Psychologia związku: Chyba jestem z toksycznym facetem

Czas na prawdę.
Psychologia związku: Chyba jestem z toksycznym facetem
Fot. iStock
21.02.2018

Często słyszymy o toksycznych osobach, ale niezbyt dobrze wiemy, co się kryje pod tym pojęciem. Można wymienić kilka cech, które świadczą o tym, że mamy z nią do czynienia. Pierwsza to zbyt duże gadulstwo. Jeżeli ktoś więcej mówi, niż słucha, to powinno być dla ciebie ostrzeżenie, że coś jest nie tak. Pod toksyczność podchodzi również robienie z siebie ofiary. Dana osoba w ogóle nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny, zawsze obwinia za nie innych. Jeżeli zauważyłaś, że pewne kontakty sprawiają, że rośnie w tobie poczucie winy, prawdopodobnie masz do czynienia z toksykiem.

Toksyczne osoby są również mistrzami manipulacji i roznoszenia plotek. Mogą nie tylko opowiadać o tobie niestworzone historie, ale również nastawiać przeciwko tobie otoczenie. Są w stanie tak zmanipulować innych, że nikt ci nie uwierzy. W przypadku toksycznych osób można też mówić o kontroli, którą chcą rozciągnąć nad innymi oraz jawnym krytykowaniu decyzji, które podejmują.

Toksyczną osobą może być członek naszej rodziny, szef, przyjaciel, a także partner. Na niektóre relacje nie mamy aż tak dużego wpływu i trudno się od nich uwolnić, ale czasami jest to możliwe. Naprzykład jeżeli chodzi o życiowego partnera. Zdarzają się sytuacje, gdy kobiety przez wiele lat tkwią w relacji z toksycznym człowiekiem. Na dodatek mają przeświadczenie, że to z nimi jest coś nie tak. Czują się winne. Prawda może być zupełnie inna.

Oto zachowania u faceta, które powinny cię zaniepokoić.

Zobacz także: Jakich mężczyzn pragną dwudziestolatki?

toksyczny związek

Fot. unsplash.com

Izoluje cię od przyjaciół

Przyjaciele są ważną częścią naszego życia. Ubarwiają je, nadają mu większe znaczenie, a czasami też pozwalają nam dorosnąć. Toksyczny mężczyzna będzie próbował cię kontrolować i izolować. On uważa, że jest wszystkim, czego potrzebujesz i cały wolny czas powinnaś poświęcić jemu.

Osądza cię

Chodzi zarówno o rzeczy, które zrobiłaś i których nie zrobiłaś. Ponieważ każdy z nas popełnia błędy, osądzanie i wpędzanie w poczucie winy jest nie w porządku. On może robić to za pomocą słów, ale także obrażania się. W rezultacie czujesz się okropnie i spada twoje poczucie wartości. Błędy wbrew pozorom mają swoje zalety. Chronią nas przed poczuciem, że jesteśmy nieomylni i samowystarczalni, a opórcz tego uczymy się na nich.

Nie komunikuje się z tobą

Przez pewien czas wszystko jest w porządku. On zasypuje cię wiadomościami na dzień dobry i na dobranoc. Poza tym kontaktuje się z tobą na inne sposoby. Po pewnym czasie, nie wiadomo dlaczego, zaczyna cię ignorować. To nie jednorazowa sytuacja. Powtarza się często. Pamiętaj, że dojrzali ludzie komunikują się ze sobą i otwarcie mówią, o co chodzi.

toksyczny związek

Fot. unsplash.com

Zachowujesz się przy nim inaczej

Jeżeli złapałaś się na tym, że przy facecie zachowujesz się inaczej, niż w gronie przyjaciół, to znak, że nie czujesz się przy nim wystarczająco komfortowo. Ludzie w związkach muszą być w swoim towarzystwie naturalni, inaczej nie mają one stabilnego gruntu. Zadaj sobie pytanie, czy on zaakceptowałby cię taką, jaka jesteś?

Kłamie i robi wymówki

Od czasu do czasu każdemu zdarza się jakieś kłamstwo. Notoryczne kłamanie jest jednak objawem toksyczności. Podobnie wymówki. One oznaczają, że facet nie bierze na siebie odpowiedzialności za działania, które podjął.

Daje ci do zrozmumienia, że wszystko jest twoją winą

Każda wasza kłótnia, niedpowiedzenie czy problem w związku jest twoją winą. Jeżeli masz takie poczucie, że jesteś winna za wszystko, przemyśl całą sytuację od nowa. Toksyczne osoby potrafią umiejętnie manipulować. Przypisują innym swoje błędy.

Zobacz także: Oni stracili cnotę w noc poślubną. Teraz zdradzają, czy warto

toksyczny związek

Fot. unsplash.com

Nie daje ci emocjonalnego wsparcia

W związku zarówno jedna, jak i druga osoba, powinna dawać wsparcie drugiej. To jedna z podstawowych ludzkich potrzeb. Jeżeli on nie daje ci wsparcia, porozmawiaj z nim. Gdy nic z tego nie wyjdzie, a on będzie stosował uniki, to znak, że jesteś w toksycznej relacji.

Wyżywa się na tobie

Ataki agresji, słowa krytyki, wyszydzanie, a nawet poniżanie – wszystkie te przejawy zachowania są objawem toksyczności. Można to poznać po tym, że już w trakcie powitania czy na dzień dobry podczas rozmowy telefoniczej, on zaczyna na ciebie wrzeszcześć. Poza tym, czasami zamiast powiedzieć coś normalnym tonem, krzyczy.

Sprawia, że czujesz się nic nie warta

Relacja z facetem powinna budować i sprawiać, że będziesz czuła się silniejsza oraz podniesiona na duchu. Jeżeli zaczynasz czuć się nieakceptowana, mniej warta i masz po spotkaniu z nim podły nastrój, świadczy to o toksyczności związku.
 

 

Komentarze (3)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.02.2018 16:13
dla osob ktore tkwia w takich zwiazkah polecam ksiazke "Ciche dramaty 4 scian" da Wam do myslenia
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.02.2018 01:59
Miałam pecha być w takim związku. Na szczęście wydostałam się. Nie życzę nikomu
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo