Otwarty związek to termin, który coraz częściej dochodzi do naszych uszu. Zdania na jego temat są podzielone. Dla jednych to bardzo kontrowersyjne zjawisko, dla innych fantastyczna recepta na harmonijną relację. Czym tak naprawdę są otwarte związki, jakie mają zalety oraz co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o takiej relacji?
Zobacz także: Tymi zachowaniami odstraszasz od siebie innych. Szybko wywołują niechęć
Otwarty związek to relacja, w której partnerzy za obopólną zgodą decydują się na możliwość nawiązywania intymnych lub romantycznych relacji wraz z innymi osobami. Jej kluczowym elementem jest pełne zaufanie. Każda ze stron akceptuje bowiem wcześniej ustalone zasady. To właśnie element, który odróżnia otwarte związki od zdrady. Warto podkreślić, że otwarte związki mogą przybierać rozmaite formy. Na dobrą sprawę wszystko zależy od ustaleń pomiędzy partnerami. Jedni decydują się na wyłącznie na relacje erotyczne z innymi osobami. Unikają jak ognia nawiązywania emocjonalnych więzi, jako że byłoby to ich zdaniem zdradą emocjonalną. Inni z kolei pozytywnie reagują na oba pola.
Dlaczego coraz więcej par decyduje się porzucić monogamiczny model związku na rzecz relacji otwartej? Motywacji do wprowadzenia otwartości w związku może być wiele. Niektórzy czują, że tradycyjny model związku ich ogranicza. Mają potrzebę doświadczania różnorodności w sferze intymnej. Zamierzają eksplorować swoje pragnienia. Nie chcą przy tym rezygnować z głębokiej więzi emocjonalnej w swoim głównym związku. Chociaż może zabrzmieć to paradoksalnie, otwarte związki pomagają niektórym parom lepiej zrozumieć swoje potrzeby i zbudować większe zaufanie. Dla wielu osób otwarty związek jest po prostu alternatywą dla zdrady. Nie muszą zmagać się z wyrzutami sumienia. Mogą być w stu procentach szczerzy w rozmowach z partnerem/partnerką. Wszystko dzieje się w przejrzystych i uzgodnionych ramach.
Relacje otwarte wiążą się jednak z mnóstwem wyzwań. Nie każdy związek otwarty kończy się bowiem sukcesem. Podobna relacja wymaga dużej dojrzałości emocjonalnej i gotowości do radzenia sobie z wieloma trudnościami. Zdaniem psychologów głównym problemem jest zazwyczaj zazdrość. Może pojawić się nawet przy jasno określonych zasadach. Nawet, jeśli partnerzy ustalą nieprzekraczalne granice, uczucia mogą przecież wymknąć się spod kontroli. Kolejna trudność tkwi w problemach z komunikacją. Niewystarczająca otwartość w rozmowach może prowadzić do nieporozumień.
Zobacz także: W te błędne przekonania, dotyczące relacji, wierzymy najczęściej. Niszczą bliskość, skutkują rozstaniami