Czy warto utrzymywać kontakt z eks?

Ten temat postanowiła zbadać para naukowców z Uniwersytetu z Oakland.
Czy warto utrzymywać kontakt z eks?
Fot. iStock
25.01.2019

Niektóre pary rozstają się z hukiem. W powietrzu latają talerze i wyzwiska, a kobieta i mężczyzna jeszcze długo po ostatnim widzeniu mają ochotę powiedzieć brzydkie słowo, gdy słyszą imię byłego partnera/partnerki. Nie brakuje jednak par rozstających się w pokoju. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna dochodzą do wniosku, że rozstanie to najlepsza możliwa decyzja. Pomimo tej zgodności niesie ona ze sobą mnóstwo dylematów, a podstawowym jest, czy utrzymywać nadal kontakt.

Co mówi o Waszym związku sposób przytulania się? 7 najczęściej spotykanych pozycji

Osoby, które były w wieloletnich związkach, mają wspólnych znajomych, wspomnienia, ulubione miejsca, a czasami także rzeczy materialne. Poza tym nadal czują do siebie sympatię i wiedzą, że mogliby być dobrymi przyjaciółmi. Z pewnością nie jest im łatwo na myśl o całkowitym zerwaniu kontaktu.

Z drugiej strony jego utrzymanie wiąże się z pewnym ryzykiem. Co się stanie, jeżeli jedna z osób będzie chciała wrócić? Jak taka przyjaźń wpłynie na powstanie romantycznych relacji byłych partnerów? Czy to na pewno dobry pomysł? Z pomocą w odpowiedzi na to pytanie przychodzą nam naukowcy – Justin Mogilski i Lisa Welling z Uniwersytetu Oakland.

Jak czytamy na serwisie kobieta.pl, para specjalistów przebadała ponad 800 osób i na podstawie testów oraz pytań została ustalona najczęstsza przyczyna, dlaczego ludzie nie zrywają ze sobą kontaktu oraz typy osobowości, którym taki układ najbardziej pasuje.

Okazało się, że najczęściej wymienianą przyczyną utrzymywania kontaktu pomiędzy byłymi partnerami jest seks. Jeżeli chodzi o typy osobowości, wśród takich przeważają osoby o mocnej osobowości oraz osoby narcystyczne. Do nich trzeba doliczyć również osoby niepogodzone z rozstaniem i liczące na to, że coś jeszcze z tego będzie.

5 pomysłów na niezapomnianą randkę

Najmniej skore do utrzymywania kontaktów z eks są osoby twardo stąpające po ziemi. Te doskonale wiedzą, że eks jest kimś w rodzaju ogona, który trzeba odciąć dla dobra przyszłej relacji.

Jaki stąd wniosek? Lepiej spalić za sobą wszystkie mosty. 

 

Te Polki uważane są przez obcokrajowców za najpiękniejsze. Kontrowersyjny ranking
Te Polki uważane są przez obcokrajowców za najpiękniejsze. Kontrowersyjny ranking - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (8)

Ocena: 4.5 / 5
gość (Ocena: 5) 25.01.2019 22:38
Ja niestety mam nieprzyjemne doswiadczenia eksowie odzywali sie do mnie czesto dopoki nie znalezli dziewczyny na dluzej lub tez z powodu „klopotow w raju”. Pogonilam wszystkich i zupelnie mi nie zal.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 25.01.2019 13:50
E tam, z każdym moim byłym rozstałam się w pokoju, więc nie ma między nami emocji. Możemy się spotkać na kawę, pewnie nawet w jednym łóżku moglibyśmy spać i do niczego by nie doszło. Tyle że ja nigdy nie wchodziłam w toksyczne związki, każdy z moich byłych był przede wszystkim moim przyjacielem długo przed związkiem, także nie poznawaliśmy się w trakcie. Wiadomo, że rozstanie jest zawsze bolesne, ale zarówno moi byli jak i ja jesteśmy teraz znowu szczęśliwie zakochani i życzymy sobie dobrze. Każdemu polecam takie zdrowe podejście, bycie w związkach z ludźmi, z którymi przede wszystkim się znacie, szanujecie i lubicie. Z moim obecnym partnerem znaliśmy się i przyjaźniliśmy 4 lata przed byciem razem, także jedyne co się między nami zmieniło to intymność.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.01.2019 13:14
Też utrzymywałam kontakt z byłym po miesiącu znowu jesteśmy razem ale teraz coś się jebie i boje się go znowu stracić
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 25.01.2019 13:02
ja utrzymuję kontakt z moim eks. seks nie wchodzi w grę bo facet był beznadziejny ale to miły chłopak, byliśmy razem 5 lat więc można powiedzieć że dorastaliśmy razem. teraz to nie tak że raz na tydzień idziemy na kawę, ale często przywozimy sobie nawzajem rzeczy z domu, czasem spotkamy się na jakimś evencie i sobie miło pogadamy... w życiu bym nie chciała do niego wrócić ale to spoko gościu więc czemu miłabym zupełnie urywać kontakt?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 25.01.2019 12:15
Taaa... z eks można utrzymywać kontakt, jesli to dobry kumpel i do motywu bycia parą oboje mają nastawienie że 'to było niepotrzebne' i się z tego śmieją. Najgorsze są zjeby, które wypisują do ciebie jak juz dawno kogoś masz, związek jest super a ten pier.doli, że za czasów bycia z nim to i tamto i wrzuca dziwne zdjęcia, które miał usunąć. Ale jak z tobą był x lat wcześniej to... flitował z każdą napatoczoną i wypisywał do byłych hahahah... strzeżcie się przed takimi z.ebami!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie