MĘSKIM OKIEM: Zdradzę wam, kiedy tak naprawdę straciłem cnotę...

Faceci rzadko pozwalają sobie w tym temacie na pełną szczerość. Dlaczego?
MĘSKIM OKIEM: Zdradzę wam, kiedy tak naprawdę straciłem cnotę...
Fot. Thinkstock
13.06.2017

Utrata dziewictwa to moment przełomowy, ale zazwyczaj również ukrywany w największej tajemnicy. Przyznajemy się do tego, że „już to robiliśmy”, nie zdradzając jednak za dużo szczegółów. A jeśli decydujemy się na zwierzenia, to nie zawsze do końca zgodne z prawdą. Koloryzujemy rzeczywistość, żeby zaimponować innym. Zawyżanie lub zaniżanie wieku inicjacji seksualnej jest zjawiskiem powszechnym.

Zwłaszcza wśród młodych mężczyzn, którzy w ten sposób walczą o akceptację znajomych, kolegów, dziewczyny. Dlaczego akurat w tej kwestii nie potrafimy być do końca szczerzy? Zapytałem o to kilku facetów, którzy anonimowo zdecydowali się ujawnić, kiedy przeżyli swój pierwszy raz i jak niewiele zazwyczaj ma to wspólnego z ich oficjalną wersją. Te wypowiedzi są najlepszym dowodem na to, że tylko pozujemy na świętoszków lub macho.

Bardzo się zdziwisz, jak długo niektórzy z nas zwlekają… Pytanie tylko - czy naprawdę jest się czego wstydzić albo czym chwalić?

Zobacz również: EXCLUSIVE: Spowiedź 30-letniego prawiczka

 

pierwszy raz wiek

fot. Thinkstock

- Nie umiem rozmawiać o tych sprawach, dlatego zawsze, kiedy pojawia się temat seksu, zaczynam żartować. Kiedy ktoś pyta, to upieram się przy tym, że pierwszy raz przeżyłem w wieku 16 lat. Wcześnie, ale wydaje mi się, że to innym imponuje. Prawda jest zupełnie inna, bo w rzeczywistości straciłem cnotę dopiero na trzecim roku studiów i do dziś, a mam 27 lat, robiłem to tylko kilka razy. Ale do tego jako facet nie mogę się przecież przyznać - wyznaje Marcin.

- Rzadko mówię o swojej inicjacji, bo nie wiem jaka jest najlepsza odpowiedź. Aktualnej dziewczynie powiedziałem, że straciłem dziewictwo mając już 20 lat. Chciałem wyjść na porządnego i odpowiedzialnego. Wtedy ona przyznała się, że czekała do 19 urodzin. No i taka wersja teraz obowiązuje, a tak naprawdę pierwszy raz uprawiałem seks miesiąc przed skończeniem 17 lat. W jej wersję mimo wszystko wierzę - twierdzi Darek.

- W przeciwieństwie do wielu moich kolegów, ja nie mam się czego wstydzić. Miałem wtedy 18 lat i myślę, że to fajny wiek. Ani nie za wcześnie, ani nie za późno. Choć i tak zdażyło mi się słyszeć, że wyjątkowo późno dojrzałem - mówi mi Kamil.

Zobacz również: MĘSKIM OKIEM: Jak rozpoznać prawiczka?

 

pierwszy raz wiek

fot. Thinkstock

- Zawsze zawyżam prawdziwy wiek, bo nie jestem dumny z tego, co robiłem za młodu. Z perspektywy czasu wiem, że trochę się pospieszyłem i raczej nie ma sensu o tym nikomu opowiadać. Bo kto, a już tym bardziej dziewczyna, zrozumie, że 15-latek nie jest już prawiczkiem? Kiedyś wymyśliłem sobie wersję, że zrobiłem to chwilę przed maturą, a więc w wieku 19 lat. Muszę przyznać, że dziewczynom to imponuje. Myślą sobie wtedy, że wolałem skupić się na nauce i jestem wyjątkowo dojrzały - twierdzi Wojciech.

- Różne wersje wychodziły z moich ust, ale zawsze trzymałem się tego, że w momencie pierwszego razu miałem naście lat. 17, 18, 19, ale na pewno nie później. Z badań wynika, że to średni wynik, więc ani nie ma się czym chwalić, ani wstydzić. Dlaczego nie mówię prawdy? Bo przyznając się do utraty cnoty w wieku 25 lat naraziłbym się na śmieszność. To nie jest raczej powód do dumy, tylko do śmiechu - żali się Tomasz.

- Miałem wtedy 20 lat i bardzo długo wstydziłem się tego, że tak późno zostałem mężczyzną. Ale nie ma się czemu dziwić, skoro od kolegów ciągle się słyszy, że już w gimnazjum regularnie uprawiali seks. Łatwo wpaść w kompleksy - wyznaje Robert.

Zobacz również: Czy bycie dziewicą to wstyd?

pierwszy raz wiek

fot. Thinkstock

Niemal wszyscy moi rozmówcy mijają się z prawdą, kiedy opowiadają o swoich pierwszych doświadczeniach seksualnych. Równie często wstydzą się tego, że zaczęli za wcześnie, jak i zbyt długiego zwlekania. To jeszcze długo się nie zmieni, bo brak otwartości w tym temacie skutkuje zupełnym brakiem szczerości. Od kolegów słyszymy, że 14-letni prawiczek to coś nienormalnego, a przedstawicielki płci przeciwnej dają nam do zrozumienia, że im większy szacunek do siebie, tym późniejsza inicjacja.

Sprawy nie ułatwiają nawet wyniki badań. W 2013 roku report Durex wykazał, że średni wiek w Polsce to 19,5 roku dla wszystkich ankietowanych. 17,9 - dla osób mających aktualnie 18-24 lata. Wyniki badania przeprowadzonego 2 lata wcześniej wskazywały na 18,1 lat dla mężczyzn i 18,7 lat dla kobiet. Co dziesiąty 15-latek ma nie być prawiczkiem.

A jaki wiek dla chłopaka to Waszym zdaniem norma, której nie trzeba ani zawyżać, ani zaniżać?

Grzegorz Lawendowski

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.06.2017 16:48
Straciłam cnotę z chłopakiem, z którym jestem po dziś dzień. Oboje mieliśmy skończone 19 lat. Byliśmy ze sobą prawie rok. Wydaje mi się że zarówno wiek jak i czas stażu w związku był akuratni. Do tej pory jak wspominam nasz pierwszy raz to mam motyle w brzuchu, ponieważ oboje byliśmy na to gotowi i dojrzali do tej decyzji, a oprócz tego było cudownie i romantycznie:)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.06.2017 12:13
Ja i moj chlopak przezylismy pierwszy raz razem. Ja mialam prawie 24 lata a on prawie 26. Strasznie sie zdziwilam ze byl prawiczkiem bo jest przystojnym facetem, ale on po prostu wczesniej skupial sie na innych rzeczach niz seks. Jestem dumna z tego ze jestem jego pierwsza i ze czekal tak jak ja.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.06.2017 06:06
Ja mialam 16 moj facet tez oboje 1 raz i zaluje dzis po 11 latach. Za wczesnie to bylo
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.06.2017 01:57
Wstyd się przyznać, ale straciłam dziewictwo mając 15,5, mój chłopak też stracił wtedy ze mną cnotę i miał prawie 15 lat. Byliśmy zdecydowanie za młodzi. Różnica pomiędzy nami wynosiła tylko 7 miesięcy, ale w świetle prawa byłam "pedofilem".. Dobrze chociaż, że nie byłam aż tak głupia żeby się nie zabezpieczyć, bo jakbym zaszła w ciąże to jeszcze miałabym sąd na głowie. Moim zdaniem najodpowiedniejszym wiekiem na pierwszy raz jest ok.17/18 lat. :)
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo