Jaka jest idealna różnica wieku w związku?

Rok, pięć, a może dwadzieścia? Tyle lat powinno dzielić partnerów, by stworzyli związek bliski ideałowi.
Jaka jest idealna różnica wieku w związku?
fot. Unsplash
11.10.2017

 Ze statystyk wynika, że w większości związków to facet jest trochę starszy. Niekiedy nawet bardziej niż trochę, o czym świadczą liczne przykłady ze świata show-biznesu. Na przykład supermodelkę Rosie Huntington-Whitely i aktora Jasona Stathama dzieli aż 20 lat. Media co pewien czas ogłaszają rozstanie sławnej pary, która jednak niewiele sobie robi z tych plotek, a kilka miesięcy temu przywitała na świecie synka, Jacka Oscara.

Żona Michała Żebrowskiego jest młodsza od znanego aktora o 13 lat. Po raz pierwszy spotkali się, gdy Aleksandra Adamczyk miała… 5 lat, jej przyszły mąż wkraczał wówczas w dorosłość. Do kolejnego spotkania doszło kilkanaście lat później, w szkole języka angielskiego. „Niestety, po miesiącu musieliśmy przerwać lekcje. Ola nie była jeszcze gotowa na ślub ze starym dziadem” – żartuje gwiazdor w rozmowie z magazynem „Elle”. Zaiskrzyło dopiero przy trzecim spotkaniu. „Wpadliśmy na siebie i od tego się zaczęło. Pijąc kawę, spojrzałem na nią i zrozumiałem, że naprzeciw mnie siedzi moja przyszła żona” – opowiada Żebrowski.

Z kolei Janusz Józefowicz jest starszy od żony, Nataszy Urbańskiej o 18 lat. Nic dziwnego, że aktorka z pewnym niepokojem myśli o starości męża. „Nie chcę o tym myśleć, ale on często o tym mówi. Prosi mnie na przykład, żebym o czymś mu przypomniała, a ja oczywiście zapominam natychmiast, o czym. Wtedy mówi: Natasza, przecież ty miałaś być moją podporą na starość!” – mówi Urbańska w „Vivie”.

Jej zdaniem różnica wieku ma znaczenie także w kwestii… garderoby. „Mój mąż nie zna się na modzie. Nie puszczam go samego do sklepu. W tej dziedzinie nie mógłby mi pomóc, nawet jeśli by bardzo chciał” – skarży się Urbańska. Ostatnio media doniosły, że w jej małżeństwie doszło do kryzysu, ponieważ aktorka marzy o drugim dziecku, a dojrzały mąż niespecjalnie ma ochotę na późne tacierzyństwo.

Piotr Stramowski i Katarzyna Warnke to ostatnio jedna z najgorętszych par polskiego show-biznesu. Aktorka jest starsza od męża o 10 lat, co powoduje różne złośliwe komentarze otoczenia.  „Zastanawialiśmy się nad ewentualnymi problemami. Oczywistym jest biologia – jeśli chcemy mieć dzieci, musimy się zdecydować w najbliższym czasie. Dużo rozmawialiśmy. I muszę przyznać, że to były jedne z naszych najciekawszych rozmów. Piotrek jednak długo nie mógł zrozumieć, dlaczego sprawa wieku tak bardzo mnie dotyka” – wspomina Warnke na łamach „Gali”.

 

różnica wieku w związku

fot. Unsplash

Dlaczego dla Warnke jest to problem?  „Bo poczułam się naznaczona, wręcz stygmatyzowana. Gdyby to Piotrek był starszy, oczywiście nie byłoby tematu, a nawet byłoby to pożądane” – tłumaczy aktorka. Stramowski nie widzi jednak problemu. „Nie potrafię myśleć o Kasi jak o starszej kobiecie, po prostu tego nie widzę i nie jest to kwestia moich głębokich uczuć do niej, tylko jej wrażliwości, spontaniczności i świeżości. Obserwując niektóre moje koleżanki rówieśniczki, z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że ich zachowanie dużo bardziej kojarzy mi się z zachowaniem „starszej pani”, a przecież one są dopiero przed trzydziestką!”  – przekonuje w „Vivie”.

Jak widać różnica wieku w związku ma swoje dobre i złe strony. Ile lat powinno dzielić partnerów? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeszcze na początku XX wieku mąż był przeciętnie starszy od żony o 10 lat. Dziś małżonkowie coraz częściej są niemal równolatkami lub kobiety bywają tylko nieco młodsze. Rośnie też liczba związków, w których to partnerka jest starsza, co kiedyś było zjawiskiem marginalnym, a nawet potępianym. XVIII-wieczny rosyjski uczony Michał Łomonosow pisał: „Panna młoda nie powinna być starsza od narzeczonego, a jeśli już, to nie więcej niż o dwa lata; narzeczony zaś może być starszy od panny młodej o piętnaście lat. (...) Najodpowiedniejsza jest sytuacja, kiedy mąż jest starszy od żony o 7 do 10 lat”.

Naukowcy od dawna głowią się nad określeniem idealnej różnicy wieku. I wciąż tworzą nowe teorie na ten temat „Badania przeprowadzone kilka lat temu wykazały dokładnie, że największe szanse na długotrwały związek mają pary, które dzieli dokładnie 4 lata i 4 miesiące. Najnowsze natomiast mówią coś innego. Różnica znacząca się zmniejszyła, bo okazało się, że najtrwalsze związki zbudujemy ze swoim rówieśnikiem lub partnerem o rok starszym. W badaniu wzięło udział 3 tysiące osób. Kolejny raz potwierdzono również to, że u par, których dzieli 10 lat rozstanie jest niemal pewne” – czytamy w „Polityce”.

różnica wieku w związku

fot. Unsplash

Duńscy badacze wykazali natomiast, że mężczyźni będący w związkach z młodszymi partnerkami mają szansę na dłuższe życie, napędzani motywacją do większej troski o wygląd, zdrowie czy kondycję fizyczną. Co ciekawe, w odwrotnej konfiguracji ta reguła już jednak nie działa – w przypadku kobiet wiek partnera nie ma większego wpływu na długość ich życia. Specjaliści tłumaczą to faktem, że po prostu jesteśmy bardziej samodzielne i potrafimy o siebie zadbać, z czym faceci mają zwykle problem.

Wielu zwolenników ma teoria, że różnica wieku w związku powinna być jak najmniejsza. Dlaczego? Gdy partnerów nie dzielą lata czy nawet pokolenia, istnieje większa szansa, że będą mieli ochotę np. słuchać podobnej muzyki. Nie bez znaczenia są także zbliżone doświadczenia i wspomnienia z czasów młodości – o zespolenie i konsolidację łatwiej, gdy okazuje się, że oboje oglądali te same programy, niż wtedy, kiedy facet z entuzjazmem opowiada o filmach Barei, a jego ukochana nie ma pojęcia, czym był PRL, którego absurdy wyśmiewał kultowy reżyser.

RAF

 

Polecane wideo

Komentarze (16)
Ocena: 5 / 5
Ania (Ocena: 5) 13.10.2017 22:12
Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Podejście, które o lata świetlne wyprzedza konkurencje! Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl który w ciągu tygodnia odmieni Twoje życie! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Pokaż na co Cię stać i wejdź na www.igortreneronline.pl ! :)
zobacz odpowiedzi (1)
D. (Ocena: 5) 12.10.2017 22:55
A u mnie, pomiędzy moim chłopakiem a mną jest 3 dni różnicy. Wydaje mi się że wiek nie gra zbyt dużej roli. No może w kwestii posiadania dzieci. Bardziej liczą się poglądy, charakter czy ogólne nastawienie do życia.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.10.2017 08:07
Między mną a moim chłopakiem jest różnica 1,5 roku , on jest starszy. Jesteśmy na tym samym etapie w życiu, doskonale rozumiemy siebie i swoje problemy. Taka różnica uważam, ze jest ok.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.10.2017 07:46
Katarzyna K No właśnie i tu się bardzo mylisz bo ja też jestem rozwódką i też mam dziecko nie jestem tak pusta jak większość że chodzi mi tylko o kasę .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.10.2017 04:35
Prawie wszystkie moje znajome są starsze w związkach, głównie o 2/3 lata. Zabawnie wyszło :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie