Jak mężczyzna cierpi po rozstaniu?

O tym, że kobiety mocno przeżywają rozstanie, wie każdy. A co z mężczyznami? Czy dla nich to wydarzenie równie bolesne?
Jak mężczyzna cierpi po rozstaniu?
17.01.2014

Rozstanie nie jest łatwe – dla nikogo. Przeżywamy wtedy emocjonalny rollercoaster. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie jest prawdą, że po mężczyznach rozstanie spływa jak po kaczce, szczególnie jeśli to kobieta odchodzi. Badania dowiodły, że panowie nierzadko cierpią wtedy bardziej od nas.

W jednym z badań, którego wyniki opublikowano w specjalistycznym czasopiśmie „Journal of Health and Social Behavior”, wzięto pod lupę ponad tysiąc mężczyzn i kobiet między 18. a 23. rokiem życia. Okazało się, że rozstanie bardziej przeżywają mężczyźni – gorzej znoszą rozpad związku, tracą pewność siebie i poczucie własnej wartości. Zdaniem badaczy, gdy w grę wchodzi rozstanie, mężczyźni są bardziej wrażliwi i trudniej im pogodzić się z utratą ukochanej kobiety.

Dobra mina do złej gry

Internauta Jacek przyznaje, że miał w życiu dwa poważne związki – pierwszy raz odszedł sam, drugi raz został rzucony – i rozstanie wspomina jako bardzo bolesne doświadczenie. „Może, gdy to ty odchodzisz, jest trochę łatwiej, ale ogólnie rozstanie to koszmar. Za pierwszym razem trudno mi się było pozbierać, chyba przez rok leczyłem rany. Nie byłem w stanie umówić się z żadną kobietą, a kilka randek, na które się wybrałem, tylko obudziły we mnie uczucia do eks. To nieprawda, że mężczyźni nie cierpią, gdy związek się rozpada. Cierpią chyba jeszcze bardziej” – uważa.

Marek (imię zmieniłam), 27-latek, potwierdza, że rozstania bolą, z tą różnicą, że większość mężczyzn negatywne emocje tłumi w sobie. „Niektórym kobietom może się wydawać, że jesteśmy nieczuli, ale prawda jest taka, że tylko udajemy, że rozstanie nas obeszło. Gdy rozstałem się z moją poprzednią dziewczyną, bardzo mnie to bolało. Co prawda chodziłem na imprezy i podrywałem inne dziewczyny, ale robiłem to tylko po to, by zapomnieć o mojej byłej. Robiłem dobrą minę do złej gry, choć w środku byłem załamany. Musiało upłynąć sporo czasu, zanim poczułem, że jestem gotowy związać się z kolejną kobietą”.

Mężczyzna nosi to w sobie

Zdaniem naukowców stały związek buduje w mężczyźnie poczucie własnej wartości, jego samoocenę i męskość. Gdy więc relacja się rozpada, ma to ogromny wpływ na ich zachowanie i psychikę.

związek

„Nie jestem mężczyzną, ale z obserwacji wiem, że mężczyźni są dużo bardziej delikatni, wrażliwi i trudniej znoszą sytuacje stresowe niż kobiety. Ale oni nigdy tego nie powiedzą, tylko przez obserwację tego, co się z nimi dzieje, ich reakcji i zachowań, gestów można stwierdzić, z jaką siłą przeżywają porażki. Zranisz mężczyznę i kobietę w taki sam sposób: kobieta pocierpi i jej przejdzie, wygada się, popłacze. Mężczyzna będzie długo nosił to w sobie” – pisze jedna z internautek.

Podobnego zdania jest Magda, która na forum dyskusyjnym pisze: „Miałam w swoim życiu trzy poważniejsze związki. Mój pierwszy chłopak płakał, gdy się rozstawaliśmy, starał się o mnie bardzo długo po rozstaniu i przez dwa lata nie miał innej dziewczyny. Drugi chłopak również bardzo długo przeżywał nasze rozstanie. Dlatego z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że faceci są bardzo wrażliwi i uczuciowi. A tekst, że facet to świnia, jest dla mnie totalną brednią”.

związek

Syndrom złamanego serca

Naukowcy odkryli, że rozstanie jest dla mężczyzn tak bolesne, że naprawdę może zaszkodzić zdrowiu. Rozpad związku powoduje tak intensywny wyrzut hormonów stresu, że może to osłabić mięsień sercowy. Lekarze nazywają to „syndromem złamanego serca”, a jego objawy do złudzenia przypominają… zawał. W efekcie nagłego i wielokrotnego skoku poziomu adrenaliny we krwi dochodzi do zablokowania przepływu wapnia do komórek mięśnia sercowego. W takiej sytuacji, wskutek braku minerału, przestają się one kurczyć, dając niepokojące symptomy.

Prof. Melanie Bartley, socjolog z University College w Londynie zauważa, że mężczyźni przeżywają rozstanie w inny sposób niż kobiety. Nie tylko tłumią w sobie uczucia, ale bardzo często pocieszenia szukają w… używkach. Kobietom łatwiej przychodzi rozmawianie o tym, co je spotkało z zaufanymi osobami, podczas gdy mężczyźni zamykają się w sobie.

związek

Jak powrót do pustego domu

Co istotne, rozstanie dla mężczyzny często bywa tak dużym wstrząsem, że może mieć to wpływ na jego zachowanie i wybory w późniejszym życiu. „Miałam kolegę, który był strasznym podrywaczem. Zaciągał dziewczyny do łóżka jedna po drugiej, a potem kończył znajomość. Uważałam to za podłe i myślałam, że to facet bez serca. Dopiero po pewnym czasie dowiedziałam się, że jakiś czas wcześniej dotkliwie zraniła go dziewczyna, z którą był zaręczony – zdradziła i porzuciła z dnia na dzień. Tak bardzo to przeżył, że zaczął mścić się na kobietach w taki sposób” – mówi Ola.

związek

O swoim rozstaniu opowiada Rafał (imię zmieniłam). „Tak, faceci przeżywają rozstanie i chyba nawet bardziej niż kobiety, bo nie potrafią oczyścić się z uczuć równie skutecznie. Gdy związki, w których byłem, rozpadały się, tylko udawałem, że wszystko gra, ale w głębi duszy było mi bardzo źle. To jak powrót do pustego domu po wielkiej imprezie. Tam się świetnie bawisz, ale tak naprawdę jesteś sam jak palec i jakoś musisz się z tym uporać. Obecnie mam narzeczoną, ale długo trwało, zanim zdecydowałem się na ponowny związek, choć do dziś mam uraz do krótkowłosych blondynek, zwłaszcza o imieniu na literę A.” – przyznaje.

Badanie portalu Elite Singles potwierdza, że mężczyźni gorzej znoszą rozpad związku, szczególnie gdy partnerka rzuca ich dla innego. Trudniej radzą sobie także ze zdradami, czasem szukają też zemsty po rozstaniu.

Ewa Podsiadły-Natorska

Komentarze (68)

Ocena: 4.93 / 5
blondi (Ocena: 5) 10.07.2018 23:02
Przykre jest to, że mamy w sobie tyle dobra i milosci i dążymy mężczyzn a oni maja serce dla nas serce z kamienia .
odpowiedz
anonim (Ocena: 5) 11.11.2015 19:30
Jestem 5 miesięcy po rozstaniu z dziewczyną z którą byłem 3 lata w związku a ból rozstania wciąż powoduje wiekszy stres sny o niej i o ponownym spotkaniu z nią chociaż zerwała ze mną kontakt ;(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 04.11.2015 21:23
Faceci bywają popie*doleni i mogą zerwać z dnia na dzień, bo tak im łatwiej. I to nieprawda, że kobiety lepiej znoszą rozstanie, nie wszystkie mogą się wygadać, otrzeć łzy i iść podbijać świat.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2015 17:51
Kiedy byłem samotny było mi strasznie ciężko. Na szczęście dzięki rytuałowi ze strony urokmilosny24.pl odzyskałem ukochaną. Jestem najszczęśliwszy na ziemi.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.01.2015 17:20
jakoś pocieszył mnie ten artykuł trochę, jestem po prawie 3 letnim związku(zerwane zaręczyny) nie mogę się pozbierać codziennie o nim myślę i wydawało mi się , że mój były radzi sobie świetnie takie przynajmniej odnoszę wrażenie. Gdy mu powiedziałam , że lepiej dajmy sobię spokój z tym ślubem przyjął to jakbym mówiła o zmianie pogody jakby to była dla niego ulga. Najogólniej mówiąc przeraził się ślubu zwłaszcza jego kosztem i odpowiedzialnością jaka wiąże się z tym. Jest mi go żal bo jest typowym maminsynkiem i rodzice go mocno skrzywdzili nie będąc nawet tego świadomi;/ehh życie bywa holernie ciężkie ale staram się wmówić codziennie , że "jeszcze będzie przepięknie".
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo