Wolny związek – czym się różni od małżeństwa?

Coraz więcej osób się na niego decyduje.
Wolny związek – czym się różni od małżeństwa?
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/tezza.barton/)
27.08.2022

Jak się okazuje, wolny związek każda para definiuje na swój sposób i po swojemu określa ramy jego funkcjonowania. Lubimy mieć dużo wolności i być może dlatego często nie decydujemy się na małżeństwo, a właśnie na taki układ. Jakie są zalety wolnego związku?

Zobacz także: Czy kłótnie mogą być dobre dla związku?

Wolny związek – na czym polega?

Ciężko ustalić granice w wolnym związku, ponieważ z założenia są one bardzo luźne. Często są nimi brak deklaracji o wierności czy swoboda kontaktów nie tyle towarzyskich, co seksualnych. Dodatkowo, brak chęci legalizacji partnerstwa także świadczy o charakterze wolnego związku.
Zatem spróbujmy określić ramy funkcjonowania wolnego związku. Można powiedzieć, że jest to relacja, która opiera się na bliskości drugiej osoby, aby bez większych zobowiązań. Partnerzy pozwalają sobie na dużą swobodę, której oboje potrzebują. Nie chcą z niej rezygnować dla uczucia, które może nie być wystarczająco silne, a jedynie przelotne.

Wolny związek podobnie jak ten tradycyjny opiera się na rozmowie, ponieważ dwie osoby muszą dokładnie określić, jak taka relacja ma funkcjonować, aby obie strony się w niej dobrze czuły.

Wolny związek a małżeństwo

Wolny związek może być tylko pewnym etapem na drodze do sformalizowania relacji, czyli małżeństwa. Może być także formą trwałą, w której dwie osoby się dobrze czują.
Z racji na to, że małżeństwo jest zawierane w świetle prawa, daje małżonkom więcej możliwości. Jest wśród nich dziedziczenie czy uzyskanie informacji o stanie zdrowia w razie wypadku.

Wolny związek – zalety

Największą zaletą wolnego związku jest możliwość zakończenia go w każdym momencie, z racji na to, że nie jest sformalizowany. Z takiej relacji można się szybko wycofać bez większych konsekwencji, także tych emocjonalnych.
Inną zaletą tego typu relacji jest to, że stanowi ona dla partnerów czas, aby się lepiej poznać, ale raczej bez żadnych większych oczekiwań. Często dzieje się tak, że dzięki temu luźnemu charakterowi relacji partnerzy decydują się spędzić ze sobą resztę życia. Kontynuują formę wolnego związku bądź z czasem decydują się na małżeństwo.

Zobacz także: Jemu już nie zależy? Po tym poznasz, że dusi się w związku

Polecane wideo

Ofiara medycyny estetycznej pokazała zdjęcia sprzed operacji
Ofiara medycyny estetycznej pokazała zdjęcia sprzed operacji - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 28.08.2022 10:21
Jeśli ktoś lubi w relacji tylko niezobowiązującą zabawe,przyjaźń i chce poznawać innych partnerów taka relacja jest dla niego idealna... Jednak osoby uczuciowe, wrażliwe powinny zdecydować sie na związek z jednym, wartościowym człowiekiem. To, że ktoś jest przystojny nie oznacza, że bedzie idealnym partnerem dla ciebie. Liczy sie całokształt.Nie ma sensu wiązać nadzieii z narcyzem, lovelasem... On nigdy nie zmieni swych przyzwyczajeń.Będzie zmieniał swe obiekty westchwnień nieustannie. Moim zdaniem stabilizacja, wierność, szacunek i silna namiętność jest podstawą udanego związku... Dlatego nie warto wiązać sie z byle kim. To tyle.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie