Europa rozwodzi się na potęgę. Jak na tle sąsiadów wypadają Polacy?

Te dane nie napawają optymizmem.
Europa rozwodzi się na potęgę. Jak na tle sąsiadów wypadają Polacy?
Fot. Unsplash
20.05.2021

Decydując się na ślub mało kto dopuszcza do siebie myśl, że za jakiś czas całą procedurę trzeba będzie odkręcać. Czasem jednak okazuje się, że życie pisze zaskakujące scenariusze, a rozwód staje się nieunikniony. Niektórym parom udaje się rozstać w zgodzie i wzajemnym szacunku, ale niestety inne toczą ze sobą długą i zaciętą walkę. 

Zobacz również: W 2020 roku to właśnie ta data jest najpopularniejsza na ślub. Matematycznie to czysta perfekcja

Nasze podejście do ślubów i do rozwodów przekształca się wraz z upływem czasu i zmianami pokoleniowymi. Eurostat właśnie podał nowe informacje na temat liczby zawieranych małżeństw i rozwodów w Europie. Jakie nacje najczęściej decydują się na ślub i czyje związki nie przechodzą próby czasu? 

Eurostat: w ciągu 50 lat współczynnik rozwodów wzrósł dwukrotnie 

Najnowsze dane Eurostatu można podsumować jednym zdaniem – rzadziej się pobieramy, a częściej się rozwodzimy. W ciągu ostatnich 55 lat w Europie liczba zawieranych małżeństw przypadających na 1 tys. mieszkańców spadła z 8,0 do 4,3. W tym samym czasie współczynnik rozwodów wzrósł ponad dwukrotnie: z 0,8 na 1 tys. osób w 1964 roku do 1,8 w 2019 roku. 

Kto najczęściej decyduje się na ślub? W roku 2019 krajami Unii Europejskiej o największej liczbie zawieranych małżeństw w stosunku do liczby ludności były: Cypr (8,9 na 1 tys. mieszkańców), Litwa (7,0), Łotwa i Węgry (po 6,7) oraz Rumunia (6,6). Na kolejnych miejscach znalazły się Słowacja (5,4) oraz Dania i Malta (po 5,3). 

Najniższe wskaźniki w tej kategorii zanotowały Włochy (3,1), Portugalia i Słowenia (po 3,2), a następnie Francja, Hiszpania i Luksemburg (po 3,5). 

Eurostat: w ciągu 50 lat współczynnik rozwodów wzrósł dwukrotnie

Fot. Eurostat

A jak to jest z rozwodami? Najrzadziej dochodzi do nich na Malcie i w Irlandii (0,7 na 1 tys. mieszkańców), w Słowenii (1,2), Włoszech (1,4) i Chorwacji (1,5). Najwyższe wskaźniki rozpadu małżeństw odnotowano na Łotwie, Litwie i w Luksemburgu (po 3,1), Cyprze (2,6) i Szwecji (2,5). 

Gdzie w tych rankingach uplasowała się Polska? Okazuje się, że jeśli chodzi o liczbę ślubów znajdujemy się nieco powyżej europejskiej średniej - wskaźnik wynosi 4,8 zawieranych małżeństw na 1 tys. populacji. Z kolei rozwodzimy się nieco rzadziej niż przeciętny Europejczyk – tutaj wskaźnik wynosi 1,7 na 1 tys. mieszkańców. 

Eurostat: w ciągu 50 lat współczynnik rozwodów wzrósł dwukrotnie

Fot. Eurostat

Zobacz również: Niekoniecznie zdrada. 90 proc. rozwodów to efekt tych czterech zachowań

Polecane wideo

Córka Heidi Klum ma już 17 lat. Jest przepiękna!
Córka Heidi Klum ma już 17 lat. Jest przepiękna! - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie