Gdy nadal kochasz swojego eks: Co warto zrobić po rozstaniu, by zapomnieć o byłym?

Zakończenie związku jest dla wielu kobiet traumatycznym doświadczeniem. Jak je złagodzić?
Gdy nadal kochasz swojego eks: Co warto zrobić po rozstaniu, by zapomnieć o byłym?
Fot. iStock
16.04.2017

Zerwij wszelkie kontakty z eks

Niekiedy nawet po rozstaniu podtrzymujemy znajomość z byłym facetem. To raczej kiepski pomysł. Psychologowie nie pozostawiają bowiem  złudzeń: szczere i bezinteresowne relacje łączące eks-partnerów to mrzonka. Skoro będąc w związku, nie udało im się porozumieć, to jaką mają szansę po rozstaniu?

Dlatego warto przynajmniej na dwa-trzy lata zupełnie zerwać kontakt, zbudować w tym czasie nowe relacje i dopiero – mając stabilny związek, zastanowić się, czy potrzebujemy obecności „eks” w naszym poukładanym już życiu. Zazwyczaj dochodzimy wówczas do wniosku, że ten rozdział jest już zamknięty i nie ma co do niego wracać.

Przeczytaj także: Przygnębiająca historia Magdy: „Mój były się żeni”

Pozbądź się jego rzeczy

Jeżeli chcemy zapomnieć o facecie, warto oczyścić mieszkanie ze wszystkiego, co może przypominać byłego partnera. Najlepiej zebrać to wszystko do jednego pudła i wynieść na strych lub do piwnicy, choć według niektórych teorii najskuteczniejszym sposobem uporania się ze wspomnieniami jest po prostu wyrzucenie pamiątek.

To bardzo ważne, bo każda z takich rzeczy, od wspólnego zdjęcia po maszynkę do golenia, niesie duży ładunek emocjonalny. Niekiedy nawet po wielu tygodniach czy miesiącach znalezienie w szafie koszulki byłego może spowodować nawrót nostalgii.

Unikaj wspólnych miejsc

W czasie rozkwitu związku tworzymy całą sieć miejsc, z którymi wiążą się miłe wspomnienia. To może być ławka w parku, gdzie po raz pierwszy się całowaliśmy, pub – ulubione miejsce romantycznych randek albo nawet osiedlowy skwerek, na którym facet wreszcie odważył się wyznać miłość.

Po rozstaniu zdecydowanie lepiej unikać tych zakątków, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem wywołają wspomnienia, a razem z nimi żal czy tęsknotę za pięknymi chwilami.

Wyjdź do ludzi

Po zerwaniu często pojawia się chęć przeżywania rozstania w samotności. Nie mamy ochoty na spotkania, rozmowy czy odpowiadanie na pytania, dlaczego zerwaliśmy, skoro byliśmy tak dobraną parą. Inni ludzie, zwłaszcza szczęśliwie zakochani, po prostu nas denerwują.

Jednak warto pamiętać, że kontakty interpersonalne mogą mieć też bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Uwalnia się wówczas m.in. oksytocyna – hormon, który obniża poziom odczuwanego stresu i wzmacnia odporność organizmu.
 

rozstanie

Fot. iStock

Nie bój się flirtować

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile musi minąć czasu po rozstaniu, by ponownie otworzyć się na nowe znajomości z mężczyznami. Na pewno warto trochę odczekać, ponieważ gnębiące nas uczucie żalu, złości czy straty oraz brak analizy błędów popełnionych w poprzedniej relacji, mogą sprawić, że kolejny związek szybko się zakończy, a frustracja tylko się pogłębi.

Zanim wskoczymy od razu na głęboką wodę, warto trochę poflirtować z facetami, by wzmocnić nadwątlone poczucie własnej wartości. Dzięki temu nie tylko podbudujemy ego, ale również szybciej zapomniemy o byłym partnerze. A może spotkamy wymarzonego „królewicza na białym koniu”?

Spraw sobie psa

Jeśli nie możemy uporać się z traumą po rozstaniu, pomyślmy o przygarnięciu czworonożnego przyjaciela. Naukowcy udowodnili, że właściciele psów są bardziej odporni na stres. Wystarczy przytulić i pogłaskać zwierzę, żeby nasz organizm zwiększył produkcję oksytocyny i prolaktyny, czyli hormonów odpowiedzialnych za uczucie przyjemności.

Pies potrafi także skutecznie leczyć ze smutku czy depresji. Jak wykazali badacze z Wielkiej Brytanii, posiadacze czworonogów znacznie szybciej wracają do normalnej kondycji psychofizycznej, na przykład po utracie bliskiej osoby.

rozstanie

Fot. iStock

Znajdź sobie hobby

Po rozstaniu warto zainteresować się czymś, co pozwoli zająć myśli i czas. Możemy zacząć malować, robić biżuterię, nauczyć się szydełkować albo zapisać się na kurs tańca czy nauki języków obcych. To pozwoli nie tylko zapomnieć o byłym partnerze, ale przy okazji odnaleźć swój sposób na życie.

Świetnym remedium na złe emocje jest aktywność fizyczna. Coraz więcej kobiet np. uprawia boks. Taki trening to świetny sposób na rozładowanie codziennych napięć i negatywnych emocji. „Te największe stresy tak fajnie odpływają. Bardzo mi się to podoba, to dopiero początek moich treningów, ale wiem, że na pewno ten sport będzie zawsze bardzo blisko” – przekonuje Ewa Mielnicka, Miss Polski 2014 i wielka fanka boksu.

Marika, popularna piosenkarka i prezenterka, a także miłośniczka pięściarskich ćwiczeń, dodaje: „Są sprawy, które nas frustrują, ale są poza zasięgiem naszej kontroli. Tę złość, spowodowaną bezradnością wyładowujemy na innych ludziach. Trening jest sposobem na to, żeby takich rzeczy nie robić”.

RAF

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.04.2017 03:04
Mojej koleżance te rady by się nie przydały. Brat jej byłego jest mężem jej siostry więc co chwila przyjeżdża "do brata i dzieci". Przecież z domu go nie wyrzuci. Rozstali się w przyjaźni , tzn ona z nim zerwała pod koniec tamtego roku, a i tak spotyka swojego byłego raz w tygodniu. Jakieś rady jak jej pomóc ? I moja rada dla was dziewczyny , nie wchodźcie ze swoimi siostrami w zwiazek z chłopakiem i jego bratem! Wszystko jest pięknie dopóki jedna para się nie rozstanie;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo