Naukowcy wyjaśniają, dlaczego pary powinny kłaść się spać o tej samej porze

Wbrew pozorom to szalenie ważne!
Naukowcy wyjaśniają, dlaczego pary powinny kłaść się spać o tej samej porze
fot. Pinterest (pl.pinterest.com/pin/616993217700593014 & pl.pinterest.com/pin/786511522424144091)
15.06.2021
Wiktoria Sobocińska

Każdy z nas reprezentuje unikalny chronotyp snu, z którym raczej ciężko dyskutować. Jedni są porannymi ptaszkami i zrywają się do pracy skoro świt, a inni sowami, zwanymi potocznie Nocnymi Markami i ożywają dopiero pod wieczór. Jeśli do tej pory myślałaś, że w związku nie ma to żadnego znaczenia, byłaś w sporym błędzie. 

Zobacz również: Co o Twoim związku mówi pozycja, w której śpicie?

Być może odniosłaś ostatnio wrażenie, że przez to jakby "mijacie" się z partnerem. W końcu wspólna chwila przed zaśnięciem wiąże się z budowaniem bliskości, czułością albo intymnymi rozmowami... Nawet, jeśli tylko czytacie książkę obok siebie albo przeglądacie telefon. 

Naukowcy udowadniają, dlaczego to tak szalenie ważne, abyście kładli się do łóżka o tej samej porze.

Chodzenie spać razem a udany związek

#1 Wspólna synchronizacja

Zacznijmy od tego, że pary, które prowadzą zbliżony tryb życia, stają się do siebie zwyczajnie podobne. Pójście spać o tej samej godzinie pomoże Wam się zsynchronizować oraz poczuć bardziej komfortowo i swobodnie w swoim towarzystwie.

Zresztą Ci, którzy przypominają nas samych, wzbudzają naszą sympatię... A bardziej praktycznie - nie będzie wzajemnie irytować się hałasami wieczorem albo o poranku, no i nie będziecie mijać się przy stole podczas śniadania. 

#2 Chwila tylko dla Was

Kto z nas nie marzy o słodkiej chwili z ukochaną osobą, ale w codziennej gonitwie nie może znaleźć na to czasu? Intymne rozmowy i wzajemny dotyk uwalniają oksytocynę w organizmie, czyli hormon przywiązania. Stajemy się dla siebie ważni, bliscy, bardziej się angażujemy. 

#3 Szansa na rozwiązanie problemów

Umówmy się, leżąc w łóżku już nikt nie może wykręcić się "ważniejszymi sprawami". Jeżeli utknęliście w martwym punkcie albo dopadły was "ciche dni", w tym momencie nadeszła idealna okazja, aby to przedyskutować i... rozwiązać. Od razu poranek wydaje się lepszy i lżejszy.

#4 Bliskość 

Pary, które kładą się do łóżka o tej samej porze, częściej określają swoją relację jako udaną. Nic dziwnego, ponieważ właśnie wtedy, wolni od obowiązków i problemów, partnerzy mają czas na to, co lubią najbardziej, a czego im brakuje: bliskości, intymności, przytulania... 

#5 Poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego = dłuższe życie!

Naukowcy są zgodni co do tego, że wspólny sen wzmacnia nasz układ odpornościowy, zmniejsza stany zapalne oraz obniża ciśnienie krwi. Co więcej, poprawia naszą fizyczną kondycję.

Zbawiennie wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne, redukując poczucie niepokoju, relaksując nas i sprawiając, że stajemy się bardziej uziemieni. 

#6 Lepsza jakość snu

Partnerzy, którzy zasypiają wtuleni w siebie, śpią znacznie lepiej i głębiej. Co przekłada się na to, że o poranku są bardziej wypoczęci. Duże znaczenie może mieć tutaj poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że nie kładziemy się do łóżka pokłóceni. No i myśl, że ukochany rano pojawi się przy nas z aromatyczną kawą... 

Zobacz również: „Nie potrafię spać w jednym łóżku z moim partnerem...”

Polecane wideo

3 lata po ślubie chcieliby wreszcie skonsumować związek. Jest jeden problem
3 lata po ślubie chcieliby wreszcie skonsumować związek. Jest jeden problem - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 4.5 / 5
łza sołtysa (Ocena: 4) 24.07.2021 17:21
Dobre i pomocne :) Każdy ma swoją gwiazdę szczęścia,która jest tylko jego.Ale nie każdy potrafi uważnie patrzeć w niebo…Więc przystań na chwilkę,popatrz na gwiazdę ,którą szczęście Ci daje ona świeci dla Ciebie ,i marzenia Twoje spełnia… 💘 i 💘 Pozdrawiam ♥
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.06.2021 16:38
Wyrażenie nocny marek piszemy z małej litery. Pozdrawiam.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie