5 prawd o mężczyznach

…które ukazują badania etnograficzne!
5 prawd o mężczyznach
Fot. Unsplash
05.04.2018

Utarło się powiedzenie, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Prawda jest taka, że chociaż nie pochodzimy z różnych planet, to nasza odmienna konstrukcja psychiczna powoduje, że funkcjonujemy w rzeczywistości w odmienny sposób. Najnowszy raport agencji badawczej IZMAŁKOWA prezentuje rzeczywistości damsko–męskie – zbiór insightów o kobietach i mężczyznach, w których możemy przejrzeć się jak w lustrze.

Zobacz także: 9 cech faceta idealnego

Tam, gdzie jest mężczyzna musi być wyzwanie

Zadanie – tak każdą sytuację widzą mężczyźni. Jest zadanie, więc trzeba znaleźć rozwiązanie. Codzienne obowiązki nie są wyjątkiem – przygotowanie śniadania dziecku to misja, zadanie. Dlatego oczekiwanie, że skoro mężczyzna coś zrobił raz czy dwa, to będzie to robił zawsze, jest absolutnie niestosowne. Im bardziej zostanie to opisane w kategoriach wyzwania, tym większa jest szansa, że zostanie zrobione dobrze i na czas.

Kolorowe drinki i spodnie rurki są niemęskie

Męskie drinki i alkohole tradycyjnie są postrzegane jako bardziej szlachetne i te „lepsze”. Dlatego kobiety, które zamawiają w klubie Old Fashioned, są uznawane zarówno za koneserki z dobrym gustem, jak i za osoby bardzo pewne siebie, twardo stąpające po ziemi. Natomiast mężczyźni często nie chcą zamawiać kolorowych koktajli nie dlatego, że im nie smakują, ale dlatego, że się po prostu wstydzą. „Bo znajomi patrzą”, „bo głupio tak na randce pić to samo co dziewczyna, bo to niemęskie”.

Rzeczy niemęskie i kobiece pogarszają mężczyznom wizerunek, odzierają ich z męskości, siły i dominacji. Podobną sytuację możemy zaobserwować w obszarze mody. W ubiorze mężczyźni mogą sobie pozwolić na mniej ekstrawagancji niż kobiety. Kobieta w spodniach nie wzbudza żadnych zastrzeżeń, a mężczyzna w spódnicy wywołuje szok. Nawet męskie rurki w mniejszych miejscowościach są symbolem zniewieściałości. Otwartość na męskie szaleństwa jest zatem zdecydowanie mniejsza. Ma to związek z tym, że granice tego, co męskie, nie zostały tak bardzo poszerzone, jak granice tego, co kobiece.

Mężczyzna poluje na zwierza tak wielkiego… jak wielkie jest jego ego

Mężczyźni chętniej angażują się w coś, co przyniesie konkretną i namacalną satysfakcję i korzyść. Dlatego cała lista codziennych małych spraw nie jest dla mężczyzn atrakcyjna, bo nie stanowi wyzwania i pewnie nie przyniesie wymiernych korzyści. Mężczyźni lubią wykazać się sprytem, wiedzą, przedsiębiorczością – okazje do pokazania się z jak najlepszej strony znajdą właśnie w tych kluczowych, a nie codziennych decyzjach.

Kiedy mężczyźni zdecydują o zakupie samochodu, przeprowadzce, zamówieniu mebli do salonu, ich działanie zostanie zapamiętane i najczęściej pozytywnie ocenione przez najbliższe otoczenie jako ważna i trudna decyzja. To są istotne, zauważalne zadania, których realizacja przy okazji łechce męskie ego (jestem mądry, ważny, zaradny, silny).

jacy są faceci

Fot. Unsplash

Dla mężczyzny najlepsza decyzja to – ta już podjęta

Cechy psychologiczne stanowiące esencję męskości to odpowiedzialność i racjonalność – takie właśnie cechy posiada godny zaufania i wartościowy członek rodziny czy społeczności. Wpływa to na jego zachowanie na przykład w sferze zmiany zdania. Zgodnie z psychologiczną zasadą zaangażowania i konsekwencji ludzie niechętnie zmieniają opinię czy przyznają się do błędnych decyzji. Po pierwsze, dlatego że poczynili już jakiś wysiłek i nie chcą, aby ich działania poszły na marne. Po drugie, z obawy o swój wizerunek pewnego siebie i mającego rację autorytetu. Wolą brnąć w coś, nawet bez sensu, tylko dlatego, że podjęli taką decyzję. Dla mężczyzn jest to szczególnie trudne i zmiana decyzji stanowi bardzo silną barierę. Dodatkową stygmatyzacją jest dla nich społeczne przyzwolenie na zmianę zdania tylko dla kobiet, bo to przecież „kobieta zmienną jest”. Dlatego każda zmiana zdania przez mężczyznę powoduje obniżenie jego wartości na skali męskości. Bo mężczyzna nie zmienia zdania! Dlatego mężczyźni, szczególnie wystawieni na ocenę w jednej dziedzinie życia, będą bardziej lojalni względem swoich pierwotnych wyborów. Samochód, którym jeżdżą, zawsze będzie najlepszy w swojej klasie, a często nawet pod pewnymi względami lepszy od tych plasujących się o klasę wyżej.

Zobacz także: Większość singielek robi to na Tinderze. Faceci tego nienawidzą

Mężczyzna pamięta sytuacje, a nie okazje

lle razy słyszymy, że mężczyźnie zdarzyło się zapomnieć o urodzinach czy rocznicy? Teraz już wiemy, że to wcale nie dlatego, że mu nie zależy. On pamięta, tylko… trochę inaczej. Mężczyźni mają problem z pamiętaniem o obchodzeniu tych wszystkich ważnych dla kobiet okazji. Okazje same w sobie nie są najważniejsze, wyraźniej zapamiętywane jest, co się wtedy działo. Mężczyzna koduje sytuacje, a kobieta okazje. W badaniach IZMAŁKOWA dotyczących intymnych wspomnień kobiety mówiły o rocznicach, świętach i innego rodzaju okazjach, kiedy chciały zrobić szczególne wrażenie na partnerze. W tym samym czasie mężczyźni, mówiąc dokładnie o tych samych sytuacjach, nie byli w stanie określić, jakiego rodzaju szczególna okazja to była. Pamiętali rodzaj bielizny, którą miała wtedy na sobie ich partnerka, ale przypomnienie sobie, czy były to urodziny, czy rocznica ślubu, nie wchodziło w grę.

Polecane wideo

Komentarze (4)

Ocena: 4 / 5
Cześć (Ocena: 5) 05.04.2018 05:49
Wchodząc na tę stronę od jakiegoś czasu mam wrażenie, że tutaj gloryfikuje się facetów jacy to oni nie są och i ach, a kobiety się uniża do poziomu jakiegoś robota, co ma tylko się ru.chać i ładnie wyglądać. I jeszcze stawiane są w chu.... zakazów jak nie mówić, nie zachowywać się, nie ubierać, nie malować, bo hrabiom paniczom się to wielce nie podoba. Czyste wazeliniarstwo i wchodzenie w du.pe facetom, by się przypodobać
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie