Kobiety, na które działa magia żonatego, szukają wbrew pozorom nie romansu, a stałego związku. Mężczyzna z obrączką wydaje się być dojrzalszy, bardziej uczuciowy. Dr Kamal Khurana, ekspert do spraw związków, wyjaśnił to zjawisko na łamach „The Times":
„Kobiety zakochujące się w żonatych mężczyznach to zwykle osoby szukające uwagi i emocjonalnego wsparcia. Żonaci mężczyźni wydają im się bardziej doświadczeni i dojrzalsi, dlatego są dla nich pociągający" (tłumaczenie „Dziennik").
Dla psycholog, Ewy Woydyłło, takie odbieranie żonatych mężczyzn przez kobiety, które poszukują stałego związku, jest oczywiste:
„Żonaty mężczyzna rzeczywiście sygnalizuje, że jest dojrzalszy. Sprawdził się w roli opiekuna, gospodarza, pana domu, być może nawet ojca. Dla kobiety pragnącej nie zabawy, a dojrzałego, stałego związku, taka osoba będzie wręcz atrakcyjniejsza niż "motyl" latający po dyskotekach" ("Dziennik").
Jednak kobiety poszukujące miłości wśród mężczyzn po ślubie nie mogą liczyć na to, czego potrzebują. Szanse na wskoczenie na miejsce żony są małe, pozostaje rola tej drugiej. Ona sama może czuć się winna i gorsza, bo nie może nikomu powiedzieć o swoim uczuciu, pokazać partnera rodzicom czy stać się żoną.
Problem winy w takiej sytuacji (na przypadku z własnego życia) wyjaśniła psycholog Woydyłło:
„Jestem przeciwna oskarżaniu kobiet o zdradę i temu, by całe odium spadało na kobietę. Kiedyś mojego męża uwiodła inna kobieta, w dodatku o 12 lat od nas starsza. Początkowo byłam na nią wściekła. Potem jednak pomyślałam, że to przecież z nim się umawiałam, a nie z innymi kobietami. To on przed ołtarzem ślubował mi wierność i nie dotrzymał obietnicy".
Powodzenie mężczyzn już żonatych wynika z płytkości rynku matrymonialnego. Fajni faceci są od razu wyłapywani i lądują na ślubnym kobiercu, dlatego szybko stają się obiektem zainteresowań „samotnych panien" na wydaniu.
Aby uniknąć zdrady, nie wystarczy pilnować partnera. Według psychologów, na skoki w bok decydują się mężczyźni, którzy nie odczuwają satysfakcji w związkach. Dlatego ważne jest pielęgnowanie uczucia i niepozwolenie mu na wygaśnięcie. Zadowolenie obu stron nie będzie narażało na sytuacje kryzysowe w związku.
Pani psycholog swoim pacjentom powtarza:
„… masz obowiązek sam lub sama zadbać o siebie, a nie wymagać tego od innych. Żeby ochronić się przed kradzieżą, trzeba zamykać torebkę, zamiast zamykać w więzieniu wszystkich potencjalnych złodziei! Podobnie jest ze związkami".
Nie można wymagać od partnera wierności, nic z siebie nie dając, tylko dlatego, że kiedyś powiedział "tak". Jeśli jednak, pomimo naszej dbałości o uczucie, on zdradzi, zawsze jest wyjście awaryjne - rozstanie albo terapia.