Jak wyglądają etapy relacji z toksycznym mężczyzną? Sporo rzeczy Cię zaskoczy

Partner, który wydawał się czuły i zaangażowany, nieoczekiwanie zaczyna ujawniać swoje znacznie mniej przyjemne oblicze.
Jak wyglądają etapy relacji z toksycznym mężczyzną? Sporo rzeczy Cię zaskoczy
Fot. Unsplash
23.11.2024

Relacje z toksycznymi ludźmi są zazwyczaj bardzo skomplikowane. Choć na początku wszystko może wyglądać idealnie, z czasem sytuacja diametralnie ulega zmianie. Staje się coraz bardziej destrukcyjna. Partner, który wydawał się czuły, uroczy, empatyczny i zaangażowany, nieoczekiwanie zaczyna ujawniać swoje prawdziwe, znacznie mniej przyjemne oblicze. Radosne chwile miłosnych uniesień są coraz częściej przeplatane z zachowaniami przemocowymi. Zrozumienie etapów, przez które przechodzi taka relacja, może pomóc w rozpoznaniu problemu i podjęciu decyzji o rozstaniu. 

Zobacz także: Zależy Ci na kimś za bardzo? Te przydatne triki pozwalają zwiększyć dystans do wielu spraw

Etapy relacji z toksycznym partnerem

1. Etap uwodzenia i idealizacji

W początkowej fazie toksyczny partner może sprawiać wrażenie ideału. Tuż po poznaniu jest intrygujący i charyzmatyczny, ale też niezwykle czuły, pełen empatii i opiekuńczy. Jego zainteresowanie wydaje się autentyczne. Zachowuje się nienagannie. Obdarza Cię komplementami, obsypuje prezentami i robi wszystko, aby zdobyć Twoje zaufanie. To etap tak zwanego „love bombingu”, czyli bardzo intensywnego okazywania uczuć.

Czujesz się dzięki temu wyróżniona, jedyna w swoim rodzaju. Może Ci się również wydawać, że spotkałaś bratnią duszę. Ten etap jest bardzo skuteczny w tworzeniu emocjonalnej więzi. Typowy toksyczny partner dokłada wszelkich starań, aby zbudować atmosferę wzajemnego zrozumienia i bliskości. Intensywność tego etapu może być wręcz obezwładniająca, działa zupełnie jak narkotyk. Wszystko dzieje się „jak w bajce”.

2. Etap kontroli i manipulacji

Gdy toksyczny partner zaobserwuje, że nareszcie zdobył Twoje względu i wie, że bardzo Ci na nim zależy, zaczyna wprowadzać subtelną kontrolę. Na pozór może to wyglądać niewinnie. Zaczyna od szczegółowego wypytywania się o wszystkie Twoje spotkania. Domaga się odpowiedzi, dlaczego tak długo nie odpisywałaś i tak dalej.

Później stopniowo zaczyna kwestionować wszystkie Twoje decyzje, wybory, jak i znajomości. Robi wszystko, aby odseparować się od bliskich osób, szczególnie tych, które mogą go krytykować. Ponadto wprowadza elementy manipulacji, sprawiając, że zaczynasz wątpić w swoje postrzeganie rzeczywistości. Zaczynasz mieć poczucie, że bez niego z niczym sobie nie poradzisz.  

3. Etap degradacji emocjonalnej

Na tym etapie związku toksyczny partner staje się coraz bardziej krytyczny. Czuje się już bardzo swobodnie. Wie, że może sobie pozwolić niemalże na wszystko. Zdaje sobie sprawę, że i tak mu ulegniesz. Pozwala sobie zatem na używanie obraźliwych słów, podnosi głos. Regularnie podważa Twoje osiągnięcia. Często wyśmiewa również Twoje potrzeby, cele czy pragnienia. Lubi Cię ośmieszać przy innych. 

Z każdym tygodniem coraz bardziej tracisz pewność siebie. Zaczynasz mieć duże problemy z samoakceptacją. Toksyczny partner buduje przewagę, sprawiając, że czujesz się zależna od jego aprobaty. Emocjonalne wzloty i upadki sprawiają, że Twoje życie zaczyna kręcić się wyłącznie wokół niego. To jednak nie wszystko. Możesz również zacząć zauważyć, że to siebie, a nie jego obwiniasz za złą atmosferę w domu i wszelkie problemy w relacji.

4. Etap izolacji

Destrukcyjny partner coraz bardziej dąży do odcięcia Cię od wsparcia uzyskiwanego z zewnątrz. W tym etapie zaczyna nagminnie krytykować Twoich przyjaciół i rodziców. Nie akceptuje ludzi, wobec których czujesz sympatię. Sugeruje, że mają złe zamiary bądź ich wpływ na Wasz związek jest negatywny. Domaga się natychmiastowego zerwania z nimi kontaktów. Jeśli nie poddajesz się jego woli, wywołuje konflikty. Prędzej czy później unikasz kontaktów z bliskimi, aby tylko uniknąć związkowych nieporozumień. Izolacja sprawia, że stajesz się coraz bardziej zależna od toksycznego partnera. 

5. Etap wypalenia

Ostatecznie ofiara toksycznego związku zaczyna odczuwać emocjonalne wypalenie. Żyje w ciągłym stresie i trudnym do opanowania lęku. Nie posiada już wsparcia, co prowadzi do poczucia osamotnienia i bezradności. W końcu dostrzega jednak schematy zachowania partnera i zdaje sobie sprawę, jak bardzo owa relacja jest wyniszczająca. Niestety, ogromna liczna osób znajdujących się w tym etapie nie czuje się na siłach, aby odejść od destrukcyjnego partnera. Obawiają się rozmaitych konsekwencji, nie tylko emocjonalnych, ale też materialnych. 

Zobacz także: 9 cech idealnych przyjaciół i partnerów. Takimi ludźmi warto się otaczać

Polecane wideo

Obuwnicze hity sezonu. Oto lista perfekcyjnie wyglądających modeli
Obuwnicze hity sezonu. Oto lista perfekcyjnie wyglądających modeli - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 26.11.2024 03:52
Zachowania podnoszone też w trakcie kościelnego procesu o nieważność małżeństwa; dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony; mail: [email protected]
odpowiedz
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 26.11.2024 03:51
Zachowania podnoszone też w trakcie kościelnego procesu o nieważność małżeństwa; dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony; mail: [email protected]
odpowiedz

Polecane dla Ciebie