Co mężczyźni naprawdę myślą o inteligentnych kobietach? Wyniki tego badania są niezwykle smutne

W teorii to chodzący ideał. A w praktyce?
Co mężczyźni naprawdę myślą o inteligentnych kobietach? Wyniki tego badania są niezwykle smutne
Fot. Pinterest.com (pinterest.co.uk/pin/124271270959655631 & pinterest.co.uk/pin/454863631126429265)
06.07.2022

Mówi się, że ideały nie istnieją. Mimo to większość z nas potrafi jednym tchem wymienić cechy, które uznajemy za najbardziej atrakcyjne u płci przeciwnej. Zazwyczaj jest to mieszanka przymiotów odnoszących się do wyglądu oraz do charakteru. 

Zobacz również: 5 zaskakujących rzeczy, których mężczyźni pragną w kobietach. To udowodnione naukowo

Gdyby zapytać mężczyzn o ich ideał kobiety wielu bez wątpienia stwierdzi, że nic nie pociąga ich tak, jak inteligencja. Jednak okazje się, że w praktyce wygląda to nieco inaczej. Tak wynika z niedawnego badania, z którego dowiadujemy się, że panowie cenią inteligencję u płci przeciwnej często tylko w teorii. 

Mężczyznom podobają się inteligentne kobiety, ale tylko w teoriiFot. Unsplash

Mężczyznom podobają się inteligentne kobiety, ale tylko w teorii 

Takie badanie przeprowadzili naukowcy z University of Buffalo. Wyniki eksperymentu zaprezentowali w czasopiśmie “Personality and Social Psychology Bulletin”. 

Okazało się, że inteligentne kobiety podobają się mężczyznom tylko w teorii. W praktyce konfrontacja z inteligentną partnerką, zwłaszcza z taką o wyższym IQ wcale nie jest dla mężczyzn tak atrakcyjna, jak deklarują.  

Naukowcy tłumaczą, że wszystkiemu winien jest tzw. dystans psychologiczny. Najogólniej rzecz biorąc można go określić takim schematem - im bardziej coś jest od nas odległe, tym bardziej abstrakcyjnie o tym myślimy. 

W badaniu wzięło udział 650 ochotników. Wnioski z eksperymentu głoszą: 

Kiedy mężczyźni oczekiwali interakcji z kobietą, która była odległa przestrzennie (np. znajdowała się w innym pomieszczeniu), wyrażali większe pragnienie interakcji z kobietą, która osiągała wyższe wyniki w testach na inteligencję. Jednak kiedy mężczyźni wchodzili w interakcję z prawdziwą kobietą, która była blisko przestrzennie (np. podczas interakcji twarzą w twarz), wykazywali mniejsze romantyczne zainteresowanie i pragnienie interakcji, jeśli osiągała lepsze wyniki od nich. 

Zdaniem prof. Lory Park, jednej z autorek badania dzieje się tak dlatego, że podczas interakcji z bardziej inteligentną kobietą mężczyźni mogą odczuwać “chwilową zmianę w samoocenie”, co sprawia, że ich pociąg do mądrzejszej kobiety słabnie. 

Co sądzicie o wynikach tego badania? 

Zobacz również: Masz ten kolor oczu? Zazdrościmy. Badania pokazują, że zdaniem mężczyzn jesteś wyjątkowo atrakcyjna

Polecane wideo

„On ją na pewno zdradza”. TikTokerka plus size o ohydnych opiniach, które słyszy na temat swojego związku
„On ją na pewno zdradza”. TikTokerka plus size o ohydnych opiniach, które słyszy na temat swojego związku - zdjęcie 1
Komentarze (15)
Ocena: 4.47 / 5
gość (Ocena: 1) 27.07.2022 14:24
Że są głupie?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.07.2022 15:39
Dzieci dziedziczą inteligencją po matce nie ojcu więc powodzenia wielbiciele debilek.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 07.07.2022 22:15
Też uważam, że faceci wolą aby dziewczyna nie była zbyt inteligentna. Trudniej będzie im ją podporządkować. Oni nie tylko wybierają młodsze kobiety ze względu na urodę i piękne ciało ale także dlatego, że łatwiej je sobie owinąć wokół palca. Kobieta inteligentna zna swoja wartość i nie da się tak łatwo złapać na czułe słówka.
odpowiedz
AMO (Ocena: 5) 06.07.2022 18:59
Czyli coś na zasadzie, związek na odległość z inteligentną, ale z głupszą na randkę? Czy upraszczam?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.07.2022 15:23
Z tego tekstu nic nie wynika. Jacy mężczyźni brali udział w tym badaniu? Normiki? Sebixy? Doktoranci? Jakie kobiety? O jaką inteligencję u tych kobiet chodzi - powyżej 120? Czy w ogóle jakieś wartości typowe dla geniuszy? :D Poza tym nie tylko inteligencja może onieśmielić, tak samo może być z nieprzeciętną urodą - faceci też często boją się przepięknych kobiet i wolą takie przeciętnie ładne. To zależy też od tego, co sami o sobie myślą.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie