Męskim okiem: Czy kobiety są głupsze?

Takie podejrzenia mają nie tylko faceci. Same chcecie być tak odbierane.
Męskim okiem: Czy kobiety są głupsze?
25.11.2014

Gdybym był jednym z seksistów, którzy wątpią w Waszą inteligencję, musiałbym uznać, że ten tekst nie ma racji bytu. W końcu, po co się przemęczać i kierować słowa do istot, które i tak niewiele z nich zrozumieją? Tak się jednak złożyło, że chociaż większość facetów nie ma zbyt dużych oczekiwań odnośnie Waszego IQ, ja wiem jedno – gdyby nie ono, nie byłybyście takimi mistrzyniami intrygi i manipulacji, jakimi jesteście. Potraktujcie to jako komplement.

Wciąż, zdaniem wielu, kobieca rola jest bardzo ograniczona i specyficzna. Na nic Wam dyplomy, cięty język i analityczny umysł. Do niczego się nie przydadzą. Wystarczy potrafić zadbać o siebie i najbliższych, a wszelkie niedobory intelektu przestają mieć rację bytu. Czego nie rozumiecie, to dowyglądacie. Obronicie się życiową mądrością i urodą, a myślenie pozostawcie nam. My zostaliśmy do tego stworzeni.

Ile w tym wszystkim prawdy? Niewiele i sporo równocześnie. Stereotyp ten ma się tak dobrze, że same zaczęłyście w niego wierzyć. A nawet jeśli nie, to przynajmniej wykorzystywać na swoją korzyść. Czas więc rozstrzygnąć, czy rzeczywiście jesteście tak głupie, czy może jednak wybitnie mądre, skoro z rzekomej głupoty potraficie uczynić swój atut... Jak to wszystko działa?

 

żucie gumy

KOBIETY SĄ OD KONKRETÓW, A NIE MYŚLENIA

Aż głupio o tym wspominać, ale historia ludzkości to mężczyźni. Wielcy wodzowie, politycy, odkrywcy, myśliciele. Facet od zawsze był w centrum wszechświata. I tak od tysięcy lat do niedawna. Wtedy z litości dopuściliśmy Was do głosu, pozwoliliśmy się kształcić, daliśmy prawa wyborcze i przymykaliśmy oczy na Wasze chore ambicje. W końcu zmądrzejcie i same to wszystko odrzucicie. Docenicie swoją dotychczasową rolę matki, opiekunki, żony, kochanki i uwodzicielki.

Być może nie mogłyście kierować państwem czy oddziałem wojska, ale każdy dobrze wiedział, że rządzicie w domu. To jednak przestało Wam wystarczać. Zachciało Wam się rozwoju, także intelektualnego, nowych wyzwań i co z tego wyszło? Okazało się, że szarych komórek Wam nie brakuje i jak się uprzecie, to potraficie wiele zdziałać. Nam nie pozostało nic innego, jak bronić swojego odwiecznego statusu i podważać te umiejętności. Wbrew zdrowemu rozsądkowi powróciliśmy do hasła, że baby są głupie. Ze strachu o własną pozycję.

żucie gumy

KOBIETA MA PRZEDE WSZYSTKIM WYGLĄDAĆ

Niektórzy twierdzą, że seksualizacja kobiet to efekt Waszej rosnącej odwagi i świadomości własnego ciała. Zrzuciłyście stare kiecki i poplamione fartuchy, by na nowo pokazać światu piękne oblicze kobiecego ciała. Nie dość, że mądre, to na dodatek seksowne. Śmiem wątpić. Tak naprawdę, dałyście się nieźle wkręcić, bo to wszystko musiał wymyślić zakompleksiony i niepewny przyszłości facet. Znalazł kilka naiwnych, zachęcił do pokazania tego i owego i wszystko wróciło do normy.

Znowu okazało się, że najlepsze i jedyne, co tak naprawdę macie do zaoferowania, to swoje krągłości. Pomysł okazał się całkiem skuteczny, bo nawet dzisiaj, kiedy możecie robić karierę w niemal każdej dziedzinie, kobiecość i tak kojarzy się przede wszystkim z piersiami i podobnymi atrakcjami. Jeszcze długo będziecie musiały z tym walczyć.

żucie gumy

MÓZG NIE JEST SEXY

A skoro od rozbieranek i uwodzenia jesteście, to nikt nam nie wmówi, że możecie mieć cokolwiek pod kopułą. Trudno powiedzieć, z czego to tak naprawdę wynika, ale straciłyście swoją największą szansę. Nie potrafiłyście przekonać świata, że intelekt i seks wzajemnie się uzupełniają. Tymczasem, przystojny i mądry facet uchodzi za ósmy cud świata, a śliczna i rozumna niewiasta to raczej wybryk natury. Coś podejrzanego, czego należy się bać.

Jeśli masz za dużo do powiedzenia, jesteś wykształcona, potrafisz bronić swoich racji i porażasz intelektem, automatycznie jesteś odbierana jako brzydka bibliotekarka. Nawet wbrew oczywistym przesłankom, czyli w tym przypadku urodzie zewnętrznej. Musisz się zdecydować – możesz być albo piękna, albo mądra. Żaden facet nie zniesie konkurencji, która może się pochwalić jednym i drugim. Nikt nie mówił, że świat jest sprawiedliwy.

żucie gumy

SAME JESTEŚCIE SOBIE WINNE

Choć w Wasz intelekt nie wątpię, tak co do siły przebicia mam poważne wątpliwości. W tej kwestii raczej sobie odpuściłyście. Jak na bystre istoty przystało, zrozumiałyście, w jaki sposób jesteście odbierane i miałyście dwa wyjścia – walczyć lub potulnie przytaknąć i robić swoje. Wybrałyście to drugie, co udowadniacie niemal na każdym kroku. Wciąż wielu z Was wydaje się, że lepiej się nie przemęczać, kiedy wystarczy błysnąć dekoltem lub zatrzepotać rzęsami.

Odgrywanie roli głupiutkiej dziewczyny opanowałyście do perfekcji. W sytuacjach skrajnych udowadniacie, że potraficie zrobić dosłownie wszystko, ale kiedy okoliczności tego nie wymagają, świetnie radzicie sobie w roli ofiary losu. Wciąż powtarzacie, że coś jest nie dla Was, bo jesteście tylko kobietami. Tego nie potraficie, bo to męskie zajęcie. Tamto pozostawicie ukochanemu mężczyźnie, bo on zrobi to dobrze, a Wy jak zwykle coś popsujecie. To całkiem sprytne i świadczy o wybitnie rozwiniętym IQ, ale efekty takiego działania są opłakane. My zaczynamy wierzyć (lub utwierdzać się w przekonaniu), że faktycznie jesteście do niczego. Już lepiej leż i pachnij.

żucie gumy

NIE LUBICIE INNYCH MĄDRYCH KOBIET

Z tego wszystkiego wynika, że z Waszym intelektem nie dzieje się nic złego, ale nie chcecie lub nie potraficie nim zabłysnąć. Wasz wybór. Nie potrafię jednak zrozumieć, dlaczego pogrążacie się tak mocno, że postanowiłyście tępić każdy przejaw myślenia wśród innych przedstawicielek Waszego „gatunku”. Wbrew pozorom, facet czasami jest w stanie docenić mądrość płci pięknej. Wy – nigdy. Wystarczy, że ktoś taki pojawi się na horyzoncie i niemal z automatu próbujecie jej wmówić, że zdradziła Wasze ideały.

Kobieta polityk – cwana baba, dorwała się do koryta, na pewno przespała się z całym partyjnym aparatem i tylko władza jej w głowie. Kobieta naukowiec – zamiast zająć się facetem i rodziną, to siedzi w tych książkach i nic nie wie o prawdziwym życiu. Kobieta robiąca każdą inną karierę – co z niej za matka, żona, kochanka? Na starość pewnie będzie bogata, ale sama i niechciana, niech zostawi to facetom. Na takie wsparcie koleżanek możecie właśnie liczyć.

żucie gumy

Głupie nie jesteście, a jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, powinien stuknąć się w czoło. Rzeczywiście, los bywał dla Was niesprawiedliwy i mocno podcinał Wam skrzydła, ale dzisiaj możecie dosłownie wszystko. Od przynajmniej 100 lat udowadniacie, że wśród kobiet nie brakuje wybitnych umysłów, artystów, dowódców, ale zamiast utrwalać ten wizerunek, same zaczynacie z nim walczyć.

Dla świętego spokoju nie chcecie wybijać się ponad przeciętność, utrwalacie stereotyp paniusi, której tylko ciuchy w głowie, a na dodatek tępicie wszystkie te z Was, które mają większe ambicje. A potem płaczecie, że podli faceci się na Was uwzięli.

Później otrzesz łzy, podejdziesz do ukochanego, zrobisz maślane oczy i z premedytacją stwierdzisz, że czegoś nie rozumiesz lub nie potrafisz. Jesteś tak przebiegła, że ograłaś nawet siebie.

Grzegorz Lawendowski

Polecane wideo

Komentarze (38)
Ocena: 4.18 / 5
Krytyk (Ocena: 1) 31.03.2020 19:51
Żałuję że go przeczytałam, a tak wogóle to uznali mi wcześniej komentarz za spam xd
odpowiedz
Krytyk (Ocena: 1) 31.03.2020 19:50
Ten artykuł mi się zdecydowanie nie podoba...
odpowiedz
Krytyk (Ocena: 1) 31.03.2020 19:48
Szowinizm czy mądra wypowiedź? Tu oba są wrzucone do jednego wora...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.01.2019 23:57
cwansze sa
odpowiedz
ja (Ocena: 5) 11.11.2017 15:14
Kobiety są głupsze ponieważ w 100 najlepszych szachistów na świecie jest tylko 1 kobieta ;D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie