Choć nie zawsze głośno się do tego przyznajemy, to jednak większość z nas ma w tym temacie konkretne oczekiwania. A dowodów nie trzeba daleko szukać. Wystarczy zapoznać się z treścią ogłoszeń matrymonialnych, z których jednoznacznie wynika, że wzrost jednak ma znaczenie. „Mam 167 cm i szukam wyższego mężczyzny”. „Brunet, 1,75 m, spotka się z niższą”. „170 cm w kapeluszu, poszukuję wyższej pani”.
Zobacz również: One nigdy nie umówią się z facetem poniżej 180 cm wzrostu. „Do niczego się nie nadaje”
Mówiąc o idealnym partnerze bardzo często zwracamy uwagę właśnie na ten szczegół i zazwyczaj wygląda to w podobny sposób: kobieta średniego wzrostu chciałaby poznać postawnego faceta. Dlaczego? Dla jednych to po prostu atrakcyjne, a innym kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa.
Potwierdzają to także badania.
Wyniki jednego z nich opublikował amerykański serwis psychologia.co. Na jego łamach przypomniano wnioski polskiego antropologa, Bogusława Pawłowskiego. Profesor nauk biologicznych z Uniwersytetu Wrocławskiego już kilkanaście lat temu wskazał, że atrakcyjność i pożądanie czysto fizyczne nie biorą się znikąd. Czasami może to być kwestia zaledwie kilku centymetrów.
Najważniejszy wniosek płynący z badania to słynny już w środowisku naukowym „współczynnik 1,09”, który pozwala na określenie idealnego wzrostu i konkretnej różnicy między partnerami. Brzmi zagadkowo, ale sprowadza się do jednego: z antropologicznego punktu widzenia mężczyzna powinien być 1,09 raza wyższy od kobiety
Co to w praktyce oznacza?
Zobacz również: LIST: „Mam 170 cm i czuję się niewidzialny. Dziewczyny patrzą tylko na wzrost”
Opisujący sprawę portal przygotował podręczny kalkulator, który pozwala to obliczyć. Publikujemy przykładowe wyniki:
Kobieta: 150 cm, mężczyzna: 164 cm
Kobieta: 155 cm, mężczyzna: 169 cm
Kobieta: 160 cm, mężczyzna: 174 cm
Kobieta: 165 cm, mężczyzna: 180 cm
Kobieta: 170 cm, mężczyzna: 185 cm
Kobieta: 175 cm, mężczyzna: 191 cm
Kobieta: 180 cm, mężczyzna: 196 cm
Kobieta: 185 cm, mężczyzna: 202 cm
Kobieta: 190 cm, mężczyzna: 207 cm
Czy to oznacza, że kobieta mierząca 165 cm nie może zakochać się w mężczyźnie, który ma 1,70 m? Czy facet z 175 cm wzrostu na pewno nie stworzy związku z partnerką mierzącą dokładnie tyle samo? Oczywiście, że nie. To uśrednione wyniki odnoszące się do ogólnego zjawiska i najpowszechniejszych upodobań. W praktyce różnie z tym bywa, bo w relacjach międzyludzkich liczy się jednak coś więcej.
Zobacz również: Za dużo, za mało, w sam raz. Faceci wskazali idealny wzrost dla kobiety