Syndrom siódmego roku. Największe niebezpieczeństwo, jakie czyha na każdą parę?

To zjawisko owiane wyjątkowo złą sławą...
Syndrom siódmego roku. Największe niebezpieczeństwo, jakie czyha na każdą parę?
Fot. Unsplash
11.07.2022

Czasami koniec związku przychodzi nagle i niespodziewanie – na przykład wtedy, gdy jeden z partnerów odkrywa niewierność drugiego i w tym samym momencie kończy relację. Bywa też, że związek psuje się już od dłuższego czasu i nieuchronnie zmierza w stronę rozstania, mimo że partnerzy jeszcze nie są tego świadomi.    

Zobacz również: „Kropla, która przelała czarę”. Internauci o najbardziej szokujących powodach, które przesądziły o rozstaniu

Podobno taki kryzys często pojawia się w siódmym roku bycia razem. Według wielu badań i opinii ekspertów właśnie wtedy pary muszą zmierzyć się z największym testem, ale niestety nie zawsze wychodzą z niego obronną ręką. Na czym polega syndrom siódmego roku? Skąd wzięła się ta teoria i ile jest w niej prawdy? 

Syndrom siódmego roku. Najpoważniejszy kryzys w związku?Fot. Unsplash

Syndrom siódmego roku. Najpoważniejszy kryzys w związku? 

Syndrom siódmego roku w języku angielskim funkcjonuje pod nazwą “the seven-year itch”. To określenie nawiązuje do sztuki pod tym samym tytułem autorstwa George’a Axelroda, a zyskało na popularności w 1955 roku, gdy światło dzienne ujrzała jej ekranizacja z rolami Marilyn Monroe i Toma Ewella. 

W języku polskim wspomniana wyżej produkcja nosi tytuł “Słomiany wdowiec”. Głównym bohaterem filmu jest Richard Sherman, który zostaje w pustym mieszkaniu po tym, jak jego żona Helen po raz pierwszy od lat wyjeżdża sama z synem na wakacje. Mężczyzna obiecuje oprzeć się wszelkim pokusom i dochować jej wierności, na drodze do spełnienia przyrzeczenia staje mu jednak nowa, piękna lokatorka. Ponadto zaczyna podejrzewać, że Helen ma romans ze swym przyjacielem powieściopisarzem. 

Warto dodać, że to właśnie w tym filmie można zobaczyć słynną scenę z podwiewaną podmuchem powietrza z kanału wentylacyjnego metra plisowaną sukienką głównej bohaterki, granej przez Marilyn Monroe. 

W związku z ogromną popularnością produkcji określenie “syndrom siódmego roku” przeniknęło do innych sfer życia, w tym do psychologii i związków. Szereg badań wykonanych na przestrzeni lat wykazał, że to właśnie po 7 latach małżeństwa lub relacji romantycznej większość par przechodzi poważny kryzys.  

Jednak nowsze badania pokazują, że pierwszy poważny test partnerzy przechodzą o wiele wcześniej, bo już w czwartym roku związku. Zdaniem ekspertów to właśnie wtedy wielu zakochanych z kochanków staje się już tylko przyjaciółmi lub współlokatorami przytłoczonymi przez prozę życia, w której zabrakło miejsca na namiętność. 

Wierzycie w istnienie syndromu siódmego roku?  

Zobacz również: „Dzień rozstań”. To właśnie wtedy najwięcej par podejmuje decyzję o zerwaniu

Polecane wideo

Jakie zwierzę podporządkowane jest Twojej dacie urodzenia?
Jakie zwierzę podporządkowane jest Twojej dacie urodzenia? - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.07.2022 17:47
Tak , okolice 7 roku były najgorsze , teraz już leci 10 i jest przecudownie , jak wtedy kiedy się poznaliśmy , jednak coś w tym jest :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.07.2022 21:19
Nam stuknęło 7 lat po ślubie, razem ponad 10 lat, mamy dziecko 4-letnie i jest bardzo źle:( Totalna obojętność męża, czuje się właśnie jak jego współlokatorka, a nie żona. A przez wiele lat było bardzo dobrze, w życiu bym się nie spodziewała....
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.07.2022 19:04
U nas 15 sierpnia minie 13 lat razem. Nie powiem, że jest lekko. Mieliśmy kryzys, dość poważny, gdzie on powiedział mi, że zastanawiał się czy nie odejść. Było naprawdę źle, nie gadaliśmy wcale. Wszystko jednak skończyło się dobrze. Doceniamy siebie jeszcze bardziej. Wiem dzięki temu kryzysowi, że kocham go jeszcze bardziej. On zresztą też jakby otworzył się bardziej i pierwszy mówi mi kocham cię.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.07.2022 10:59
Wierzę. Sama znam 4 pary, które rozpadły się właśnie w okolicy 7 roku. Warto pamiętać że co jakiś czas zmieniają się też nasze upodobania, nasze poglądy i priorytety. Być może to jest przyczyną.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.07.2022 08:07
Od września będzie nam leciał 7 rok, więc zobaczymy ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie