„Romantyczny żal” dotyka prawie 50 proc. kobiet. To zjawisko może być bardzo szkodliwe

To pułapka, której zdecydowanie warto uniknąć.
„Romantyczny żal” dotyka prawie 50 proc. kobiet. To zjawisko może być bardzo szkodliwe
Fot. Unsplash
02.12.2020

Każdy radzi sobie z rozstaniem na swój własny sposób. Niektórzy całymi tygodniami nie potrafią się pozbierać, ucinają kontakt ze znajomymi i przeżywają cierpienie w samotności. Inni szybko zapominają o złamanym sercu i zostawiają byłą miłość daleko za sobą. Tutaj nie ma miejsca na narzucanie komuś jak powinien się zachowywać aby przetrwać ten trudny czas. 

Zobacz również: Co powiedziałabyś facetowi, który złamał Ci serce? 9 szczerych wyznań

Nie da się także ustalić jak długo trwa swoista żałoba po utraconej miłości. I czy na pewno kończy się ona z chwilą wejścia w nowy związek. Badania wykazują, że taki stan może ciągnąć się wręcz latami. Naukowcy mówią o zjawisku tzw. romantycznego żalu, który dotyka prawie 50 proc. kobiet i może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Na czym polega romantyczny żal i jak może namieszać w naszym życiu? Romantyczny żal dotyka prawie 50 proc. kobiet. Na czym polega?

Fot. iStock

Romantyczny żal dotyka prawie 50 proc. kobiet. Na czym polega?

Romantyczny żal to zjawisko, o którym donoszą naukowcy z Northwestern University oraz University of Illinois. Termin ten odnosi się do rozpamiętywania romantycznych relacji z przeszłości i wiąże się z poczuciem żalu oraz tęsknoty za tym, co byłoNieustanne powracanie do wspomnień dotyczących minionych miłości w wielu przypadkach nie pozwala nam pójść do przodu i sprawia, że stoimy w miejscu. Zamiast poznawać nowych ludzi i otwierać się na nowe związki mentalnie tkwimy w przeszłości, zastanawiamy się nad tym, dlaczego nasz związek się nie udał albo gdzie popełniliśmy błąd. Często też snujemy fantazje na temat tego, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby nie doszło do rozstania. Zdaniem ekspertów takie podejście zdecydowanie nie jest zdrowe. 

Okazuje się, że takie rozpamiętywanie jest domeną aż 44 proc. kobiet. Dla porównania zaledwie 19 proc. mężczyzn przyznało, że romantyczny żal nie jest im obcy. Naukowcy doszli do takich wniosków na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 370 osób. 

Podczas gdy kobiety najbardziej żałują minionych miłości, mężczyźni odczuwają największy żal w związku z karierą zawodową. Zdaniem ekspertów potwierdza to stereotypy mówiące o tym, że to kobietom bardziej zależy na romantycznych związkach.  

Uczucie żalu jest częścią naszego życia. Ludzie doświadczają go we wszystkich jego aspektach 

- komentował wyniki badania Neal Roese z Northwestern University. Zdaniem eksperta ma ono jednak pewne niezaprzeczalne zalety. 

Jego negatywne aspekty są oczywiste, ale te pozytywne pomagają nam się pozbierać i spojrzeć na życie z innej perspektywy. Romantyczny żal pomaga nam poznać nasze cele i ideały. Można przełożyć je na aktualne związki 

Zdarzyło wam się cierpieć na taki romantyczny żal?  

Zobacz również: W tych miesiącach rozstajemy się najczęściej. Ryzykowna data jest coraz bliżej

Polecane wideo

Horoskop miłosny na grudzień
Horoskop miłosny na grudzień - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
Karolka (Ocena: 5) 31.12.2020 16:26
Myślę, że to może mieć jakiś związek z niewłaściwie przeżytą żałobą po rozstaniu albo po prostu najzwyklejszą tęsknotą za pewnymi cechami partnera. Nie jest według mnie złe docenianie i wspominanie z nostalgią przeżytych chwil raz na jakiś czas, o ile na co dzień oczywiście potrafimy cieszyć się tym, co mamy. Ja po rozstaniu długo nie mogłam się pozbierać. Było ze mną tak słabo, że musiałam skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Chodziłam na terapię przez kilka miesięcy (do Psychologgii - poradnia jest w Warszawie, a ja robiłam terapię zdalnie ze względu na koronawirusa). Myślę, że opisywane zjawisko może być patologiczne, ale nie musi.
odpowiedz
mrmmeme (Ocena: 5) 15.12.2020 16:31
ja juz tak ponad dwa lata nie moge zapomniec o facecie w ktorym sie zakochalam , nie ma minuty abym o nim nie myslala , szkoda gadac
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 02.12.2020 13:53
Zawsze możecie chapnąć dzidę.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie