Te wypowiedzi uznaje się za czerwone flagi. Nie jest dobrze, jeśli ciągle słyszysz je z ust partnera

Możliwe, że spotykasz się z toksycznym narcyzem.
Te wypowiedzi uznaje się za czerwone flagi. Nie jest dobrze, jeśli ciągle słyszysz je z ust partnera
Fot. Pexels/Unsplash
15.05.2024

Stan zakochania można określić nierzadko mianem zaślepienia. Ot, zwracamy najczęściej uwagę wyłącznie na pozytywne cechy charakteru osoby, z którą właśnie zaczęłyśmy randkować. Jesteśmy zafascynowane. Czujemy się, jakbyśmy unosiły się nad ziemią. Emocje sięgają zenitu i nie mamy najmniejszej ochoty, aby zaczęły się studzić. Nawet, jeśli cokolwiek nas zaniepokoi, zazwyczaj momentalnie zamiatamy to pod dywan. Nie chcemy wyjść na przewrażliwione, czy czepialskie. Jeśli nie zamierzamy skończyć ze złamanym sercem, warto jednak baczniej przyjrzeć się nowemu partnerowi. Co powinno nas zaniepokoić?

Zobacz także: Kolejny niechlubny randkowy trend. Uważaj - stosują go oszuści

Kolejna czerwona flaga w związku

Przemoc emocjonalna w wielu przypadkach zaczyna pojawiać się w związku w spowolnionym tempie. Ba, prezentuje się wręcz niewinnie. Eskaluje, gdy toksyczny manipulator uzna, że ma swoją ofiarę w przysłowiowej garści. Wie już, że może pozwolić sobie na bardzo dużo. Początkowo wszelkie pasywno-agresywne uwagi bierzemy jedynie za niezdarny komentarz. Gdy się powtarzają, sądzimy że partner ma po prostu gorszy czas. Puszczamy je mimo uszu. Nawet nie zauważamy, kiedy zakamuflowane zniewagi pod naszym adresem stają się naszą nową rzeczywistością. Zdaniem psychologów osobę o podobnych skłonnościach da się jednak przejrzeć już w pierwszej fazie budowania relacji. Jej prawdziwy charakter ujawniają pewne wypowiedzi. To frazy „co ty byś beze mnie zrobiła”, czy „beze mnie nie dasz sobie rady”. Wskazują na typowego narcyza. 

Warto wspomnieć, że nie chodzi tu o dowcipne przyjazne komentarze. Źle zwiastuje, jeśli są wypowiadane ze złośliwym przekąsem, a do tego regularnie. Jeżeli partner chętnie Ci to mówi, najwyraźniej ma skłonności do stosowania szantażu emocjonalnego. Stara się świadomie podciąć Ci skrzydła i udowodnić, że jesteś słabsza i mniej wartościowa niż myślisz. 

Zobacz także: Granola boy, czyli nowy ideał męskości. Jakie ma cechy?

Polecane wideo

Emoji, które uwielbiają boomerzy. Generacja Z w ogóle ich nie używa
Emoji, które uwielbiają boomerzy. Generacja Z w ogóle ich nie używa - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie