Zaskakujący element każdego związku. Robią to nawet partnerzy uchodzący za idealnych

Okazuje się, że to dość powszechne zachowanie.
Zaskakujący element każdego związku. Robią to nawet partnerzy uchodzący za idealnych
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/tezza.barton/)
02.07.2024

Okazuje się, że prawie wszyscy mamy naturę kłamczuchów. Zdaniem psychologów większość z nas mija się z prawdę regularnie. Nie ma chyba wśród nas osoby, której nie zdarzyłoby się nieco nagiąć danego scenariusza wydarzeń. W wielu przypadkach nie mamy wcale złych intencji. Co zatem nami kieruje? Zjawisku kłamstw swego czasu postanowili bliżej przyjrzeć się wykładowcy związani z Instytutem Psychologii Uniwersytetu SWPS: dr Katarzyna Cantarero, prof. Katarzyna Byrka oraz prof. dr hab. Dariusz Doliński. 

Zobacz także: 7 rzeczy, które rozpalają facetów. Tym gestom nie potrafią się oprzeć

Czym są białe kłamstwa?

W eksperymencie przeprowadzonym przez Instytut Psychologii Uniwersytetu SWPS wzięło udział 317 kobiet i 127 mężczyzn w wieku między dziewiętnastym a siedemdziesiątym rokiem życia. Badanych poproszono, aby wyrazili swoją opinię na temat kiepskiego dania przyrządzonego przez nieznaną im osobę. Uczestnicy badania mieli do wyboru dwie opcje: mogli powiedzieć przykrą prawdę albo wybrać tak zwane mniejsze zło, czyli kłamstwo prospołeczne*.

Eksperyment badaczy dowiódł, że kłamanie to powszechne zachowanie. Otóż tylko 54% badanych postanowiło nie mijać się z prawdą. Dowodzi to, że kłamanie nie zawsze wiąże się z bardzo ciemną stroną naszej natury. Nie w każdym przypadku jest związane z pragnieniem kontrolowania kogoś, czy celowym bezdusznym wprowadzaniem w błąd. Istnieją bowiem kłamstwa innego rodzaju. Zwykło określać się je mianem białych. Czym są dokładnie?

Białe kłamstwa wiążą się z pozytywnymi pobudkami. Stawiamy na nie, chcąc ochronić kogoś przed odkryciem prawdy mogącej wyrządzić mu przykrość lub emocjonalną krzywdę. Robimy co w naszej mocy, aby oszczędzić jej nieprzyjemności i bólu. W wielu przypadkach kłamiemy też, gdy nie chcemy kogoś urazić. W tym polu królują głównie kobiety. Nie jest przecież łatwo powiedzieć prosto z mostu koleżance, która spędziła ostatnie trzy godziny u fryzjera, że w poprzednim uczesaniu i kolorze włosów wyglądała o niebo lepiej. Ogromna ilość wypowiadania białych kłamstw przydarza się również w związkach.  

*Źródło: https://swps.pl/

Zobacz także: Ty i Piotruś Pan. Jak wygląda związek z mężczyzną, który nie chce dorosnąć?

Polecane wideo

Wszystko, co internauci chcą wiedzieć o Biance Censori: wiek, wzrost, wymiary, waga
Wszystko, co internauci chcą wiedzieć o Biance Censori: wiek, wzrost, wymiary, waga - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.07.2024 18:50
Nie polecam zwiazku z menem ryba .Babiarz jak cie zdobedzie to nie szanuje .Zdrada to jego chleb powszedni.Szybko sie nudzi i goni nawet na wozku inwaldzkim do mlodki.Kupi ja sobie.
odpowiedz
Paula (Ocena: 5) 11.07.2024 22:21
Antykoncepcja jest bardzo ważna, bo nie tylko zapobiega niechcianej ciąży, ale też przenoszeniu chorób wenerycznych - polecam błonę dopochwową Caya
odpowiedz

Polecane dla Ciebie