Mój były chce do mnie wrócić... Co robić?

Wyszumiał się? Boi się samotności? A może zrozumiał, że stracił fantastyczną kobietę i zamierza to naprawić? Na te pytania warto odpowiedzieć, gdy były partner zgłasza chęć powrotu.
Mój były chce do mnie wrócić... Co robić?
Fot. Thinkstock
13.02.2017

Daria spotykała się z Kubą blisko pięć lat, choć tak naprawdę ostatniego roku woli nie pamiętać. „Nie potrafię zrozumieć, co się z nim stało. Wcześniej był ciepłym i odpowiedzialnym mężczyzną, a nagle zupełnie mu odbiło. Wszedł w jakieś dziwne środowisko, przestało go interesować moje życie, a najważniejsze stało się imprezowanie, oczywiście nie ze mną” – opowiada młoda kobieta.

Jakby tego było mało, Kuba zaczął ją oszukiwać. Daria kilka razy przyłapała go na kłamstwie, zwykle kiedy ściemniał, że musi dłużej zostać w pracy, a znajomi widzieli go świetnie bawiącego się klubie. „Oczywiście wcale się do tego nie przyznawał, miał jeszcze do mnie pretensję, że go szpieguję. Powoli traciłam do niego zaufanie, coraz częściej się kłóciliśmy, ale jednocześnie wciąż planowaliśmy wspólną przyszłość” – wspomina Daria.

Czarę goryczy przelała jednak zdrada Kuby. Okazało się bowiem, że mężczyzna zainteresował się własną fryzjerką. „Zaczął podejrzanie dbać o włosy, choć wcześniej niespecjalnie się nimi zajmował. Mieszkamy w dość małym mieście, więc szybko poznałam prawdę. Oczywiście wszystkiemu zaprzeczył, twierdził tylko, że ta kobieta jest jego koleżanką i dobrze się dogadują” – relacjonuje Daria. „W końcu mu powiedziałam, że z nami koniec. Myślałam, że się przestraszy i będzie chociaż trochę walczył o nasz związek, ale on przyznał, że chyba faktycznie coś się wypaliło i będzie lepiej, gdy się rozstaniemy” – dodaje.

„Powiększyłam sobie biust dla męża. To nie jego wina, że lubi duże piersi!”

Daria zniosła to bardzo ciężko. Popadła w przygnębienie, nic jej się nie chciało. Tylko dzięki pomocy przyjaciół wyszła na prostą. Kilka miesięcy później dostała smsa od Kuby: „Ciągle o Tobie myślę”. W następnych dniach takich wiadomości było coraz więcej, aż pewnego dnia mężczyzna zadzwonił do niej i zaczął przepraszać. „Stwierdził, że potrzebował tej przerwy, żeby przejrzeć na oczy i zrozumieć, że zależy mu tylko na mnie, że tylko mnie kocha i chce ze mną spędzić całe życie” – mówi Daria.

Nie dała się ugłaskać pięknymi słówkami, ale zgodziła się na spotkanie. Kuba przyszedł z wielkim bukietem róż i obietnicą, że będzie najwspanialszym partnerem pod słońcem. „Tłumaczył, że musiał się wyszaleć, bo w pewnym momencie zaczęłam go nadmiernie kontrolować i ograniczać. Jednak zrozumiał, że są istotniejsze rzeczy, a nasza miłość jest najważniejsza. Na zakończenie spytał, czy dam mu jeszcze jedną szansę. I mam problem. Z jednej strony wciąż bardzo go kocham, ale z drugiej bardzo mnie zranił i poważnie nadszarpnął zaufanie. Czy taki powrót do przeszłości ma sens?” – zastanawia się Daria.

powrót do eks

Fot. Thinkstock

Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Zdania internautek są podzielone. „Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Jeśli za pierwszym razem coś nie wyszło, to raczej mało prawdopodobne, żeby za drugim było lepiej. Gdy do rozstania doszło z winy faceta, który teraz chce wrócić, trzeba bardzo dokładnie to przeanalizować. Poza tym trudno zapomnieć doznane krzywdy. Moim zdaniem dawne urazy pozostają w kobiecie i nigdy już nie będzie potrafiła do końca zaufać facetowi. A w takim razie po co marnować czas na powtórkę z rozrywki?” – zastanawia się Ewa.

Innego zdania jest Patrycja. „Czasem warto wrócić do siebie po dużej przerwie. Gdy damy sobie czas na refleksję i analizę popełnionych wcześniej błędów, możemy spróbować je wyeliminować za drugim podejściem. Z tego potrafi narodzić się coś bardzo fajnego i poważnego, czego moje małżeństwo jest najlepszym dowodem. Nie żałuję, że dałam obecnemu mężowi drugą szansę, bo dzięki temu jesteśmy już razem blisko 15 lat. Na dobre i złe” – podkreśla.

powrót do eks

Fot. Thinkstock

Co na ten temat sądzą specjaliści? Psychoterapeuta Zbigniew Węgliński podkreśla w wywiadzie dla magazynu „Shape”, że nawet jeśli wciąż kochamy byłego partnera, nie powinnyśmy godzić się na jego powrót bez ustalenia jasnych warunków.

„Po pierwsze, to nie może być tak, że on się po prostu do niej wprowadza. Lepiej, by zaczęli od początku, jakby to był nowy związek. Niech chodzą na randki, niech on o nią zabiega, niech ją zdobędzie jeszcze raz. Niech ona ma czas przyjrzeć się mu – zobaczyć, czy kocha tego nowego Piotra czy Adama, który choć podobny do jej byłego faceta, jest jednak kimś innym, bo ma dziecko z inną kobietą, bo okazał się nieuczciwym, zdolnym do zdrady” – tłumaczy Węgliński.

Zobacz także: Poznaj swój kształt piersi: Który z 7 typów opisuje Twój biust?

powrót do eks

Fot. Thinkstock

Jego zdaniem facet musi ponieść konsekwencje tego, co zrobił, ponieważ w przeciwnym razie po prostu pomyśli, że wszystko mu wolno i za jakiś czas znów wyskoczy na chwilę do jakiejś innej. „Znam przypadek, kiedy w takiej  sytuacji kobieta powiedziała: zgodzę się, byś wrócił, ale musisz przepisać swoje mieszkanie na mnie. I on się zgodził” – mówi psychoterapeuta.

Według specjalistów kobiety, które bezwarunkowo godzą się na powrót byłego partnera same siebie nie cenią, nie kochają, a nawet lekceważą. To natomiast źle wróży ich związkowi, bo mężczyzna też nie będzie podchodził do nich lepiej niż  one same do siebie. Oddawanie siebie bez stawiania granic demoralizuje faceta, sprawia, że nie szanuje on kobiety i jej miłości. W efekcie nowo odbudowaną relację może niszczyć ból, niechęć czy frustracja.

powrót do eks

Fot. Thinkstock

Warunkiem podstawowym jest wybaczenie, ponieważ wypominanie partnerowi przy każdej okazji dawnych przewinień na pewno nie pomoże w umocnieniu wzajemnej relacji. Dlatego przed podjęciem decyzji o ponownym związaniu się, należy bardzo dokładanie przeanalizować wszystkie plusy i minusy, odpowiadając sobie na podstawowe pytanie, czy naprawdę tego chcemy. Jeśli mamy wątpliwości, warto spytać o radę osoby z bliskiego otoczenia, które mają trochę więcej dystansu do tematu.

Bywa, że taki związek za drugim razem jest dużo lepszy. Jeśli partner zda sobie sprawę z tego, że utracił coś najcenniejszego, to będzie robił wszystko, by walczyć o ukochaną i zacznie bardziej ją doceniać. A i to przecież często chodzi…

Zobacz także: Jaki związek z inteligencją ma rozmiar biustu? Podpowiadamy: ogromny!

RAF

Polecane wideo

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
Ala (Ocena: 5) 15.02.2017 17:20
Nie polecam wracania...u mnie skończyło się jeszcze gorzej, niż za pierwszym razem ;/
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.02.2017 21:03
ja dałam szansę - nie radzę. skończyło się tak samo, a lat mojego straconego życia nie zwróci mi już nikt. Nie bądź głupia
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.02.2017 14:31
nie wchodzi się 2 razy do tej samej rzeki ...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.02.2017 14:04
jestem w tej samej sytuacji..chyba najlepiej by dala odpowiedz taka ktora dala szanse.. i powiedziala czy warto
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 13.02.2017 11:12
zdarzają się związki w których byli się zeszli, które są szczęśliwe... ale to znikomy procent, więc trzeba mieć na uwadze wszystko to co zaważyło na rozstaniu. ludzie czasami nie pasują do siebie a z głupich powodów jak sentymenty chcą reaktywacji odgrzewanego kotleta. czasami jednak warto dać temu szansę, chociażby po to żeby się upewnić że to nie ma sensu jeśli logika zawodzi a nie pytać o zdanie na forum ;p
odpowiedz

Polecane dla Ciebie