Serwis społecznościowy z limitem: Możesz mieć max 50 znajomych!

Nowa alternatywa dla Facebooka i Twittera to Path. Czy nowy portal społecznościowy, ze specjalnymi ograniczeniami, ma szansę na popularność?
Serwis społecznościowy z limitem: Możesz mieć max 50 znajomych!
02.01.2011

Portal społecznościowy Path to zupełnie nowy rodzaj portalu społecznościowego. Czym różni się od Facebooka, Naszej Klasy i Twittera? Path ma stać się wyborem tych, których męczy otrzymywanie zaproszeń do grona znajomych od zupełnie obcych lub dopiero poznanych osób. Pojawienie się takiej alternatywy, ma oznaczać koniec bezmyślnego przyjmowania zaproszeń, czytania postów osób, których prawie nie znasz i braku dbałości o własną prywatność!

Dzieło internetowych speców

W ostatnich tygodniach serwis był najgorętszym tematem rozmów specjalistów w Dolinie Krzemowej. Nic dziwnego, twórcy i pomysłodawcy portalu, uruchomionego w połowie listopada, to ojcowie współczesnego oblicza Internetu. Duet Dave’a Morina (autora aplikacji Facebook Connect, umożliwiającego logowanie się do różnych serwisów, za pomocą logiku i hasła własnego konta na Facebooku) i Shawna Fanninga (autora słynnego Napstera, który zapoczątkował trend ściągania muzyki z sieci) wcielił w życie pomysł o zupełnie nowym serwisie, który ma przyciągnąć osoby, ceniące swoją prywatność. Kluczowym elementem serwisu Path jest limit grona znajomych, obowiązujący każdego użytkownika. Każdy z nich, na swojej liście przyjaciół może mieć jedynie 50 osób! Zanim przyjmiesz jakiekolwiek zaproszenie, najpierw jesteś zmuszony do zastanowienia się, czy ta osoba, rzeczywiście jest ci na tyle bliska, że zasługuje na przyjęcie jej do elitarnego grona twoich przyjaciół. Dzięki temu masz pewność, że do zamieszczanych przez ciebie zdjęć, postów i informacji, wgląd mają jedynie „sami swoi”.

W gronie przyjaciół tylko „zaufani”

Elitarna atmosfera nowego serwisu ma gwarantować taki klimat, w którym każdy będzie miał odwagę po prostu być sobą. Według socjologów rodzaj naszej aktywności na serwisach społecznościowych zależy od tego, kto nas obserwuje. Jeśli obserwatorami są zarówno bliskie nam osoby, jak i ci, do których nie mamy pełnego zaufania, nasze wirtualne życie bardziej przypomina pracę nad budowaniem wizerunku  niż prezentowanie własnego charakteru, potrzeb i zainteresowań. To główna przyczyna powstania portalu Path, jednocześnie stanowiąca swoistą odpowiedź na coraz silniejszy trend ograniczania list znajomych przez użytkowników najpopularniejszych serwisów. Choć jeszcze kilka miesięcy temu, większość uczestnicy internetowych społeczności niemal prześcigali się w kolekcjonowaniu jak największej liczby znajomych, dziś ten trend ulega stagnacji, bądź nawet cofaniu się. Modny staje się, więc niepisany komunikat o elitarności danego użytkownika, który nie przyjmuje zaproszeń od „byle kogo”. Jego przejawem jest jak najmniejsza ilość wirtualnych przyjaciół.

portal społecznościowy

Liczą się tylko prawdziwe więzi

ograniczenie kontaktów do 50 osób, to nie przypadek. Według badań Roberta Dunbara – antropologa z Uniwersytetu w Oksfordzie maksymalna liczba znajomych, z którymi jeden człowiek jest w stanie utrzymywać stabilne więzi to grono, na które składa się właśnie 50 osób. Powołując się na tę teorię, twórcy serwisu Path, wprowadzili również kolejne limity. Jednym z nich jest ograniczenie publikacji zdjęć. Dzięki temu zamiast setek nieaktualnych fotografii, na każdym koncie będzie można obejrzeć jedynie najbardziej aktualne fotki każdego użytkownika.

Czy nowy, elitarny rodzaj serwisu spotka się z uznaniem milionów użytkowników? I czy rzeczywiście problem narzucania się innym z własną prywatnością jest odczuwalnym problemem? Jesteśmy ciekawi, co o tym sądzisz!

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

Młodzi ludzie tuż przed snem: Facebook zamiast seksu

Młode pary tuż przed zaśnięciem wcale nie uprawiają gorącego seksu. Każde siedzi po swojej stronie łóżka z laptopem i śledzi Facebooka.

Hity z Facebooka: Co ma najwięcej "lubię to"?

Kogo i co lubią Twoi znajomi? Zobacz listę najpopularniejszch stron na Facebooku!

Komentarze (56)

Ocena: 5 / 5
Rex (Ocena: 5) 21.09.2014 21:47
Alternatyw jest sporo np. guster.pl
odpowiedz
Nataly (Ocena: 5) 31.03.2013 21:16
To nie przejdzie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.01.2011 10:37
wiec uwazam ze path jest do bani, przede wszystkim dziala tylko na IPHONE wiec teraz policz ile z twoich 50 znajomych ma IPHONE i path jest poki co tylko dla elity... zalozylam sobie w kazdym razie konto na path wiec teraz czekam na rozkrecenie pomyslu kiedy to bede mogla kozystac z niego przez web... bo idea nie jest glupia.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.01.2011 13:39
to jest to :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.01.2011 11:16
polecam stronkę, którą ostatnio odwiedziłam, jest to strona erotyzmu oczami kobiet, mozna na niej przeczytać ciekawe artykuły o fantazjach kobiecych, o róznych figlarnych zabawach w sypialni czy chociażby o zabawkach jakie lubia kobiety, a jakich się boją,po oglądać ciekawae fotografie czy filmiki artystyczne. Mimo, że strona przeznaczona jest dla kobiet, to wydaje mi się, że dla mężczyzn też jest ciekawa, bo ujawnia to o czym kobiety czasami boją się rozmawiać z parterem by nie wyjść na perwersyjną. namawiam, was byście zobaczyli o czym myślą kobiety
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo