Kiedy on się oświadczy? Można to obliczyć

Statystyki sugerują, że lepiej uzbroić się w cierpliwość.
Kiedy on się oświadczy? Można to obliczyć
Fot. Unsplash
11.08.2020
Grzegorz Lawendowski

Statystyka rzadko znajduje zastosowanie w takich kwestiach. Miłość bywa zazwyczaj nieprzewidywalna, dlatego nie sposób ją zmierzyć. Obserwujemy pewne zjawiska, ale nigdy nie możemy być pewni, jak zachowają się dwie żywe istoty. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą tak silne uczucia.

Zobacz również: Imiona trudnych mężów. W małżeństwie myślą przede wszystkim o sobie

Co wcale nie oznacza, że każdy związek rządzi się swoimi prawami. Naukowcy nie od dziś starają się dostrzec charakterystyczne wzorce zachowań, a wyniki tego sondażu dobitnie to pokazują. Bridebook, brytyjski serwis ułatwiający planowanie wesela, na podstawie odpowiedzi ponad 4 tysięcy ankietowanych dokonał stosownych obliczeń - czytamy na insider.com.

Efekt? Wiemy już mniej więcej, jak wygląda tempo życia we dwoje.

wspólne mieszkanie

Po jakim czasie zamieszkać razem?

Pomysłodawcy badania wzięli pod uwagę tzw. kamienie milowe, czyli najważniejsze etapy każdego związku. Pierwszym z nich jest bez wątpienia decyzja o wspólnym zamieszkaniu. Już dawno minęły czasy, gdy pary decydowały się na ten krok dopiero po ślubie. Dziś chcemy nabrać pewności, że potrafimy poprowadzić razem dom.

Statystycznie moment nawiązania relacji i wprowadzenie się do wspólnego lokum dzieli 1,4 roku, czyli dokładnie 17 miesięcy. Po takim czasie nabieramy pewności, że łączy nas coś naprawdę wyjątkowego i prawdopodobnie jesteśmy sobie pisani.

Na następny etap przyjdzie nam jednak jeszcze dłużej poczekać.

Zobacz również: Imiona najlepszych mężów. Ich właścicielom warto powiedzieć „tak”

zaręczyny

Po jakim czasie zaręczyny?

Zamieszkanie ze sobą to odważna decyzja, która może sporo zmienić. Czasami dochodzimy do wniosku, że jednak pochodzimy z zupełnie różnych światów i nic z tego nie będzie. Sprzeczamy się o wszystko i nie jesteśmy skłonni do kompromisów. Zazwyczaj jednak utwierdzamy się w przekonaniu, że razem jest naprawdę fajnie i mogłoby to trwać znacznie dłużej. Może nawet na zawsze?

Po pewnym czasie wypadałoby się zadeklarować, a zaręczyny są na to najlepszym sposobem. Oczywiście pod warunkiem, że oboje jesteśmy zainteresowani instytucją małżeństwa. Kiedy to nastąpi? Statystycznie 1,83 roku, czyli 22 miesiące później.

Razem 39 miesięcy, czyli 3 lata i 3 miesiące od kiedy jesteśmy razem. Właśnie wtedy możesz spodziewać się oświadczyn. Przynajmniej teoretycznie.

zakochana para

Po jakim czasie ślub?

Od momentu tego wydarzenia sprawy nabierają rozpędu i kolejną ważną decyzję podejmujemy nieco szybciej. Ślub to zazwyczaj kwestia 1,67 roku, czyli 20 miesięcy. Przez chwilę cieszymy się narzeczeństwem, a wkrótce przechodzimy do planowania uroczystości. Po kilku latach bycia razem ostatecznie formalizujemy związek.

W sumie, od momentu nawiązania znajomości, zajmuje to średnio 59 miesięcy, czyli niemal dokładnie 5 lat. O czym może to świadczyć? Niektórzy twierdzą, że o racjonalności, zdrowym rozsądku, a także cierpliwości. Prawdziwe życie to nie film romantyczny, którego bohaterowie już po pierwszym spotkaniu dają na zapowiedzi lub pobierają się w Las Vegas.

Odpowiada Ci takie tempo?

Zobacz również: Imiona trudnych żon. Po ślubie pokazują swoją prawdziwą twarz

Polecane wideo

W jakim wieku polskie gwiazdy brały ślub?
W jakim wieku polskie gwiazdy brały ślub? - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 5) 14.08.2020 20:59
u mnie zaręczyny były dopiero po 4 latach związku :( już myślałam, że mu na mnie nie zależy
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 12.08.2020 07:36
U mnie zaręczyny były po 3 latach z hakiem, ślub za kolejne 1,5 roku i dziecko 3 lata po ślubie. Zdecydowanie za długo. Mój rodzice ogarneli to wszystko w 2,5 roku.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.08.2020 17:57
ja i moj chlopak jestesmy para juz prawie 25 lata, i jeszcze sie nie odwiadczyl, choc teraz jako 50latka to i tak bym nie wygladala tak super w sukni slubnej
odpowiedz
Ania (Ocena: 5) 11.08.2020 15:41
w moim przypadku tak było :O razem od maja 2016, oświadczyny sierpień 2019, ślub w przyszłym roku w sierpniu :)
zobacz odpowiedzi (1)
M (Ocena: 5) 11.08.2020 14:10
U mnie oświadczyny dopiero po 3 latach związku i uważam, że to stanowczo za długo. Dwójka dorosłych ludzi nie potrzebuje aż tyle czasu żeby się zdeklarować co do swoich uczuć. Na szczęście mój nie okazał się Piotrusiem Panem, może po prostu potrzebował tego dodatkowego czasu, żeby dojrzeć do tej decyzji o końcu kawalerskiego życia, ułożyć sobie w głowie :) mimo, że mieszkaliśmy już razem, wiadomo, że ślub to decyzja na całe życie, nie to samo co życie w konkubinacie.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie