W każdym związku kryzys przychodzi po 4 latach!

Czy bajkowa miłość na wieki naprawdę nie istnieje, a motyle w brzuchu mogą latać tylko cztery lata?
W każdym związku kryzys przychodzi po 4 latach!
07.11.2009
>

Toksyczność relacji międzyludzkich staje się coraz powszechniejsza. Żyjemy w świecie, w którym, zdawać by się mogło, nie ma czasu na bajkową miłość, białego rumaka i księcia ofiarowującego siebie oraz komnaty w swoim pałacu. Czasami więc nie zauważamy kruchości naszego związku albo dostrzegamy pewne szwankujące w nim mechanizmy, ale tłumaczymy sobie, że nic nie jest doskonałe. Pokornie spędzamy kolejne dni u boku partnera, z którym tak naprawdę nie widzimy siebie za dekadę czy dwie, licząc, że stanie się cud i poczujemy te cudowne motyle w brzuchu, które pamiętamy z okresu pierwszych randek, nieśmiałych spojrzeń, pocałunków. Psychologowie są zdania, że kryzys dopadnie każdy, nawet najbardziej wzorowy związek. Po kilku latach bycia razem, gdy pierwsze miesiące znajomości minęły, a partnerzy zaczynają dostrzegać swoje wady, zaczyna między nimi dochodzić do sprzeczek oraz konfliktów.

Antropolog i badaczka ludzkich zachowań, Helen Fischer, postanowiła sprawdzić, po jakim czasie zakochane pary tracą zaangażowanie, a do ich związku wkrada się nuda. Uznana pani naukowiec swoją pracę oparła na analizach szczątków Australopiteków i na tej podstawie wysnuła wniosek, że kryzys w damsko-męskiej relacji pojawia się po czterech latach wspólnego życia.

Fischer uważa, że już 3,5 mln lat temu istoty z rodziny człowiekowatych były monogamiczne. „Porównując szkielety kobiet i mężczyzn, antropolodzy wyciągają wnioski odnośnie organizacji społecznej w grupie. Inne dowody na pradawną monogamię dają badania genetyczne. Stworzenia monogamiczne mają dodatkowy fragment DNA w genie kontrolującym receptory wazopresyny (hormonu antydiuretycznego) w mózgu" - czytamy w magazynie „Focus”, który przytacza wyniki badań Helen Fischer.

Dalej dowiadujemy się, że „decydującym momentem, który zmienił układ kobieta – mężczyzna, było przyjęcie przez naszych przodków postawy wyprostowanej. Dawała ona wiele korzyści ewolucyjnych, ale stwarzała także problemy. Zwłaszcza matkom. Gdy ludzkie pramatki uwijały się wśród drzew, by zdobyć pożywienie, ich małe uwijało się wraz z nimi przyczepione do pleców. Tandem ten był samowystarczalny i doskonale sobie radził". 

W pozycji wyprostowanej ówczesne kobiety nie mogły więc nosić już dziecka na plecach i musiały zrezygnować z pracy na rzecz wychowania potomstwa. W efekcie, mężczyzna musiał całkowicie przejąć rolę żywiciela rodziny i strażnika jej bezpieczeństwa. Po czterech latach, gdy pociecha osiągała już wiek, w którym zyskiwała minimalną samodzielność, mężczyzna odchodził i szukał nowej partnerki, która mogłaby zostać matką jego kolejnego dziecka.

Jak widać, z badań Fischer jednoznacznie wynika, że za związkowe kryzysy są odpowiedzialni mężczyźni. My jednak podchodzimy do tej teorii z dużym przymrużeniem oka – obiektywnie przyznajemy, że wina najczęściej leży pośrodku.

Natasza Lasky

Zobacz także:

Rozpad małżeństwa – rozpoznaj sygnały! 

Koniec miłości, zwłaszcza małżeństwa, to moment bardzo ciężki i smutny dla partnerów. Są jednak takie znaki, które utwierdzą cię w przekonaniu, że naprawdę trzeba odejść.

Jak zapoznać ukochanego z rodzicami? 

Poznanie z rodzicami – jego czy twoimi – to zazwyczaj przełomowy moment w związku, który potwierdza, że jest między wami coś poważnego. Zobacz, jak zorganizować taki wieczór.

 

Komentarze (131)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 05.12.2015 17:25
Mówią że czas goi rany, ale w moim przypadku tak nie było. Przez kilka miesięcy tylko egzystowałam. Nie mogłam usiedzieć w jednym miejscu, ten czas to był koszmar. Musiałam z nim znowu być, ponieważ bez niego nie widziałam swojego życia. Brakowało mi jego głosu, dotyku, dosłownie wszystkiego. Postanowiłam spróbować rytuału miłosnego ze strony urok-milosny.pl , czekałam, odliczalam dni do jego powrotu, w pewnym momencie już traciłam nadzieję. Ale jednak wrócił. A moje życie odzyskało dawny blask : )
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.06.2012 09:38
X9YDZi fdntyyxzjttk
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.05.2012 05:18
5O2WOZ oswuevjxdfqf
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.05.2012 11:13
Weeeee, what a quick and easy slotuion.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.05.2010 20:19
czy ktoś tu upadł na głowę? po co piszecie jedna i tą sama wiadomość.. dziecinada.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie