Narzekasz na swojego partnera? To prawdopodobnie najlepsze, co możesz zrobić dla jego zdrowia

Naukowcy są zgodni - to może uratować życie ukochanego.
Narzekasz na swojego partnera? To prawdopodobnie najlepsze, co możesz zrobić dla jego zdrowia
Fot. Unsplash
02.08.2021

Nawet najzgodniejszej i najbardziej kochającej się parze od czasu do czasu zdarzają się nieporozumienia i kłótnie. W końcu nikt nie jest idealny – chyba nie ma osoby, której nie irytowałyby niektóre zwyczaje i zachowania drugiej połówki.  

Zobacz również: Przepis na związek idealny istnieje. Opisuje go to matematyczne równanie

Takie irytujące nawyki często budzą frustrację, która nierzadko znajduje swoje ujście w postaci narzekania – idziemy o zakład, że większości kobiet przynajmniej raz zdarzyło się zwrócić partnerowi uwagę z powodu nieumytych naczyń albo porozrzucanych na podłodze ubrań. 

I chociaż nikt nie lubi, gdy się na niego narzeka okazuje się, że może to mieć naprawdę zbawienny wpływ na zdrowie i życie naszych partnerów. Do takich wniosków doszli naukowcy z Michigan State University, którzy udowodnili, że mężowie kontrolujących kobiet żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem. 

Mężowie kontrolujących żon żyją dłużej i są zdrowsiFot. iStock

Mężowie kontrolujących żon żyją dłużej i są zdrowsi 

Psycholodzy z MSU odkryli, że mężczyźni, których żony były wyjątkowo kontrolujące rzadziej chorowali na cukrzycę, a u tych, których dotknęło to schorzenie choroba postępowała wolniej, a jej objawy były znacznie łagodniejsze. 

Naukowcy doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych od ponad 1,2 tys. żonatych mężczyzn na przestrzeni 5 lat. Uczestnicy badania mieli od 57 do 85 lat. Pod koniec eksperymentu okazało się, że u 389 ochotników rozwinęła się cukrzyca. 

Psycholodzy przekonują, że mężowie kontrolujących kobiet cieszyli się lepszą kondycją i dłuższym życiem, ponieważ ich drugie połówki notorycznie narzekały na ich zachowania związane ze zdrowiem. 

Nasze badanie kwestionuje tradycyjne przekonanie, że negatywna jakość małżeństwa jest zawsze szkodliwa dla zdrowia. Zachęca też ekspertów do rozróżniania wielorakich źródeł i rodzajów jakości małżeństwa. Czasami narzekanie jest oznaką troski 

- komentował profesor Hui Liu z MSU. 

Naukowcy dodają, że chociaż kontrolujące i narzekające żony mogą być postrzegane jako irytujące, takie zachowanie może ratować zdrowie, a nawet życie ich ukochanych. 

Co sądzicie o wynikach tego badania? 

Zobacz również: Czy Wasze małżeństwo będzie udane? Decyduje o tym... Twoje DNA

Polecane wideo

Horoskop MIŁOSNY na sierpień ♥
Horoskop MIŁOSNY na sierpień ♥ - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.08.2021 18:53
Ja widzę sama ze jak tylko nie powiem swojemu chłopu jak krowie na granicy co ma robić, to takie babole strzela ze czasem się zastanawiam czy ten 30 letni mężczyzna nie ma niedorozwoju
odpowiedz

Polecane dla Ciebie