Pierwszy raz, praca, ślub, dziecko. Faceci wskazali, kiedy jest na to najlepszy moment

Chodzi o konkretny wiek.
Pierwszy raz, praca, ślub, dziecko. Faceci wskazali, kiedy jest na to najlepszy moment
Fot. Unsplash
29.01.2019
Grzegorz Lawendowski

Z niektórymi sprawami nie wolno zwlekać. Inne, jak pokazuje doświadczenie, czasami warto odłożyć w czasie. Tempo naszego życia i jego kolejne kamienie milowe to kwestia bardzo indywidualna. Istnieje jednak coś takiego jak średni wiek każdego przełomowego momentu. Z badań dowiadujemy się, kiedy statystycznie tracimy cnotę, idziemy do pracy, bierzemy ślub i zostajemy rodzicami.

Zobacz również: Zbadali dorosłe dzieci mieszkające z rodzicami. Wnioski są alarmujące

Średnie wyniki, podobnie jak czasy, zmieniają się na naszych oczach. Współcześnie coraz cześciej przedkładamy karierę ponad życie prywatne. Wykształcenie i awans okazują się ważniejsze, niż rodzinne szczęście. Czy to dobrze? Oddajmy głos młodym mężczyznom, którzy nie zawsze mają ochotę tak długo zwlekać, jak przedstawicielki płci pięknej. Dziesięciu z nich (w wieku 23-34 lata) starało się precyzyjnie wskazać, kiedy i na co jest najlepszy moment.

Choć grupę badawczą według naukowych kryteriów trudno uznać za reprezentatywną - wyniki tej zabawy mogą dać niektórym do myślenia.

Pierwsza miłość

Ustalenie „odpowiedniego” wieku jest o tyle trudne, że miłość często mylimy z zauroczeniem. Czy nastolatek potrafi kochać? Moi rozmówcy w większości nie mają wątpliwości, że tak, choć na swój sposób. Każdy z nich doskonale pamięta swoją pierwszą miłość i wspomina ją z sentymentem.

Niektórzy sugerowali, by lepiej się z tym nie spieszyć, ale średni wynik wyniósł 16 lat. Według nich kobieta jest już na tyle rozsądna, by odróżnić porozumienie dusz od fizycznego pociągu. Co ciekawe, z uwagi na późniejsze dojrzewanie, sami potrzebują jeszcze więcej czasu, by poczuć motyle w brzuchu.

Pierwszy raz

Wszystko zależy od wychowania i wyznawanych poglądów, ale nie oszukujmy się - zwolenników teorii, że lepiej zaczekać z inicjacją do ślubu, już nie ma. Przynajmniej nie wśród moich rozmówców. Najważniejszy wniosek jest taki: nie ulegaj naciskom chłopaków i nie rób niczego, na co nie masz ochoty.

Mężczyźni zdają sobie sprawę, że czasami prowokują podobne sytuacje i z perspektywy czasu nie napawa ich to dumą. Idealny wiek według nich to około 18 lat. Choć równocześnie zdają sobie sprawę, że współczesna młodzież zaczyna znacznie wcześniej.

Pierwsza praca

Nie tylko przyjemnościami człowiek żyje. Żeby normalnie funkcjonować, trzeba mieć za co. Moi rozmówcy są zdania, że warto zacząć jak najwcześniej. W większości nie są fanami modelu: najpierw studia, a dopiero później kariera. Ich zdaniem praca uszlachetnia, co przekłada się później na nasz charakter czy relacje w związku.

20 lat to według nich najlepszy moment, żeby zacząć robić już coś na poważnie. Nawet jeśli jest to praca dorywcza, którą próbujemy pogodzić ze studiami. Obawiają się, że magister bez żadnego doświadczenia być może jest całkiem inteligentny, ale jednak kompletnie niezaradny.

Zobacz również: Właśnie tyle zarabiają Twoi rówieśnicy. Sprawdź, czy mieścisz się w normie

Wyprowadzka z domu

I nie mówimy o sytuacji, gdy 19-latka przenosi się do akademika, bo rozpoczyna studia w innym mieście. To nie do końca jej decyzja i sytuacja, na którą ma wielki wpływ. Może też nie mieć zbyt wiele wspólnego z samodzielnością, bo zazwyczaj jeszcze długo utrzymują nas rodzice.

Dorosła decyzja o życiu na własny rachunek wymaga nieco więcej czasu, możliwości i doświadczenia. Średni wynik uzyskany w tej ankiecie to 24 lata. Wtedy według moich rozmówców młoda kobieta powinna już wynajmować mieszkanie (sama lub z chłopakiem).

Zaręczyny

A skoro mieszka już ze swoim ukochanym, to prędzej czy później wypadałoby pomyśleć o kolejnym kroku. Tym dla większości z nas są zaręczyny. Choć wydaje się, że przedstawicielka płci pięknej nie ma większego wpływu na moment, kiedy nastąpią - badani są nieco innego zdania.

Według nich młody mężczyzna nigdy nie zdecyduje się na ten krok, jeśli wybranka nie jest jeszcze samodzielna, zaradna, stabilna emocjonalnie i nie zdążyła jeszcze odciąć pępowiny. Dla nich 26 lat to bardzo dobry moment, ale jeszcze nie ostatnia szansa. W uzasadnionych przypadkach może to potrwać rok czy 2 lata dłużej.

Ślub

Wydaje się, że to dla nas ostateczność, do której wcale nam się nie spieszy. Jednak czym innym są własne decyzje, a czym innym doradzanie innym. Ale już tak całkiem serio - każdy z moich rozmówców marzy o tym, by znaleźć odpowiednią kandydatkę na żonę i nie zwlekać z założeniem rodziny zbyt długo.

Najlepiej, gdy wybranka ma 27-29 lat, choć praktyka pokazuje, że coraz częściej jest to więcej, niż 30. Panowie są jednak zdania, że kobieta jest gotowa wcześniej. Jeszcze przed trzydziestymi urodzinami jest w stanie stworzyć związek na całe życie.

Dziecko

Naturalna konsekwencja zaręczyn i ślubu, ale współcześnie wcale nie taka oczywista. Coraz więcej par świadomie rezygnuje z potomstwa albo odkłada plany o powiększeniu rodziny na później. Jeśli jednak chcesz zostać mamą, to lepiej kuj żelazo póki gorące. Powinno to nastąpić w ciągu 2 lat od zawarcia małżeństwa.

Im szybciej, tym lepiej - twierdzą zapytani przeze mnie faceci. Skoro jesteśmy na tyle dorośli, by się pobrać, to jako rodzice też się sprawdzimy. 28-30 lat to idealny wiek na pierwsze dziecko. A raczej realny, bo z biologicznego punktu widzenia to kilka lat wcześniej.

Zobacz również: LIST: „Przed trzydziestką każda kobieta powinna wyjść za mąż, urodzić dziecko i mieć stałą pracę”

Polecane wideo

Znaki zodiaku, które odnajdą miłość w 2019 roku
Znaki zodiaku, które odnajdą miłość w 2019 roku - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.22 / 5
gość (Ocena: 2) 27.04.2019 18:20
mam pomysł może niech kobiety zaczną decydować o swoim życiu same?
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 05.02.2019 11:54
a ja wcale nie chcę bahora na h** mi to... zero prywatności w związku i brak czasu dla siebie. PO MOIM TRUPIE!!!
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 30.01.2019 16:04
Blablablabla... ja we wszystkim jestem na górnej granicy statystyki i wiecie co? Wali mnie to :D Robię swoje później niż inni, nigdzie mi się nie spieszy - nie jestem dla nikogo wrzodem na ty.łku... tylko czasami zdarza mi się usłyszeć od kobiety, która mnie urodziła (nie, nie mieszkamy razem) że jestem 'ogonem'. Bo nie interesuje mnie życie wg jej standardów (8 rok przeżywa, że odeszłam od typa, który w jej mniemaniu był idealny, gada że już dawno powinnam mieć dzieci... bla bla bla... a sama ze wszystkimi jest skłócona, ma komorników i wyleciała na kopie z pracy przez alkohol. Wielkie dzięki za rady TAKIEJ osoby - z taką mamusią to w sumie cud, że się nie stoczyłam i nie skończyłam dożywotnio w jakimś zakładzie dla obłąkanych).
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.01.2019 22:59
od 19stego roku życia utrzymuje się sama, praca i studia zaoczne w tym najem pokoju. Pierwsze 8 lat stancje wspólnie z innymi ale juź od 3 samodzielnie kawalerka. Koszty oczywiście duże jak na pensje polskie, ale jak się chce to można!!!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.01.2019 14:43
Hahaha, najpierw myślałam, że oni wskazują najlepszy wiek dla siebie/ dla innych facetów, a oni opowiadają, co i kiedy powinna robić kobieta. ????? W Polsce zacofanie nadal ma się dobrze.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie