„Mogę sobie popatrzeć”. To dlatego faceci naprawdę zostają ginekologami

Przyszły lekarz wyznał szczerze, co pociąga go w tej specjalizacji.
„Mogę sobie popatrzeć”. To dlatego faceci naprawdę zostają ginekologami
Fot. iStock
25.06.2019
Grzegorz Lawendowski

W medycynie płeć nie powinna mieć żadnego znaczenia. Zadaniem lekarza jest opieka nad chorymi, a pacjentowi należy się pomoc. Bez względu na to, kto jest w tym przypadku kobietą, a kto mężczyzną. Istnieją jednak specjalizacje tak intymne, że raczej niechętnie korzystamy z usług specjalisty płci przeciwnej. Jedną z nich jest oczywiście ginekologia.

Zobacz również: Kobiety naprawdę ubierają się tak na wizytę u ginekologa. Lekarz załamuje ręce

Nie każda kobieta czuje się komfortowo na myśl o tym, że badanie miałby przeprowadzić facet. Podświadomie może być to uznane za coś wstydliwego, problematycznego czy wręcz niestosownego. Obawa dotyczy przede wszystkim oceny i nie do końca szczerych intencji specjalisty. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Najlepiej na to pytanie odpowie wywołany do tablicy ginekolog płci męskiej. A konkretnie - student medycyny, który za specjalizację wybrał sobie właśnie ginekologię. Niektórzy mogą podejrzewać, że „chce sobie jedynie popatrzeć”. Czas poznać jego prawdziwe motywacje.

Uwielbiam kobiety

To pierwszy i najważniejszy powód. Jestem z tych facetów, którzy gdyby mogli, oddaliby całą władzę w ręce kobiet. Może dlatego, że wychowała mnie mama i babcia, a mam też dwie siostry? Chcę się o nie troszczyć i spłacić dług wdzięczności. Tym bardziej, że w Polsce ginekologia to w niektórych kręgach nadal temat tabu. Panie nie badają się regularnie i unikają wizyt jak ognia. Mam nadzieję, że moja pasja i nastawienie zmienią to. Przynajmniej w mikroskali.

Z paniami łatwiej się pracuje

Nie jestem jeszcze lekarzem i nie mam ogromnego doświadczenia, ale już teraz widzę, że z pacjentkami można się szybciej dogadać. Mężczyźni nawet w czasie badań nie mówią otwarcie o swoich problemach, zatajają niektóre dolegliwości, bagatelizują je. Panie są pod tym względem bardziej otwarte i ostrożne. Słuchają, przejmują się diagnozą i dalszymi zaleceniami. I co ciekawe - nie panikują tak, jak facet, u którego coś się podejrzewa. Komfort pracy jest naprawdę większy.

Zobacz również: Ginekolożka zauważyła coś dziwnego u swoich pacjentek. Podobno robi to wiele kobiet

To perspektywiczna specjalizacja

To nie jest pierwszy, ani nawet dziesiąty powód dlaczego wybrałem tę specjalizację, ale chyba trzeba o nim wspomnieć. Ginekologia to bardzo rozwinięta w Polsce gałąź medycyny prywatnej. Powstają kolejne niepubliczne kliniki i gabinety, a korzystanie z ich usług nie należy do najtańszych. Z tego powodu lekarze są bardzo dobrze opłacani. Zazwyczaj pracujemy z poczucia misji w publicznym szpitalu czy przychodni, a żeby związać koniec z końcem - przyjmujemy pacjentki poza ubezpieczeniem. Dla niektórych lekarzy może to mieć istotne znaczenie.

Chcę lepiej zrozumieć płeć przeciwną

Co statystyczny facet wie na temat anatomii i mechanizmów zachodzących w ciele kobiety? Raczej niewiele. Pytałem kilku kolegów o to, by wytłumaczyli mi miesiączkę albo opowiedzieli mi, co wiedzą na temat płodności. Dla większości z nich to czarna magia, a według mnie trudno o pełne zrozumienie, jeśli znamy takich podstaw. Mam nadzieję, że w pracy będę ratował męski honor i poprawię opinię na temat naszej płci. Chcę być też kiedyś dobrym mężem i ojcem.

Nie kieruję się emocjami

Ktoś może powiedzieć, że nigdy do końca nie zrozumiem problemu, który mnie nie dotyczy. Kobiece ciało działa zupełnie inaczej, niż moje, więc wszystko znam tylko z teorii. Uważam to akurat za ogromną zaletę. Mogę wyciągać obiektywne wnioski i polegać wyłącznie na wiedzy, a nie własnych doświadczeniach czy przeczuciu. Wielu wybitnych ginekologów to mężczyźni. Nie muszę mieć macicy czy jajników żeby dobrze leczyć. Tak samo jak stomatolog nie musi mieć zepsutych zębów, żeby pomagać innym. Taki dystans w medycynie to akurat zaleta.

Lubię rozmawiać

Tak po prostu. Z pacjentkami płci pięknej można sobie po prostu pogadać, a mężczyźni raczej unikają tematów niezwiązanych z leczeniem. Przez to mamy gorszy kontakt, a ten może się przekładać na brak zaufania wobec lekarza. Rozmowa o pracy, rodzinie czy każdym innym niemedycznym temacie niweluje stres i skraca dystans. Dzięki temu pacjentka jest bardziej otwarta i poważniej traktuje moje zalecenia. Taki przyjazny kontakt czasami może uratować zdrowie, a nawet życie. I to są główne powody, dlaczego chcę się tym zajmować. „Popatrzeć sobie” mogę w czasie prywatnym.

Zobacz również: Wyznania ginekologów: „Pacjentki doprowadzają nas do odruchów wymiotnych”

Polecane wideo

Tak wygląda FREEBIRTH. Urodziła na świeżym powietrzu i bez lekarzy
Tak wygląda FREEBIRTH. Urodziła na świeżym powietrzu i bez lekarzy - zdjęcie 1
Komentarze (23)
Ocena: 4.74 / 5
gość (Ocena: 5) 16.07.2023 20:58
Każdy mężczyzna ginekolog to zboczeniec
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.07.2023 20:59
A nawet jeśli, to niech sobie patrzy zbok jeden na coś czego mieć nie może, dopóki nie przekracza granicy to jest ok.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 21.06.2023 13:19
Bardzo ciekawe pytanie szkoda tylko że same brednie w artykule, dlaczego facet idzie na ginekologię? Kobiety nie będę wam tego tłumaczył szkoda mojego i waszego czasu i tak nie zrozumiecie. A kobiety które chodzą wyłącznie do lekarek szczerze dążę dużym szacunkiem i podziwiam. Przywracacie wiarę w kobiety
zobacz odpowiedzi (5)
gość (Ocena: 3) 21.06.2023 11:49
Każdy mężczyzna to obleśny zboczeniec, kobiety które chodzą do nich chodzą to nic nie warte szmaty.
zobacz odpowiedzi (2)
bywalec1 (Ocena: 5) 30.08.2022 21:29
W odpowiedzi na tytułowe pytanie pomocny jest dowcip. Oto on: W szkole pani zadala dzieciom napisać w domu wypracowane nt "Kim chciałbym być gdy dorosnę i dlaczego" Jasio (jak zwykle) nie wysilił się. Napisał tylko jedno zdanie: "Gdy dorosnę chciałbym być ginekologiem ponieważ mam zamiłowanie w tym kierunku." :) :) :) A więc młodzi lekarze którzy wybierają ginekologię po prostu .... mają zamiłowanie w tym kierunku! :D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie