Dlaczego faceci z niebieskimi oczami podobają nam się najbardziej?

A może wolisz, gdy mężczyzna ma inny kolor oczu?
Dlaczego faceci z niebieskimi oczami podobają nam się najbardziej?
Fot. Thinkstock
07.08.2016

Gdy TNS  OBOP spytał Polski, na jakie męskie cechy zwracają szczególną uwagę, wymieniały przede wszystkim charakter i osobowość, a także sposób bycia, spontaniczność, otwartość, optymizm, poczucie humoru, pasje oraz zainteresowania. Zaledwie 6 proc. ankietowanych kobiet wskazało na znaczenie wyglądu.

Czy rzeczywiście wrażenia wizualne nie są ważne? Chyba jednak nie do końca, ponieważ liczne badania wskazują, że idealny facet, oprócz wspomnianych powyżej cech charakteru, powinien być wysoki, szczupły, zawsze ogolony i ładnie pachnący. Dobrze, żeby miał pełne i zmysłowe usta, białe zęby oraz zadbane dłonie.

Jest jeszcze jeden istotny szczegół męskiej fizjonomii, który działa na większość kobiet. Oczy. Przekonał się o tym legendarny amerykański aktor Paul Newman, nazwany często właścicielem najpiękniejszych błękitnych źrenic w historii kina, choć on sam źle znosił zachwyty nad swoją urodą. „Kiedy ktoś mówił: No, pokaż te dwa błękity, miałem ochotę wyjąć oczy i podać mu je do ręki” – żartował w jednym z wywiadów.

Newman celowo chodził w ciemnych okularach, a proszony o ich zdjęcie zwykle udawał, że nie słyszy. Gwiazdor zaproponował nawet, żeby po śmierci na jego nagrobku napisano: „Tu spoczywa Paul Newman, zmarł jako nieudacznik, bo jego oczy zrobiły się brązowe”.

Zobacz także: Idealna różnica wieku w związku istnieje! Ile lat może nas dzielić?

Czy niebieskie oczy rzeczywiście najbardziej działają na kobiety? „Uwielbiam błękitne spojrzenie mojego faceta. Zakochałam się w nim dwa lata temu i do dziś mi nie przeszło” – pisze Dominika. Ewa także lubi ten kolor oczu, nieprzypadkowo jej największym idolem jest odtwórca roli Jamesa Bonda, czyli Daniel Craig. „Na ścianie w moim pokoju wisi jego wielki plakat. Dzięki temu codziennie na mnie patrzy tymi swoimi pięknymi ślepiami” – śmieje się Ewa.

Magda woli spojrzenie Keanu Reevesa. „W jego brązowych oczach jest jakiś ukryty smutek, melancholia i głębia. Po prostu są piękne” – przekonuje. Bożena jest natomiast wielbicielką urody Brada Pitta. „Jego oczy są po prostu niesamowite. Czasami straszne, innym razem łagodne i niewinne. Można się w nich zadurzyć bez pamięci” – twierdzi.

kolor oczu mężczyzny

Fot. Thinkstock

Według TNS OBOP 42 proc. Polek lubi u mężczyzn oczy niebieskie, 23 proc. woli facetów o piwnym spojrzeniu, zaś 19 proc. uważa, że najpiękniejsze są czarne źrenice.  


Oko prawdę powie?

Zdaniem naukowców na podstawie koloru oczu można określić na przykład temperament seksualny. Podobno osoby z zielonymi źrenicami są najbardziej dzikie i namiętne w sypialni, potrafią też zaskoczyć partnera i dostarczyć mu niezapomnianych wrażeń. Niebieskie oczy zwiastują z kolei wybredną osobowość, ale równocześnie wyrafinowanych kochanków. Natomiast brązowe mogą oznaczać osobę, która w łóżku przyjmie inicjatywę i może okazać się mistrzem sztuki kochania.

Do ciekawych wniosków doszli badacze z norweskiego uniwersytetu w Tromso. Z ich analiz wynika, że niebieskoocy mężczyźni, którzy planują poważny związek, szukają kobiet o takiej samej barwie źrenic, co daje im większość pewność w przypadku przyszłego ojcostwa dzieci. Co ciekawe, faceci o brązowych oczach nie wykazują tego typu preferencji i wcale nie polują na partnerki o tym samym kolorze źrenic.

Zobacz także: Pomysły na fajne wakacje za parę groszy

kolor oczu mężczyzny

Fot. Thinkstock

Czeski naukowiec Karel Kleisner z Uniwersytetu Karola w Pradze odkrył natomiast, że mężczyźni posiadające źrenice w kolorze piwnym budzą największe zaufanie. Jednak prawdopodobnie wpływa na to nie tylko barwa oczu, ale również często pojawiające się u nich większe usta, szersze brody, większe nosy i bardziej wyraziste brwi, co nadaje twarzom tych facetów trochę dziecięcy, a przez to pogodny wyraz.

Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu Oerebro doszli do ciekawych powiązań między kształtem tęczówki a cechami charakteru. Jeśli pojawiają się wokół niej widoczne okręgi, oznacza to, że mężczyzna obdarzony jest dużą samodyscypliną, ale bywa też impulsywny. Małe bruzdy, rozciągające się od źrenicy po obwódkę, oznaczają, że dana osoba jest otwarta, godna zaufania i empatyczna.

kolor oczu mężczyzny

Fot. Thinkstock

Wyczytane w źrenicach

Osobom o danym kolorze oczu od wieków przypisywało się charakterystyczne cechy osobowości. Wśród Europejczyków najpowszechniejsze, ale także postrzegane za najbardziej atrakcyjne, są źrenice niebieskie. Posiadający je mężczyźni uważani są za miłych, uprzejmych, uczuciowych i sentymentalnych wrażliwców, którzy potrafią uszczęśliwiać innych i są gotowi do niesienia pomocy potrzebującym. Bywają jednak niezdecydowani, a gdy ich zdanie jest kwestionowane łatwo wpadają w irytację.

Właścicieli ciemnych oczu (brązowych lub czarnych) postrzega się jako odpowiedzialnych i wiarygodnych. Wzbudzają zaufanie innych osób, dlatego często bywają proszeni o udzielenie rady lub o pomoc. Są praktyczni, rozsądni i ostrożni. Potrafią sprawić, by ich partnerka poczuła się wyjątkowo.

Kolor brązowy może niekiedy świadczyć o swobodnym podejściu do życia i skłonności do zabawy. Ich właściciele to indywidualności o silnym charakterze, które nie przepadają za podporządkowaniem się innym.

kolor oczu mężczyzny

Fot. Thinkstock

Zamiłowanie do zabawy i dobrego towarzystwa mogą też zwiastować oczy piwne. Jeśli przeważa w nich kolor brązowy, właściciel uważany jest za bardziej otwartego i przyjaznego dla innych ludzi. Im więcej jest w nich zieleni, tym bardziej osoba wydaje się być złośliwa. Oczy piwne zazwyczaj zmieniają odcień w zależności od nastroju, przez co innym ludziom może wydawać się, że piwnooka osoba jest nieprzewidywalna.

Mężczyźni o szarych oczach uchodzą za naturalnych liderów. Mają bogatą wyobraźnię, są bardzo kreatywni i kochliwi, a do związków podchodzą z pasją oraz zaangażowaniem. Wykazują też tendencję do popadania w pracoholizm. Jeśli w ich życiu brakuje nowych wrażeń, szybko ulegają znudzeniu i zniechęceniu.

Zielone oczy występują najrzadziej, dlatego szczególnie intrygują kobiety. Mężczyźni o źrenicach tej barwy są postrzegani jako tajemniczy, silni, przebojowi i… seksowni. Cechują się jednak wiernością i oddaniem – uznawani są za wspaniałych przyjaciół na całe życie. Nie brakuje im też odpowiedniej dawki szaleństwa czy wyobraźni.

Zobacz także: Jak sprawić, aby kłótnie w związku przynosiły efekty?

RAF

Komentarze (6)

Ocena: 4.67 / 5
gość (Ocena: 5) 09.08.2016 15:32
Hm, ja lubię facetów z jasnymi oczami, tak więc mogą być i niebieskie i szare i zielone (lub ich mieszanki). Za to nie daję wiary tym pseudo badaniom, jakby kolor oczu miał coś wspólnego z charakterem, ale może się nie znam...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.08.2016 23:24
Kocham piwne oczy
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 08.08.2016 08:28
"Źrenice niebieskie" :D
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.08.2016 10:05
Serio? Żeby nie odróżniać źrenicy od tęczówki?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 06.08.2016 10:03
Kwestia gustu, mi się niebieskie oczy właśnie podobają najmniej. Zdecydowanie bardziej podobają mi się u facetów brązowe i zielone oczy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo