Jak błędy ortograficzne obniżają Twoją atrakcyjność?

Czy poprawność językowa jest… sexy?
Jak błędy ortograficzne obniżają Twoją atrakcyjność?
Fot. pexels.com
09.05.2019

Jan III Sobieski i Marysieńka, Adam Mickiewicz i Maryla Wereszczakówna, Ewelina Hańska i Honoriusz Balzac, wszystkie te pary dzieląc się ze światem swoją namiętną korespondencją miłosną wysoko postawiły poprzeczkę kolejnym pokoleniom zakochanych. Czy warto sprostać wyzwaniu?

Mimo upływu lat słowo pisane pozostaje nieprzerwanie jednym z głównych narzędzi trudnej sztuki uwodzenia. Zmieniał się styl i tematyka, zmieniały się też same zasady ortografii. Jedynie konieczność ich przestrzegania pozostawała niezmienna. Umiejętność pisania, do XIX wieku zarezerwowana dla elit, została zdemokratyzowana za sprawą bezpłatnej i obowiązkowej edukacji, a wraz z pojawieniem się nowych technologii wymiana informacji tekstowej stała się jeszcze łatwiejsza.

Zobacz także: Muzułmanin opisał idealną żonę. Chyba żadna kobieta nie spełnia jego warunków

Ograniczona liczba znaków, autokorekta, emotikony, charakterystyczna dla naszego pokolenia niecierpliwość niewątpliwie mają negatywny wpływ na naszą ortograficzną poprawność. Według różnych badań w przeciągu ostatnich 30 lat liczba popełnianych błędów wzrosła aż o 68%. Z raportu portalu Polszczyzna.pl o kondycji polskiej ortografii w Internecie wynika, że w 2018 roku opublikowano w sieci ponad 11 000 błędów. To jeden błąd co 8 sekund! Do najczęstszych należą niepoprawnie zapisane wyrazy i wyrażenia: na pewno, naprawdę, w ogóle, na razie, poza tym.

Okazuje się jednak, że to w jaki sposób piszemy, w dalszym ciągu bezpośrednio wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Podczas gdy perfekcyjnie napisana wiadomość tekstowa może sprawić, że osoba ją czytająca zapała do nas miłością, to SMS pełen błędów nie ma najmniejszych szans na powodzenie. Tę zależność potwierdza badanie przeprowadzone przez portal randkowy ZaadoptujFaceta.

Analiza profili pokazała, że użytkownicy przestrzegający w swoich opisach zasad ortografii, mają dwukrotnie większe szanse na udane nawiązanie nowej znajomości. Ci, którzy nie zadbali natomiast o nienaganną ortografię treści umieszczonych na swoim profilu, już na starcie mieli nieporównywalnie gorsze widoki na miłosny podbój. Na 100 poprawnych ortograficznie profili 59% miało okazję rozpocząć konwersację, podczas gdy spośród właścicieli profili z błędami było to już tylko 31%.

Jak widać warto zatem poświęcić chwilę i pochylić się na poprawnością tego, co publikujemy lub wysyłamy do innych. Korzyści mogą być zaskakujące, wliczając w to dwukrotnie szybsze znalezienie miłości.

Materiały prasowe

11 przystojniaków z Netflixa, przez których będziesz w kółko klikać „oglądaj dalej”
11 przystojniaków z Netflixa, przez których będziesz w kółko klikać „oglądaj dalej” - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (5)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.05.2019 18:03
Jakie błędy? WSZYSTKIE.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 09.05.2019 10:35
Język polski jest bardzo trudny i nawet osobom po filologii polskiej zdarzają się drobne błędy, ale robienie błędów w podstawowych słowach od razu nasuwa mi myśl o tym, że taka osoba nie jest zbyt mądra.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie