Sekretna mowa ciała

Czy jest ktoś, kto swoim zachowaniem doprowadza cię do szału? A może doświadczyłaś kiedyś tajemniczego fenomenu chemii? To nic innego, jak mowa ciała. Od dziś możesz stać się specjalistką w jej odczytywaniu!
Sekretna mowa ciała
18.07.2008

Codziennie spotykasz wiele nowych, ciekawych osób. Najpierw przyglądasz się im, zwracając uwagę na to, jak wyglądają, w jaki sposób się poruszają, jakie robią miny i jak gestykulują. Oceniasz kogoś i budujesz opinię na jego temat, a wszystko dzięki komunikacji niewerbalnej. To naturalna reakcja, bo choć w życiu codziennym nie doceniamy mowy ciała, odgrywa ona bardzo dużą rolę w interakcjach społecznych.

Kobiety są lepszymi obserwatorami, bo zwracają uwagę na nieistotne z pozoru szczegóły. Doceniają mowę ciała i dlatego mówi się, że posiadają „kobiecą intuicję”. Dzięki temu potrafią uchwycić zazdrosne spojrzenie przyjaciółki albo niezadowoloną minę szefa. Mężczyzna w ogóle nie zauważy tych gestów albo wydadzą mu się one nic nieznaczące.

Każdy przekaz zbudowany jest w 7% z elementów werbalnych,

w 38% z dźwiękowych i aż w 55% z niewerbalnych. Na tej podstawie można sklasyfikować ludzi. Pierwsza grupa to wszyscy ci, którzy bezmyślnie ulegają temu, co słyszą. Pozostali to zdolni obserwatorzy, potrafiący dostrzec nawet najbardziej skrywane sekrety. Ci drudzy posiadają szczególny skarb – szósty zmysł.

Język niewerbalny to wszystko to, co od stóp do głów komunikuje nasze ciało. Najwięcej można wyczytać z twarzy, ale uwaga! - reakcje, które trwają dłużej niż 7 sekund, są fałszywe i ukrywają prawdziwe intencje naszego rozmówcy. Ciekawe, że rzeczywiste emocje ujawniają się przed słowami, zaś te fałszywe równo z nimi albo później. Na pewno nie kłamią źrenice. Rozszerzają się one na widok ukochanej osoby. Unikanie spojrzeń prosto w oczy sygnalizuje obojętność i antypatię. Z kolei utrzymywanie nadmiernego kontaktu wzrokowego powoduje zakłopotanie i onieśmielenie.

A co o człowieku mówią ruchy jego głowy? Nawet dziecko wie, jak wygląda niewerbalne "tak", a jak niewerbalne "nie". Jednak co znaczy, gdy nasz rozmówca opuszcza głowę? Otrzymujesz wtedy sygnał, że ma do ciebie negatywne nastawienie, a nawet cię osądza. Natomiast jeśli jego głowa jest pochylona w twoją stronę, to znak, że dobrze się ciebie słucha.

Nogi to kolejna skarbnica wiedzy o naszych emocjach. Gdy wierzch stopy jednej nogi mocno opiera się o drugą nogę, możesz być pewna, że masz do czynienia z osobą wstydliwą i zamkniętą w sobie. Założenie nogi na nogę oznacza postawę defensywną, pełną rezerwy i irytacji (przypomnij sobie, jak się zachowujesz, gdy siedzisz na niewygodnym krześle). „Amerykańska czwórka”, czyli skrzyżowanie zarówno rąk i nóg, to pozycja wskazująca na postawę współzawodniczącą lub argumentacyjną. Jeśli twój facet często kładzie jedną nogę na drugą, a do tego prostuje ręce, jest to znak, że masz do czynienia z wyjątkowo upartym osobnikiem. A może w trakcie kłótni krzyżuje stopy? To sygnał, że zamyka usta i powstrzymuje się od dalszego udziału w dyskusji. Wydawało ci się pewnie, że człowiek siedzący okrakiem na krześle jest niezwykle pewny siebie. Nic bardziej mylnego - oparcie krzesła ma być rodzajem tarczy ochronnej przed atakami rozmówców. Taka pozycja może sugerować również agresywną postawę, dążącą do przejęcia kontroli nad grupą.

Jeśli nadmiernie gestykulujesz, musisz zdać sobie sprawę, że może to zniechęcać do ciebie ludzi. Niestety, niektórych reakcji, wpisanych w naszą naturę i osobowość, nie da się zmienić. Irytujące jest również machanie nogą pod stołem, które może zostać potraktowane jako objaw zniecierpliwienia lub, co gorsza, choroby nerwowej. Wiele osób ma nawyk zbyt gwałtownego zbliżania się do rozmówców (dotyka ich ubrań, włosów i ramion, odpina guziki czy rozpina suwak marynarki). Takie zachowanie rozprasza i odwraca uwagę od tematu dyskusji.

Sukces każdej z nas zależy od jakości naszych kontaktów interpersonalnych. Wiedza o tym, jak wyrażać siebie oraz jak interpretować zachowania innych, powinna być dla nas cenną wskazówką. Ile ważnych informacji mogło nam umknąć podczas ostatniej kłótni z przyjaciółką albo w czasie spotkania z rodzicami nowego faceta? Bądź czujna i korzystaj z tego, co masz najcenniejsze jako kobieta – intuicji!

Polecane wideo

Komentarze (39)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.11.2008 15:13
Najgorsze jest machanie komus przed twarzą dłonią. jest to bardzo denerwujące w stosunku do drugiej osoby. Może być też mylnie odbierane. Negatywnie, rzecz jasna.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.08.2008 09:43
no niezupełnie się zgodzę z tym spuszczaniem głowy...ja to robie jak mi się chłoak podoba, a sie wstydze mu spojrzeć w oczka;) Ale może winnych sytuacjach tez:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.08.2008 13:11
[quote="Gosc"]Tak wogóle to artykuł pisze się przez "u". Artykuł świetny! A najlepsze jest to, że rzeczywiście to się sprawdza:)[/quote] a tak w ogóle to W OGÓLE (odzielnie) moja droga xD poprawiasz a sama pisac nie umiesz. ;P pfy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.07.2008 22:29
Ja tam sądzę, że mam kobiecą intuicję- ten tak zwany szósty zmysł. Kiedyś jak koleżanka powiedziała mi, że podobam się jednemu z tamtych chłopaków(wskazała na grupkę) spojrzałam się i od razu powiedziałam o którego zapewne jej chodzi co ją bardzo zaskoczyło, bo miałam rację. Trudno to racjonalnie wytłumaczyć ale nieraz czuje się takie rzeczy nawet jeśli dana osoba za wszelką cenę próbuje to ukryć- zwłaszcza te osoby które są nieśmiałe łatwo rozszyfrować- bo się wtedy lekko rumienią, nieśmiało spoglądają i robią taką fajną minkę :) Niestety osoby które są bardziej pewne siebie, bardzo często grają coś, lecz tak nieudolnie, że człowiek od razu wie co jest grane. To co mówią kłóci się z tym co robią- w dodatku próbują często wmówić ci, co myślisz.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.07.2008 11:42
Tak wogóle to artykuł pisze się przez "u". Artykuł świetny! A najlepsze jest to, że rzeczywiście to się sprawdza:)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie