6 ważnych lekcji, których nauczyło nas zamieszkanie z partnerem (nie tylko w czasie kwarantanny)

Zostaliście wrzuceni w kurs wspólnego życia.
6 ważnych lekcji, których nauczyło nas zamieszkanie z partnerem (nie tylko w czasie kwarantanny)
fot. unsplash.com (Toa Heftiba)
27.05.2020

Być może dopiero co zamieszkałaś ze swoim partnerem po raz pierwszy, a może zmusiła Was do tego epidemia koronawirusa. W obecnej sytuacji to było nie tylko wspólne mieszkanie, ale przebywanie ze sobą dosłownie 24/7. Można to nazwać wręcz skazaniem na siebie! W dodatku w bardzo ciężkim i pełnym niepokoju czasie. To prawdziwe wyzwanie.

Zobacz również: 7 typów kobiet, które nie podobają się mężczyznom

Dopiero co zaczęliście się poznawać, odkrywać wzajemne nawyki i przyzwyczajenia, wieszać wspólne fotki na ścianach, a tutaj... boom. Zostaliście brutalnie wrzuceni w kurs wspólnego życia. To nie jest jak pomieszkiwanie ze współlokatorami czy rodzeństwem do tej pory. Trzeba nauczyć się szczerej akceptacji i pokory.

Dobrze jednak wiedzieć, na co piszemy się w perspektywie długoterminowej, prawda?

Mieszkanie z partnerem: czego nas uczy?

Kwarantanna może nauczyć nas wielu ważnych lekcji na całe życie. Zanim przejdziecie do etapu deklaracji wspólnego życia, upewnijcie się, że wasze wizje są ze sobą zsynchronizowane. 

#1 Sztuka kompromisu

Każda osoba, będąca w satysfakcjonującym związku powie Ci, że kluczem do udanej relacji jest sztuka kompromisu. Nieważne czy chodzi o zmycie naczyń czy wybór sofy do salonu albo wspólnych wakacji. Chodzi o zdolność do elastyczności i poszukiwania wspólnego rozwiązania. Przebywając ze sobą cały czas na pewno pojawią się nieznane dotąd problemy, które trzeba będzie jakoś przepracować. Podzielić się obowiązkami, użyczyć drugiej osobie swojej przestrzeni, zrozumieć jej zachowanie. Tego nie spotkasz na zwykłej randce. 

Bycie w związku nie oznacza też cieszenia się z "wygranej" w dyskusji, ale myślenie o tej drugiej stronie, jak ona się czuje. Zawsze będzie tak, że ktoś z Was albo przeforsuje swoją wizję, albo będzie musiał ustąpić. To naturalne.

#2 Komunikacja

Bycie ze sobą non stop w pobliżu zawsze powoduje konflikty. Jednak nie każdy problem musi urastać do rangi dramatu. W rzeczywistości każde zmartwienie można jakoś rozwiązać po prostu mówiąc o nim otwarcie tu i teraz. Dlatego powiedz jasno, jakie są Twoje uczucia czy oczekiwania.

Gdy mieszkasz z kimś, musisz nauczyć się częściej rozmawiać. Zamiast spychać sprawy na drugi plan (niczym Twój partner skarpetki pod łóżko), naucz się efektywnie komunikować innym swoje stanowisko, potrzeby i emocje, jednocześnie zachowując zrozumienie w stosunku do partnera, jak podpowiada psychoterapeutka Nicole Miller na łamach HelloGiggles.

#3 Zarządzanie budżetem

Życie z partnerem oznacza wyłożenie wszystkich środków na stół. Nieważne, czy umówiliście się na wspólny rachunek bankowy, podział 50/50 czy na konkretne sektory. Tolerowanie pewnych spraw pod maską uśmiechu na dłuższą metę nie zadziała. Trzeba podejść do tego świadomie i odpowiedzialnie. A co w tym pomaga? Patrz punkt powyżej. 

Musicie od tej pory stać się odpowiedzialni i ustalić, kto opłaca rachunki, kto czynsz i jak rozliczacie się za wspólne zakupy. Plusem jest to, że dzieląc wydatki na pół, możesz wiele na tym zyskać.

Wspólne mieszkanie daje przestrzeń do pokazania, w jaki sposób każde z Was potrafi zarządzać pieniędzmi - zarówno niezależnie, jak i razem. Rozmawianie o nawykach finansowych może być nieco niewygodne, ale nie musi też być przerażające. To po prostu część życia

- dodaje Nicole Miller.

#4 Własna przestrzeń

Na początku możesz być bardzo podekscytowany życiem z drugą osobą pod jednym dachem. Przecież tak uwielbiasz spędzać z nią czas. Ale w końcu przyjdzie taki moment, kiedy będziesz chciał pobyć trochę w samotności. Zanurzyć się w tym, co lubisz tylko Ty. Bez świadków dookoła.

Przestrzeń osobista jest bardzo ważna - w końcu jesteście dwoma odrębnymi jednostkami o różnych upodobaniach. Nie musicie przecież przebywać ze sobą cały czas. Rozłąka fizyczna nie oznacza emocjonalnego rozstania. Taka przerwa nawet dobrze wam zrobi - odświeżycie się, zatęsknicie za sobą i znów wrócicie do wspólnego czasu. Umiejętność wyznaczenia tej granicy jest niezwykle cenna. Jeżeli Twój partner preferuje inny rytm, ustal z nim jakieś optymalne rozwiązanie. Rozmowa czyni cuda.

#5 Wspólny czas

Wyznaczanie swojej własnej przestrzeni jest tak samo ważne, jak znalezienie czasu na wyjątkowe bycie razem. To te momenty, w których czujecie się blisko, dzielicie swoimi drobiazgami i codzienne troski są gdzieś daleko w tyle. Kiedy wybierasz się na randkę, czynisz to spotkanie wyjątkowym. Zaczynając od stroju po wybór miejsca i atmosferę. Kiedy jednak widzicie się każdego dnia, nieco trudniej o postaranie się i romantyczność. 

Pary mają tendencję do popadania w rutynę, jeśli nie mają możliwości, aby się zregenerować i spotkać od nowa. Każdy chce poczuć się wyjątkowy, dlatego musisz znaleźć na to czas

- tłumaczy ekspertka Denna Babul w rozmowie z HelloGiggles.

#6 Nie jesteś pępkiem świata

Podczas mieszkania razem okazuje się, że nie jesteś już w epicentrum wszystkiego dookoła, ale jest też drugi człowiek: jego problemy, samopoczucie, obecność i wrażliwość. Stajesz się odpowiedzialna i zmieniasz zupełnie sposób myślenia. Z mentalność zorientowanej na "ja" przechodzisz do "my". Planujesz przyszłość, wspólnie podejmujesz decyzje. To naturalny proces, gdy powoli przyzwyczajasz się do życia z kimś. Może tak, jak kładziesz we wnętrzu nowe dywany, położysz fundamenty pod trwałe partnerstwo?

Zobacz również: Czy Wasz związek przetrwa próbę czasu? Odpowiedz na 15 pytań i sprawdź, czy jesteście sobie pisani

Źródło: hellogiggles.com

Polecane wideo

Ten facet ma taką twarz, że pasuje mu każdy rodzaj zarostu. W której wersji jest najprzystojniejszy?
Ten facet ma taką twarz, że pasuje mu każdy rodzaj zarostu. W której wersji jest najprzystojniejszy? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie