BEZ TAJEMNIC: Co rodzinny dom mówi o Twoim partnerze?

Chcesz lepiej poznać ukochanego? Dobrze przyjrzyj się jego bliskim.
BEZ TAJEMNIC: Co rodzinny dom mówi o Twoim partnerze?
Fot. iStock
24.01.2017

Konfrontacja z rodzicami partnera (czy kogoś, kto aspiruje do tego, by nim zostać) zazwyczaj jest powodem do stresu. Zastanawiamy się, jak wypadniemy, czy na „teściach” zrobimy dobre wrażenie, co sobie o nas pomyślą itp. Dobrze jest jednak pamiętać, że również dla drugiej strony spotkanie z wybranką syna (czy ukochanym córki) jest nie lada przeżyciem – choćby dlatego, że rodzice partnera poddawani są ocenie.

Zanim następnym razem uciekniesz z domu rodzinnego ukochanego, zaczekaj. Dobrze się rozejrzyj, porozmawiaj, zwróć uwagę na relacje pomiędzy twoim partnerem a jego rodzicami. Jego dom rodzinny powie ci o ukochanym naprawdę dużo!

Zobacz również: Kobiety, z którymi faceci NIE CHODZĄ do łóżka. Nawet wtedy, gdy są wyjątkowo piękne!

Z szacunkiem

Jeśli chcesz w relacjach partnera z rodzicami znaleźć punkt zaczepienia, który pozwoli ci przypuszczać, że również względem ciebie będzie zachowywał się właściwie, zwróć uwagę, czy mężczyzna darzy rodziców szacunkiem. Oczywiście każdy ma inną sytuację rodzinną – niektórzy dorastają w trudnych domach i toksycznych rodzinach, a wtedy trudno się spodziewać, że dziecko mające uraz będzie traktowało swoich rodziców z namaszczeniem. Nie każdy poza tym jest wylewny, dlatego w zachowaniu ukochanego wypatruj elementarnych podstaw szacunku względem rodziców.

Stare powiedzenie głosi, że fakt, w jaki sposób mężczyzna traktuje własną matkę, jest odpowiedzią na pytanie, jak będzie traktował swoją żonę. Jeśli twój ukochany swoją mamę szanuje, jest względem niej ciepły i życzliwy, to czytelny i bardzo pozytywny sygnał dla ciebie! Facet, który źle traktuje własną matkę, prawdopodobnie nie będzie dobrze traktował żadnej kobiety. Relacje syna z matką powinny być ciepłe, choć jednocześnie nie gorące, bo przesada w żadną stronę nie jest wskazana.

wychowanie

Fot. iStock

Mama ma zawsze rację

A teraz sytuacja odwrotna. Stosunek tego mężczyzny do własnej mamy to dużo więcej niż szacunek, życzliwość i ciepło. Ten facet ewidentnie stawia matkę na piedestale! Pyta ją o wszystko, radzi się jej w każdej sprawie, a przy rodzinnym stole zachowuje się, jakby to na niej zależało mu bardziej niż na tobie… Co wtedy?

Sytuacja nie jest najprostsza, bo niewykluczone, że masz do czynienia z maminsynkiem bardzo mocno związanym z własną matką. Silna więź matki z synem jest czymś godnym podziwu i pięknym – pod warunkiem, że mężczyzna pozostaje mężczyzną i umie wyznaczyć granicę, za którą swojej matki raczej nie wpuszcza. Jeśli natomiast on pyta mamę o wszystko, chce znać jej zdanie na każdy temat i traktuje ją jak matkę, przyjaciółkę i własną żonę w jednej osobie, uważaj – istnieje ryzyko, że zawsze będziesz tą drugą, a wszystkie wasze życiowe decyzje on będzie musiał przedyskutować ze swoją mamą. O ile ci to pasuje, nie ma problemu; tylko dobrze się zastanów, czy naprawdę ci to pasuje.

wychowanie

Fot. iStock

Kto tu rządzi?

Niedobrze natomiast, jeśli ojciec twojego partnera jest pod pantoflem i to matka jest głową oraz szyją całej rodziny. W taki przypadku istnieje ryzyko, że młody mężczyzna nie miał dostatecznych męskich wzorców (pisze o tym wybitny seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz w jednej ze swoich książek). Dorastał w domu, w którym matka była sterem, żeglarzem, okrętem. Być może ojciec twojego ukochanego ciągle był nieobecny albo usunął się w cień. Zaobserwujesz to podczas waszego spotkania – szybko się zorientujesz, kto tu rządzi i jaką rolę w tym całym rodzinnym układzie pełni twój partner.

Istnieje ryzyko, że facet pozbawiony męskich wzorców jest typowym Piotrusiem Panem, który jeszcze się nie wyszumiał – i póki co nie zanosi się, żeby miało się to zmienić. Niepokojąca jest więc sytuacja, gdy rodzice we wszystkim wyręczają swojego syna. Podczas rodzinnego spotkania z twoim udziałem on tylko siedzi i jest obsługiwany. Matka koło niego skacze. Ojciec również robi wszystko za niego albo jest w całej sytuacji bierny.

Zobacz również: Kobiety wybrały penisa idealnego. Znamy perfekcyjną długość i obwód!

wychowanie

Fot. iStock

„Wielką winę w kształtowaniu niedojrzałych mężczyzn ponoszą nadopiekuńcze matki, które niczego nie wymagają, a na dodatek nie wyciągają wobec chłopców żadnych konsekwencji za niewypełnione obowiązki, nawet te ograniczone do minimum. (…) Niedojrzali faceci wychowali się w domach, w których matka była pobłażliwa, nadopiekuńcza, tolerancyjna i dumna z syna. Na wiele im pozwalano” – wyjaśnia prof. Zbigniew Lew-Starowicz w książce „Lew-Starowicz o mężczyźnie” (rozm. Krystyna Romanowska, wyd. Czerwone i Czarne, Warszawa 2012).

Takie traktowanie synów bywa częste u rozpieszczonych jedynaków. Twój partner jest właśnie rozpieszczonym jedynakiem? Sprawa jeszcze nie jest przesądzona, ale sytuacja nie należy do najłatwiejszych. Spróbuj inteligentnie nad nim „popracować” – sprawdź, jakie trudne do zaakceptowania cechy możesz w nim poprawić, a czego za żadne skarby nie da się wyplenić. Będziesz wtedy mogła się poważnie zastanowić, czy to jest człowiek, z którym chcesz układać sobie życie.

wychowanie

Fot. iStock

A co myśleć o tym?

Zasady – w domu rodzinnym twojego ukochanego są sztywne zasady, których wszyscy przestrzegają. To sygnał pozytywny czy negatywny? Zasady są czymś dobrym, o ile w pełni się z nimi zgadzasz i je akceptujesz. Gorzej, jeśli masz zgoła odmienne przekonania i kierujesz się w życiu innymi motywami. Dogadacie się ze sobą, o ile wypracujecie satysfakcjonujący dla obu stron kompromis.

Rodzeństwo – byłoby idealnie, gdyby twój ukochany miał ze swoim rodzeństwem zdrowe, ciepłe relacje. Jeśli z bratem czy siostrą jest zżyty, to świetnie! Sam fakt, że on ma rodzeństwo, to raczej dobry sygnał: musiał nauczyć się dzielić, a uwaga rodziców nie była skoncentrowana wyłącznie na nim, co oznacza, że nie będzie wymagał od ciebie, byś przejmowała się tylko jego sprawami. A co, jeśli on ze swoim rodzeństwem w ogóle nie rozmawia? Warto poznać przyczynę.

Chłodne relacje – zauważyłaś, że twój ukochany praktycznie nie odzywa się do ojca. Matka wydaje się zastraszona, jest wycofana. Wszyscy uważają na każde słowo. W ogóle było jakoś dziwnie i wiało chłodem. Wskazówka dla ciebie: z dużym prawdopodobieństwem ten facet dorastał w domu, w którym o uczuciach się nie mówiło i w ogóle rzadko ze sobą rozmawiało. W takim przypadku w relacjach między wami on może odczuwać emocjonalną blokadę.

Na to też zwróć uwagę u jego krewnych: słownictwo i sposób wysławiania się, poglądy, podział ról między kobietami a mężczyznami (partnerski, konserwatywny, nowoczesny), stosunek do zwierząt i do religii.

Zobacz również: 6 rzeczy, na które faceci nie zwracaja żadnej uwagi podczas seksu, a nas stresują

EPN

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
molly (Ocena: 1) 25.01.2017 14:05
,,Rodzeństwo – byłoby idealnie, gdyby twój ukochany miał ze swoim rodzeństwem zdrowe, ciepłe relacje. Jeśli z bratem czy siostrą jest zżyty, to świetnie!'' - już mniej świetnie, jak jego siostrunia we wsyztsko się wtrynia a on jest na każde jej zawołanie i leci do niej, jak tylko pierdnie, olewając wsyztsko inne.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.01.2017 15:52
Za krótki artykuł ale dobrze się przyjrzeć rodzince. U swojego chłopaka zauważyłam ze to matka rządzi i zawsze musi postawić na swoim. Jedyny plus taki ze lubią zwierzęta oboje. Ojciec zaś ma poczucie humoru i rozładował napięcie. Ale widać ze chłodem tam wieje tyle że nie od faceta. I chciałabym wiedzieć co w takiej sytuacji...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie