Zdrada emocjonalna czy niewierność fizyczna? Już wiadomo, co jest gorsze

Wszystko zależy od płci.
Zdrada emocjonalna czy niewierność fizyczna? Już wiadomo, co jest gorsze
fot. iStock (Photodjo)
07.08.2020

Zdrada to bardzo trudne i przykre doświadczenie w relacji, z racji tego, że istotnie narusza zaufanie partnerów do siebie. Akt niewierności ma często źródło w nierozwiązanych problemach w związku, które z czasem urastają do rangi ogromnego napięcia.

Wiele osób nie byłoby w stanie wybaczyć takiej sytuacji, jednak w momencie, gdy mamy przed oczami całe swoje życie i to, co zbudowaliśmy z ukochaną osobą do tej pory, czasami ciężko jest podjąć jednoznaczną decyzję. Zwłaszcza, kiedy na horyzoncie pojawia się wiele przekonujących argumentów ze strony partnera. 

Zobacz również: 10 pytań, które powinnaś sobie zadać, zanim wybaczysz mu zdradę

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak w kontekście wybaczania zdrady różnią się kobiety oraz mężczyźni. Czy którejś z płci przychodzi to z większą łatwością?

Komu łatwiej wybaczyć zdradę?

Norweski Uniwersytet Naukowo-Techniczny podjął się tematu zbadania możliwości przebaczenia zdrady u obu płci. Do badania zaproszono 92 pary, a przed każdą z nich wylądowały karty pełne pytań w dwóch różnych scenariuszach. Tym samym zapytano o pozbawiony emocji seks partnera, a także o zakochanie się partnera w innej osobie, ale bez zbliżenia fizycznego. Co okazało się „gorsze”? Odpowiedzi były uzależnione od płci, a naukowcy byli zaskoczeni tak małymi różnicami między nimi.

Wybaczanie zdrady emocjonalnej 

Mężczyźni zwykle traktują niewierność fizyczną – kiedy partnerka uprawia seks z inną osobą – poważniej niż kobiety. Kobiety natomiast postrzegają zdradę emocjonalną – kiedy partner nawiązuje bliski związek z drugą osobą – jako poważniejszą. 

Dla kobiet zdrada emocjonalna jest czymś dużo poważniejszym, niż niewierność fizyczna - jak w wypadku mężczyzn. Co jednak łączyło obie płcie? Większość przepytanych uważała taką postawę partnera za karygodną i nie była w stanie wybaczyć oraz dać kolejnej szansy.

Mechanizmy, które kierują osobą w wypadku wybaczenia są mniej więcej identyczne u obu płci

- powiedział profesor Edward Ottesen Kennair z Wydziału Psychologii NTNU dla norweskiego portalu Nettavisen.

To tylko potwierdziło niespodziewane wyniki norweskiego testu. Wynik badania był zależny od tego, jak blisko siebie jest para oraz jak złe dla psychiki każdego z partnerów będzie ewentualne rozstanie. Praca nad skutkami niewierności może trwać nawet latami i potrzeba wielu setek godzin, aby to naprawić, jak dodał psycholog Andreas Loes Narum.

Wielu ludzi może wnioskować, że mocny związek pozwoli partnerom wybaczyć sobie zdradę i ją tolerować, ale nie dało się tego zauważyć w naszym studium

- zakończył tajemniczo profesor Mons Bendixen z NTNU.

Czy bylibyście w stanie wybaczyć zdradę partnera?

Zobacz również: Marzą o tym, by kobiety ich zdradzały. Kim są rogacze?

Źródło: nettavisen.no

Polecane wideo

Jakiego znaku zodiaku jest wasz związek?
Jakiego znaku zodiaku jest wasz związek? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Danka (Ocena: 5) 31.10.2020 18:00
Dla mnie zdrada to zdrada. Jak tylko dowiedziałam się od Detektyw Skrzypek, że mój mąż mnie zdradza - dla mnie nie było nawet opcji rozwiązania tej sytuacji. Ja chciałam się tylko rozstać.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie