„Zachowamy czystość aż do ślubu!”

Składają śluby czystości, aby zachować swój największy skarb na noc poślubną dla ukochanej osoby. Czy takie zachowania mają sens?
„Zachowamy czystość aż do ślubu!”
25.02.2009

Decyzję, czy zachować dziewictwo do nocy poślubnej, każdy musi podjąć sam. Powinna być suwerenna i przemyślana. Pary składają sobie śluby czystości, które tworzą podwaliny związku. Wytworzyło się coś na wzór subkultury ludzi, którzy chcą oddać dziewictwo ukochanej osobie. Powstają grupy, których członkowie nawzajem wspierają się w poście.

Z Karolem, który jest nieformalnym liderem jednej z takich grup, porozmawiali dziennikarze „Kuriera Porannego". Z jego wypowiedzi można wywnioskować, że nie może się doczekać, kiedy wreszcie zdejmie z siebie jarzmo bycia prawiczkiem:

„Igrzyska są za półtora roku, a teraz jest czas treningu".

Termin igrzyska oznacza w tym wypadku ślub i konsumpcję związku jako następstwo uroczystości. O co chodzi z treningiem i jaką ma on formę, nie wyjaśnił. Narzeczona Karola, Kasia, dzięki wiedzy o czystości partnera czuje się szczęśliwa.

„To zupełnie inny komfort psychiczny, niż gdybym, wychodząc za mąż, wiedziała, że Karol wcześniej uprawiał seks z inną kobietą - to dla mnie byłoby raniące".

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży urządza specjalne spotkania, na które zaprasza nastolatków i zachęca do pozostania w czystości oraz złożenia ślubów. Jak tłumaczy Marcin, jeden z prowadzących dyskusję:

„Naszym celem nie jest przekonywanie, że seks jest zły. Wręcz przeciwnie: jest czymś dobrym, ale wszystko w życiu powinno mieć swój czas i kolejność".

Podczas rozmów swoje doświadczenia opisują pary, które wciąż czekają do ślubu i takie, które są już po sakramencie. Ci pierwsi swoją opowieść nazywają „raportem z frontu walki". Terminologia wojskowa, a cel bitwy szczytny. Większość młodych ludzi, którzy zdecydowali się na śluby, ma podobną motywację:

„Zachowamy czystość aż do ślubu. To nasza wspólna decyzja, moja i mojej dziewczyny. Chciałbym, żeby moja żona była dziewicą, żeby zachowała czystość tylko dla mnie. Ponieważ czystość to dar, który możemy dać tylko jednej osobie, ofiarować tylko raz. Dla mnie ważny jest przykład moich rodziców, którzy wytrwali w czystości i są szczęśliwym małżeństwem od 24 lat" - tłumaczy 21-letni Janek, obejmujący swoją partnerkę - Arletę.

Jak mówi ginekolog, dr Grzegorz Południewski, wstrzemięźliwość wcale nie jest problemem dla organizmu. O wiele większym kłopotem jest to, że coraz więcej nastolatków traci dziewictwo przed 15. rokiem życia:

„Nas najbardziej niepokoi to, że coraz więcej młodzieży współżyje przed 15. rokiem życia. Dlaczego jest to takie niebezpieczne? Bo ci młodzi pozbawieni są wiedzy na temat seksualności, gdyż szkoła i rodzice tego nie uczą, większość tej wiedzy pochodzi z trzepaka od kolegów, a jedna trzecia z Internetu. I to jest, niestety, niekontrolowane i bardzo niebezpieczne".

Według lekarza, akcje czystości nie są jednak do końca dobre, ponieważ chcą młodzieży narzucić pewien model zachowania, a tak naprawdę pomijają kwestię edukacji, która powinna być najważniejsza. Rozmowa o seksie i seksualności może przynieść lepsze skutki niż nakazanie życia w czystości.

Zobacz także:

4 miliony dolarów za dziewicę!

Chce być znowu dziewicą dla męża

Wasze listy: „Mój mąż jest prawiczkiem!”

Nowa pochwa i dziewictwo z odzysku

Joanna Martel

Polecane wideo

Komentarze (408)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 02.05.2012 16:05
Witam, poszukuje mężczyzn, którzy ze względów religijnych dochowuja czystości do ślubu. Chodzi o program TV. Jesli chcesz opowiedzieć nam o tym to wyślij imię wraz z numerem tel. na adres: [email protected] lub skontaktuj się telefonicznie. 660-764-210
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.08.2011 11:51
Ona zachowuje czystosc az do slubu....on jedzie na ręcznym albo zdradza ja na kazdym kroku! Niech kazdy robi co uwaza za stosowne w swoim zyciu bez rozdzielania : sex przed slubem jest dobry/zly.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.05.2011 16:43
niedopasowanie w łóżku??? hahahah co wy gadacie.. ludzie którzy sie kochają rozmawiają ze soba na wszystkie tematych oraz o swoich potrzebach i to problemem nie jest ;D. A wstrzemięźliwośc do ślubu lepsza jest niż uprawianie sexy przed. Przynajmniej jak sie wpadnie to nie wstyd.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.05.2009 00:28
Dla współczesnego społeczeństwa charakterystyczny jest fakt że wiele osób wkracza w związek małżeński z bagażem wcześniejszych doświadczeń seksualnych: ze sobą lub z innym partnerem. Dotyczy to w równym stopniu osób wierzących, jak i ich niewierzących znajomych, na co zwrócił uwagę chrześcijański publicysta Ronald J. Sider w eseju zatytułowanym „Skandal chrześcijańskiego sumienia”: Znany mówca chrześcijański Josh McDowell obserwował młodzież i przemawiał do niej przez kilka dziesięcioleci. Pamiętam, jak wiele lat temu powiedział, że prawdopodobieństwo, iż wierząca młodzież rozpocznie pożycie seksualne przed małżeństwem, jest zaledwie o 10% mniejsze niż w przypadku ich niewierzących rówieśników. (…)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.05.2009 00:27
To co buduje szczęście małżeńskie to szeroko rozumiana wspólnota życia – małżonkowie uczą się siebie nawzajem, poznają najskrytsze przeżycia, swoje myśli, wartości, pragnienia, marzenia. Uczą się rozpoznawać i spełniać wzajemne oczekiwania, razem budują dom - nie koniecznie w sensie materialnym – owo budowanie jest tworzeniem wspólnoty miłości, wspólnym trudem o wzajemne dobro i szczęście. Dzielą się miłością ze swoimi dziećmi – mają niezwykłe doświadczenie tego, że ich miłość jest twórcza i płodna, a płodność ta nie ogranicza się tylko do wydania na świat potomstwa. Rodzice przekazują dzieciom własne życie i człowieczeństwo, i pielęgnują te dary. Mają więc okazję głęboko doświadczyć sensowności i owocności własnego życia i małżeństwa. Aby wytworzyć tak szeroko rozumianą wspólnotę życia trzeba zaangażować swoje siły w budowanie tej więzi. To budowanie wymaga czasu i pracy. Okres przedmałżeński ma tu zasadniczy wpływ – to właśnie przed małżeństwem młodzi uczą się przeżywać swoją własna obecność, uczą się siebie nawzajem, poznają swój wewnętrzny bogaty świat
odpowiedz

Polecane dla Ciebie