźmi, ma wiele zainteresowań, czerpie energię ze świata zewnętrznego, jest spontaniczny, aktywny i poszukuje doznań. Sprawdzi się jako facet na całe życie – jako kochanek może mieć zbyt złożony charakter.

Figurki na tort ślubny

Z całą pewnością, jak każda kobieta, chciałabyś, żeby twój życiowy partner nie był sztywnym, powściągliwym pesymistą, bujającym w obłokach i unikającym towarzystwa. W takim razie jak ognia powinnaś wystrzegać się melancholików, którzy są przeciwieństwem sangwinika. Ten facet ma negatywne podejście do świata, codziennych spraw i siebie samego. Co więcej, ma słaby charakter, jest lękliwy, wycofany, skłonny do refleksji, zadumy, brakuje mu wiary w siebie, nie potrafi podejmować decyzji, a przy tym jest obraźliwy i wrażliwy na krytykę swojej osoby. W takim facecie trudno szukać oparcia oraz poczucia bezpieczeństwa. To kobieta będzie musiała zachowywać się w związku jak mężczyzna, co na dłuższą metę z całą pewnością się nie sprawdzi. Może również doprowadzić do rozstania.

Trudno o szczęśliwe życie, jeśli na twojej drodze stanie mężczyzna reprezentujący cechy i flegmatyka, i melancholika. Taki typ po zamknięty w sobie introwertyk, który działa powoli, szczególnie pod wpływem stresu. Introwertyk najlepiej czuje się sam ze sobą, unika towarzystwa wielu osób, wszystkie emocje kieruje do wewnątrz. Ale mężczyzna reprezentujący te dwa typy temperamentu ma również zalety: chętnie rozmawia w cztery oczy, lubi konkretne rozmowy, mówi wolno i dokładnie. Gdy słucha, utrzymuje kontakt wzrokowy, a zanim coś zrobi lub powie, kilka razy się nad tym zastanawia.

Najgorszy typ faceta? Choleryk i melancholik w jednym. To człowiek silnie niezrównoważony emocjonalnie, nie nadaje się zatem ani na życiowego partnera, ani na jednonocnego kochanka. Jego nierównowaga emocjonalna ma charakter nerwicowy. Taki mężczyzna ma bardzo niską odporność na stres, popada w stany lękowe, często ma poczucie winy, chociaż zwykle bez konkretnego powodu, a także niską samoocenę. Żyje w stanie permanentnego napięcia.

Wybór życiowego partnera to niełatwe zadanie. Warto jednak przed podjęciem decyzji dobrze się zastanowić i poznać drugą osobę. To pomoże zaoszczędzić sporo niepotrzebnych rozczarowań, choć okazuje się, że wszystkie pary kłócą się ponad 300 razy w roku.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Jak zrozumieć mężczyzn? 3 RODZAJE KONFLIKTÓW

Oto trzy typowe sytuacje, z którymi musisz sobie poradzić.

Jaki typ faceta wolisz?

Złota rączka czy laluś? Weź udział w naszej sondzie i sprawdź wyniki!

Polecane wideo

Komentarze (51)
Ocena: 4.49 / 5
Krystyna (Ocena: 5) 06.11.2019 03:28
co za bzdury, idiota to pisał
odpowiedz
To żart (Ocena: 1) 23.09.2019 20:58
Żenujący artykuł :D Nie ma czegoś takiego jak lepszy lub gorszy typ osobowości do związku. Jednemu człowieku trzeba takiego temperamentu w partnerze, drugiemu innego temperamentu. Nie można tego uogólnić że choleryk+melancholik to najgorszy partner, a inny to najlepszy :D To wszystko zależy jacy ludzie ze sobą się spotkali :D Śmieszny artykuł, na prawdę :)
odpowiedz
Oscar (Ocena: 1) 09.09.2019 01:54
Bardzo stereotypowe i krzywdzące opisy. Żenujące.
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 13.08.2019 14:39
Nie jestem fanką tej typologii temperamentu, ale mam wrażenie, że autorka podeszła do tego jeszcze bardziej ogólnikowo i stereotypowo, niż pierwotnie zrobił to Hipokrates. Żaden z typów nie jest gorszy, zły, czy "nie nadaje się do związków", ponieważ ciężko jest wyczerpać tak złożony temat, jak osobowość dzieląc go na zaledwie cztery typy, działa tam dużo więcej różnych czynników i to, że ktoś wykazuje cechy któregoś z typów nie oznacza automatycznie, że jest gorszy! Na przykład ja sama jestem niemalże skrajnym introwertykiem, z typowym, podręcznikowym sangwinikiem mogłabym się bardzo męczyć. W psychologii też od takich podziałów się odchodzi. Zresztą, czy to, że ktoś ma tak ukształtowany temperament oznacza automatycznie, że nie zasługuje na miłość i związek? Moim zdaniem znacznie bardziej sensownym podziałem są takie w oparciu o wielką piątkę cech osobowości, na przykład opisane tutaj: https://perso.in/blog/jakie-znaczenie-ma-osobowosc-w-twoim-zwiazku/. Biorąc pod uwagę pięć cech i różne ich natężenie - konfiguracji osobowości jest znacznie więcej, co ma znacznie lepsze przełożenie na rzeczywistość.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.10.2018 18:43
Chociaz ten artykul nie wyczerpuje tematu to moge na wlasnym doswiadczeniu potwierdzic, ze typ partnera choleryk-melancholik to masakra, moj maz taki jest, przyklad: od 5 lat ma w planach zrobic schody (ciagle mamy betonowe) i ciagle sa to plany a jak porusze temat to reaguje agresja, ze sie czepiam. nie polecam, z takim facetem wiecej nerwow niz to warte, zbieram sie do rozwodu bo od 10 lat to ja nosze w domu spodnie :(
odpowiedz

Polecane dla Ciebie