Wertykulator, czyli magiczne urządzenie, które zadba o Twój trawnik

Ogród jest naszym miejscem rekreacji, z którego korzystamy w słoneczne dni, a trawnik powinien cieszyć oko zdrową zielenią.
Wertykulator, czyli magiczne urządzenie, które zadba o Twój trawnik
25.09.2017

Koszenie trawy to nie jedyny zabieg pielęgnacyjny. Wertykulacja, bo to o niej mowa, jest niezbędna, by ładnie trawnik się prezentował i zdrowo rósł. Do jej przeprowadzenia potrzebny nam będzie wertykulator. Co to takiego?

Aby przygotować trawnik na sezon wiosenny, nie wystarczy go tylko kosić i podlewać. Musimy aerować, wertykulować, zasilać, pryskać. Ilość czynności może skutecznie zniechęcać do pracy, ale na szczęście na rynku znajdziemy urządzenia, dzięki którym nie musimy poszczególnych uciążliwych czynności robić ręcznie. Dzisiaj jednak opowiemy, czym jest wertykulator i co daje sama wertykulacja. 

Czym jest wertykulacja?

Wertykulacja to proces nacinania darni w celu napowietrzenia korzeni i usunięcia filcu, czyli wierzchniej warstwy obumarłej trawy, mchu i chwastów. Możemy oczywiście zrobić to grabiami wachlarzowymi, ale przy większych trawnikach wygodniej jest użyć wertykulatora, który usuwa filc obracającymi ostrzami, wbijanymi w trawnik pod kątem prostym na ustaloną głębokość.

Dzięki takiemu zabiegowi wycinamy niechciane porosty bez kaleczenia trawnika, a filc jest wyczesywany. Wertykulator działa głównie na chwasty jednoroczne, które mają płytki system korzeniowy, a zadaniem wertykulacji jest oczyszczenie trawnika, aby miał stały dostęp do światła i niezbędnych substancji odżywczych. Wszystko po to, aby trawa prawidłowo rosła, a trawnik szybciej się rozkrzewiał. W efekcie otrzymujemy atrakcyjny, równy i zdrowy trawnik.

Podobnym do wertykulacji procesem jest aeracja, czyli napowietrzanie. Jest to jednak samo nakłuwanie darni, co ma spowodować rozluźnienie gleby, by dotarło do niej więcej powietrza. Aeracja przekłada się na lepsze wyrównanie darni i mocniejsze korzenie trawy.

Co to jest wertykulator?

Wertykulator to urządzenie przypominające kosiarkę, jednak działające inaczej. Noże ma ustawione pionowo i nimi nacina podłoże, aby gleba nie była zwarta, za to była napowietrzona i rozluźniona, by woda dotarła do korzeni, a światło słoneczne do roślin. Dzięki niemu praca w ogrodzie zabierze mniej czasu, a nawet będzie można zaliczyć ją do przyjemności.

Wertykulatory są małego rozmiaru, ale dzięki dużemu silnikowi, sprawdzą się na dużych powierzchniach, są odpowiednie również na przydomowe trawniki. Służą do profesjonalnej pielęgnacji trawnika. Bliżej te urządzenia i ich możliwości można poznać na stronie http://www.husqvarna.com/pl/produkty/wertykulatory/.

Na rynku odnajdziemy również wertykulator ręczny, który przypomina grabie, a przy tym należy go odpowiednio używać, by uzyskać upragniony efekt. Takie grabie należy mocno wbijać w ziemię, a do pracy potrzebujemy więcej siły i czasu, dlatego sprawdzą się na małych trawnikach, liczonych do kilkunastu metrów kwadratowych. Do mniejszych trawników wystarczą specjalne nakładki ogrodowe na buty z kolcami – wystarczy potem przejść się po trawniku.

Przy bardziej wymagających trawnikach o większej powierzchni pomocne będą wertykulatory spalinowe bądź elektryczne. W przypadku dużego trawnika warto wybrać spalinowy, który ma spore możliwości i szeroki obszar roboczy, a przy tym nie jest ograniczony kablem, tak jak to mamy w przypadku wertykulatora elektrycznego – ten nadaje się do średnich trawników.

Kiedy używa się wertykulatora?

Wertykulację przeprowadza się z reguły raz w roku w okresie wiosennym, a konkretnie wtedy, kiedy trawa zaczyna odrastać. Niektóre trawniki wymagają użycia wertykulatora dwa razy w roku. Dotyczy to delikatnych trawników i z dużą ilością kostrzewy, które potrzebują oczyszczenia, aby móc się zregenerować. Czasem wertykulacja przeprowadzana jest również na jesień, by wzmocnić rośliny przed zimą.

Nie ma zasady do tego, czy wertykulator powinien pójść w ruch przed czy po pierwszym koszeniu. Wielu ogrodników zaleca jednak przeprowadzić wertykulację po pierwszym cięciu pod warunkiem, że na zewnątrz panuje umiarkowana temperatura. W przypadku zaniedbanych trawników z grubą warstwą filmu wertykulator można zastosować przed koszeniem, aby odsłonić rośliny i napowietrzyć glebę. Wertykulacji nie należy przeprowadzać w czasie zimy i w warunkach suszy.

Trawnik po wykonanej wertykulacji może budzić niepokój, ponieważ może wyglądać na zniszczony, ale to chwilowy stan rzeczy. Pamiętajmy o tym, aby po wertykulacji starannie usunąć resztki roślinne z trawnika grabiami. Pozostawmy trawnik na kilka dni, aby miał czas się zregenerować. W przypadku suchej gleby warto ją podlać. Jeżeli nasz trawnik jest miejscem zabaw, często po nim chodzimy i biegamy, warto przeprowadzić piaskowanie, a miejsca wytarte, w których widoczna jest gleba, zrobić dosiew i zastosować nawóz.

Wertykulator jest niezbędny w ogrodzie. Z jego pomocą pozbędziemy się mchu i chwastów, które pozbawiają rośliny światła i substancji odżywczych. Dzięki wertykulacji nasz ogród będzie pięknie się prezentować, rośliny będą zdrowe, a oko będzie cieszyć soczysta i uspokajająca zieleń.

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo