Kryzys małżeństwa w Europie. Kto rozwodzi się najczęściej, a kto najrzadziej?

Jak na tle sąsiadów wypadają Polacy?
Kryzys małżeństwa w Europie. Kto rozwodzi się najczęściej, a kto najrzadziej?
Fot. Unsplash
27.05.2022

W pierwszej połowie 2021 roku do sądów okręgowych w całej Polsce wpłynęło 38 662 spraw o rozwód w pierwszej instancji. To prawie o 14 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości.  

Zobacz również: Dlaczego Polacy się rozwodzą? Zdaniem prezesa Centrum Życia i Rodziny to wina... „Mody na sukces”

A jak to wygląda w skali całej Unii Europejskiej? Europejski Urząd Statystyczny, czyli Eurostat właśnie opublikował najnowsze dane dotyczące rozwodów w krajach wspólnoty. Obywatele których krajów rozwodzą się najczęściej, a których najrzadziej? I jak w tym zestawieniu wypada Polska? 

Rozwody w UE. Kto rozwodzi się najczęściej, a kto najrzadziej? 

Eurostat podaje, że od roku 1964 wskaźnik małżeństw zawieranych w Unii Europejskiej spadł z 8,0 na 1 tys. mieszkańców do 3,2 na 1 tys. mieszkańców (to dane za rok 2020). W tym samym okresie wskaźnik rozwodów wzrósł dwukrotnie – z 0,8 do 1,6. 

W 2020 roku w krajach UE zawarto 1,4 mln małżeństw. Połowa z nich, bo dokładnie 0,7 mln zakończyła się w wyniku rozwodu. Z danych Eurostatu wynika, że najwyższy odsetek rozwodów notuje się na Łotwie, Litwie i w Danii – to 2,7 rozwodów na 1 tys. mieszkańców. Podobny trend jest obserwowany w Szwecji (2,5) oraz w Finlandii (2,4). Z kolei państwami, gdzie małżeństwa okazują się najtrwalsze są Malta (0,5 rozwodów na 1 tys. mieszkańców) oraz Słowenia (0,8). 

A jak to jest ze ślubami? Według Eurostatu na małżeństwo najczęściej decydują się Węgrzy (6,9 małżeństw na 1 tys. mieszkańców), Łotysze (5,6) i Litwini (5,5). Odwrotny trend panuje we Włoszech (1,6), Portugalii (1,8), Hiszpanii i Irlandii (po 1,9). 

Jak na tle Unii Europejskiej wypada Polska? Jeśli chodzi o rozwody to wskaźnik dla naszego kraju wynosi 1,4. Z kolei w przypadku ślubów mowa o parametrze 3,8. 

Zobacz również: Wymienił 4 rzeczy, które mężczyźni przestają robić po ślubie. Dziś sam jest rozwodnikiem

Polecane wideo

Suknia z Matką Boską, kreacje od Dolce & Gabbana i tysiące róż. Tak wyglądał trzeci ślub Kourtney Kardashian i Travisa Barkera
Suknia z Matką Boską, kreacje od Dolce & Gabbana i tysiące róż. Tak wyglądał trzeci ślub Kourtney Kardashian i Travisa Barkera - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.05.2022 15:42
I dobrze. Dość jaśnie wielmożnych władców i ich służących. Zdradza? Wypad. Pije? Wypad. Bije? Wypad.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie