Polscy single: Czemu są sami? O jakich partnerach marzą? (Raport)

Czy singielstwo jest ich świadomym wyborem, czy raczej niewygodną koniecznością?
Polscy single: Czemu są sami? O jakich partnerach marzą? (Raport)
Fot. iStock
25.01.2017

Kiedy myślimy o singlach, pojawia się wiele pytań. Czy postrzegamy ich w szczególny sposób? Co wiemy o ich motywacjach, potrzebach, recepcie na życie, związku oraz sposobie odbierania siebie w społeczeństwie? Czy singielstwo jest ich świadomym wyborem, czy raczej niewygodną koniecznością? Czy osoby samotne są pewne własnej wartości niezależnie od swego statusu, czy raczej postrzegają siebie i resztę świata wyłącznie przez pryzmat samotności? Czy wiemy, jakie były przyczyny rozpadów ich poprzednich związków? Jak wyglądają sprawy intymne singli, jak postrzegają rolę kobiety i mężczyzny w związku i jakie są ich plany rodzinne i osobiste?

MĘSKIM OKIEM: Bardzo drobne szczegóły wyglądu, którymi podpadniesz każdemu facetowi


Poszukiwanie miłości - ponad połowa singli aktywnie szuka partnera. A jaki on powinien być?


Jedynie 19% mężczyzn i 21% kobiet – singli badanych przez serwis matrymonialny MyDwoje.pl deklaruje, że brak partnera nie doskwiera im za bardzo. Większość singli przyznaje, że poszukiwanie partnera determinuje ich życie. A co tak naprawdę działa podczas randki na kobiety, ? Co przyciąga płeć przeciwną? Okazuje się, że pożądaną cechą partnera jest empatia. 27% mężczyzn i 23% kobiet uważa, że ważne jest to, jak czy partner słucha i w jaki sposób patrzy. 26% panów i 17% pań chce mieć pewność, że znajomość będzie trwała, dzięki temu, że obie strony będą mogły ze sobą ciekawie rozmawiać. 22% kobiet i 11% panów nie wyobraża sobie relacji z kimś, kto nie potrafi zachować się odpowiednio do sytuacji i dostosować do okoliczności. W poszukiwaniach partnera kobietom zdecydowanie zależy na poczuciu bezpieczeństwa. Prawie 60% pań jest pewnych, że chcą wiedzieć, że słowa „możesz na mnie polegać”, to pewna deklaracja. Kolejne 24% kobiet pragnie całkowitej szczerości. Natomiast 37% mężczyzn wskazuje najprostszą ścieżkę do ich serca: od przyjaźni do miłości. 25% panów chce, by ich adorować i podziwiać.

single

Fot. iStock

Sprawy intymne singli – od temperamentu, przez seksapil aż do umiejętności rozmowy o seksie


Czy single potrafią rozmawiać o seksie? Okazuje się, że rozmowy dotyczące współżycia nie są dla nich problemem. Jednak mężczyźni w 52% wolą używać zdrobnień, kolokwializmów i potocyzmów, najlepiej takich, które rozumieją razem z partnerką, natomiast kobiety (40%) preferują styl zdecydowanie bardziej fachowy. Single bez problemu przyznają się również do erotycznych fantazji. Ponad 40% mężczyzn ma je często. 23% kobiet również często oddaje się marzeniom o seksie. Samotni zdecydowanie są zainteresowani miłosnym zbliżeniem i chcieliby kochać się nawet częściej niż jeden raz dziennie. 38% Singielek i 59% Singli przyznaje, że seks jest dla nich istotną sprawą. A co według Singli jest najbardziej seksowne w płci przeciwnej? 45 % mężczyzn uznaje za najbardziej pociągającą kobiecą twarz, 14% panów zwraca uwagę na nogi, 12% skupia się na kobiecych oczach. 50% kobiet zwraca uwagę na twarz wybranka, 23% deklaruje, że najbardziej intrygujące są oczy, natomiast 17%, że dłonie.


Poglądy singli na rolę społeczną kobiet i mężczyzn


Jak rolę swojej partnerki lub swojego partnera widzą single? Kto w związku ma nosić spodnie, a kto przejąć obowiązki domowe? Mężczyźni chcieliby, by ich kobieta była przede wszystkim wzorową żoną. Prawie 40% oczekuje, że relacje z mężem będzie stawiała na pierwszym miejscu. 28% panów wymaga od kobiet, by były superwoman – partnerkami nowoczesnymi, dbającymi o męża, poświęcającymi się dzieciom, świetnie prowadzącymi dom oraz pracującymi zawodowo. Kobiety również nie pozostawiają panom złudzeń. Aż 50% oczekuje, że mężczyzna będzie herosem, łączącym wszystkie role - robiącym karierę, wyręczającym w pracach domowych oraz potrafiącym zająć się dziećmi i być wzorowym mężem. 17% badanych pytanych pań, by mężczyzna zapewnił jej byt, fundując wszelkie zachcianki. A jak sami zainteresowani sprawdzają się przy zawiązywaniu relacji? Aż 92% respondentek woli, gdy mężczyzna rozpoczyna kontakt, jednak mężczyźni również chcą być zdobywani - 71% woli, by kobieta przejęła inicjatywę. Mężczyźni są również coraz bardziej ulegli w sprawach spornych. 30% mężczyzn ustąpi w imię zgody, podobnie postąpi tylko 19% kobiet, wolą one kompromis - 77% zapytanych. Rację przyznaje im 66% mężczyzn.

single

Fot. iStock

Plany na przyszłość – nastawienie do ślubu i wspólnego mieszkania i przyszłego potomstwa


Aż 2/3 badanych singli zdecydowanie pragnie związku małżeńskiego. Co ciekawe, więcej, czyli 67%, mężczyzn niż kobiet - 60%. Stałego nieformalnego związku partnerskiego oczekuje 38% pań i 28% panów. Aż 78% mężczyzn i 69% kobiet chciałoby jednak sprawdzić się przed ślubem i w związku z tym zamieszkać razem z przyszłym małżonkiem. Single mają również plany dotyczące powiększenia rodziny. 37% zapytanych, w tym 58% mężczyzn i 52% kobiet, pragnie przynajmniej dwójki maluchów. Dziecko jest znacznie mniej pożądane przez osoby po przejściach. Tylko 18% rozwiedzionych kobiet i 30% mężczyzn chciałoby przywitać nowego członka rodziny w nowym związku.

single

Fot. iStock

Kondycja związków – zazdrość i najpopularniejsze powody rozpadu związków


Czy będąc w związku single są bezgranicznie ufni? Aż 46% mężczyzn i 36% kobiet przyznaje się do zazdrości. Jednak aż 55% panów i 68% pań deklaruje uczciwość nie tylko z obawy przed karą. Czy jest więc się czego obawiać? Ponad 80% dopuszcza możliwość skłamania w skrajnej sytuacji. Jednak związki najczęściej rozpadają się z powodu niezgodności charakterów, co deklaruje 23% mężczyzn i 15% kobiet. 18% singli i 17% singielek przyznaje, że kluczowym powodem decydującym o rozpadzie ich związku była zdrada.


W poszukiwaniu szczęścia


Na podstawie przytoczonych danych można stwierdzić, iż single w Polsce są tradycjonalistami, pragnącymi, jak każdy z nas, szczęścia, marzącymi o wyjątkowej relacji, opartej na solidnych podwalinach. Single oczekują stałego związku z osobą otwartą, spełniającą role przypisane danej płci. Zobacz wyniki badań i przeczytaj cały artykuł: Raport singli.

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
parola (Ocena: 5) 01.02.2017 20:42
Oczywiście, faceci szukają w kobietach "superwomen", a my szukamy w facetach herosów. Jednak jest to bardzo ogólne, tak naprawdę życie weryfikuje nasze oczekiwania, nie można mieć zbyt wygórowanych oczekiwań, nie chodzi o to, żeby szukać ideału, bo w ten sposób możemy się mocno ograniczyć i odstraszać atrakcyjnych kandydatów. Oczywiście, oczekiwania trzeba mieć, to nie ulega wątpliwości, ale trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie co jest najważniejsze. I tego w tej drugiej osobie szukać. Ja wyszłam z założenia, że takie wspólne dopasowanie dla mnie jest najważniejsza, chemia między nami, wspólne tematy, wspólne zainteresowania, m.in. dlatego założyłam konto na mydwoje, bo ten portal właśnie mi pomagał w tym temacie odnaleźć odpowiedniego faceta. I w końcu się udało, jesteśmy już prawie 2 lata, ani ja nie jestem jakąś "superwomen", ani on herosem, ale jesteśmy bardzo szczęśliwi, po prostu jest "to coś" między nami, a w pozostałych kwestiach para potrafi się tak "dotrzeć", aby obie strony były zadowolone :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo