9 rzeczy, które musisz wiedzieć o facetach!

Wiele cech męskiej natury to dla kobiet zagadka. Próbujemy je wytłumaczyć.
9 rzeczy, które musisz wiedzieć o facetach!
18.12.2014

Nigdy nie pomaga ci w domowych obowiązkach. O wszystkim trzeba mu przypominać dwa razy. Nie lubi mówić o uczuciach. Śpieszy się w seksie, ale przed ołtarz niekoniecznie. Nie słucha cię… Niejedna kobieta w tym opisie odnajdzie swojego partnera. To nie przypadek. Większość typowych męskich zachowań wynika po prostu z męskiej natury. Warto je poznać – również po to, by wiedzieć, kiedy mężczyzna tylko udaje, że czegoś nie może zrobić.

Dlaczego mężczyźni nie śpieszą się do ślubu?

Pośrednio ma to związek z naszą kulturą. W dawnej Polsce kobieta zajmowała miejsce w społeczności poprzez ślub z mężczyzną i posiadanie dzieci. Do dziś pokutuje przekonanie, że w przypadku mężczyzn to nie małżeństwo świadczy o jego pozycji i męskości. Inna sprawa, że panom ślub bardzo często kojarzy się z brakiem wolności, ograniczeniami, zmianami na gorsze. Mężczyzna może się też bać, że nie poradzi sobie w związku małżeńskim – nie spełni oczekiwań partnerki. Mężczyźni od wieków byli odpowiedzialni za rodzinę i jej dobrobyt. To od nich wymaga się, by utrzymali żonę i dzieci. Wielu z taką presją nie daje sobie rady.

Dlaczego mężczyźni zdradzają?

Temat zdrady podejmowany był w wielu opracowaniach naukowych. Badacze w zasadzie są zgodni co do jednego – mężczyzna w szczęśliwym związku nie zdradza. Skok w bok najczęściej świadczy o problemach w relacji, nieporozumieniach, rutynie. Mężczyzna zdradza również, by potwierdzić swoją męskość. Z badań wynika, że zdrada może wynikać z emocjonalnej niedojrzałości czy nierealnych oczekiwań. Ale uwaga! Czas obalić mit mówiący, że mężczyźni – w przeciwieństwie do kobiet – zdradę mają we krwi. Amerykańska antropolog Helen Fisher jest zdania, że współczesne kobiety zdradzają równie często!

Czemu on milczy w ważnych momentach?

„Powiedz coś! Dlaczego nic nie mówisz?!” – niejeden mężczyzna usłyszał to z ust partnerki. Denerwujemy się, że panowie w ważnych momentach wycofują się, zamykają w sobie. Dlaczego tak robią? „O ile kobiety charakteryzuje podatność do wykraczania, o tyle mężczyźni skłonni są bardziej wycofywać się w siebie, przypominając raczej siłę dośrodkową niż odśrodkową” – tłumaczy John Gray w książce „Marsjanie i Wenusjanki. Tajemnica udanego związku” (wyd. Zysk i S-ka). Aby przetrwać problem, mężczyzna często woli się wycofać. To wynika z jego natury. Mając tego świadomość, łatwiej się dogadacie.

paul kehl

Dlaczego on nie lubi, gdy mu przerywam?

Chodzi nie tylko o przerwanie rozmowy – mężczyźni po prostu nie lubią, kiedy ktoś przerywa im czynność, którą się zajęli. Dlaczego? Kobiety są wielozadaniowe. Mają podzielną uwagę. Mężczyźni nie – potwierdziły to badania naukowe. Męska energia domaga się koncentracji na jednej kwestii za każdym razem. A przerywanie rozprasza tę energię. To wskazówka dla ciebie – podczas rozmowy koncentruj się na jednym wątku. Dzięki temu mężczyzna cię zrozumie i unikniecie konfliktów. Warto też przed rozpoczęciem rozmowy upewnić się, czy mężczyzna nie jest zajęty czymś ważnym.

Dlaczego on jest taki nerwowy?

Wydaje się zaczepny. Bywa agresywny. Obraża się. Nie umie przyjąć krytyki. „Jestem pewna, że w postawach i zachowaniu współczesnych mężczyzn dostrzeżesz ślady mentalności myśliwego i wojownika. Oni wciąż pozostają pod wpływem tkwiących w nich sił, z których istnienia mogą sobie zupełnie nie zdawać sprawy” – wyjaśni dr Barbara De Angelis, autorka „Sekretu mężczyzn” (wyd. Książnica). Owe „prymitywne” impulsy nakazujące mężczyźnie się bronić są głęboko zakorzenione w jego naturze. I jeszcze jedno – mężczyźni, jak już dowiedziałaś się z tego artykułu, chowają wszystko w sobie, są introwertykami. W przeciwieństwie do kobiet, które pokrzyczą, popłaczą i uspokoją się. A taka męska postawa potęguje jego nerwowość.

paul kehl

Dlaczego wydaje się, że on myśli tylko o sobie?

Wielu kobietom wydaje się, że większość mężczyzn to egoiści. Tłumaczy to John Gray. Okazuje się, że jeśli mężczyzna ma problem, odruchowo skupia na nim całą uwagę. Takie zachowanie daje o sobie znać zwłaszcza w warunkach stresu. „Chcą rozwiązać powstałą trudność i dlatego niczemu więcej nie poświęcają uwagi, a przecież cel, którym się zajmują, może być czasami bardzo altruistyczny, a ich działanie zupełnie bezinteresowne” – zauważa Gray. To nie ma nic wspólnego z narcyzmem czy egocentryzmem. Znowu chodzi o tzw. dośrodkową reakcję.

paul kehl

Dlaczego dla mężczyzn tak bardzo ważny jest seks?

Odpowiedź na to pytanie dają nam naukowcy. Ma to związek z męską naturą i genami. Otóż mężczyznom zależy przede wszystkim… na jak największym rozprzestrzenieniu ich nasienia. Mężczyźni ponadto niejednokrotnie wypowiadają się za pośrednictwem seksu, kiedy nie potrafią wyrazić uczuć. A poza tym seks jest bardzo przyjemny, co również ma dla mężczyzn ogromne znaczenie. I jeszcze jedno – to nieprawda, że mężczyzna myśli o seksie co siedem sekund. Naukowcy obliczyli, że statystyczny facet ma kosmate myśli średnio 19 razy dziennie – tylko dziewięć razy więcej niż kobieta.

Ewa Podsiadły-Natorska

paul kehl

Dlaczego mężczyźni chcą dominować?

„Według najnowszej teorii dominacja mężczyzn wyrasta z potrzeby uniknięcia identyfikacji z żeńskością i ze skłonności każdego mężczyzny do oderwania się od matki” – czytamy w książce dr Barbary De Angelis. Mężczyźni od maleńkości mają wpajane męskie zachowania. „Nie maż się, chłopaki nie płaczą”. „Nie sprzątaj, siostra zrobi to za ciebie” itd. Chłopcom daje się więcej swobody niż dziewczynkom. Dla wielu bycie mężczyzną to ukrywanie emocji i słabości, pokonywanie rywali, pewność siebie, opanowanie, niezależność, gotowość do obrony i do ataku.

 

paul kehl

Dlaczego mężczyzna się odgradza?

Większość mężczyzn reaguje na stres odgrodzeniem się od uczuć i próbą obiektywnego spojrzenia na sytuację – zauważa John Gray. W momencie stresu czy kryzysu mężczyzna prawdopodobnie się wycofa i będzie usiłował ustalić, co się stało. „Cała jego świadomość skoncentruje się na kluczowym problemie, a do tego potrzebne mu będzie zdystansowanie się wobec własnych emocjonalnych reakcji, natomiast obiektywna postawa pozwoli mu wrócić do siebie” – uważa Gray. Męska natura zakłada, że mężczyzna musi się wycofać, odsunąć na bok, aby rozładować stres i skupić siły. Nie bierz tego do siebie.

Komentarze (13)

Ocena: 4.38 / 5
Anonim (Ocena: 5) 07.11.2015 18:14
Jestem 28 letnią kobietą, która przeżywała wzloty i upadki. Jednak uczucie pustki po tym jak zostawia Cię ukochana osoba jest zdecydowanie gorsze aniżeli utrata pracy czy przyjaciółki. Dla mnie to był jakiś koszmar, masakra, przestało mi zależeć na czymkolwiek. Musiałam go jakoś odzyskać. Z pomoca przyszedł mi rytualista ze strony urok-milosny.pl spróbowałam rytuału na powrót partnera i rzeczywiście powrócił. Jednakże muszę stwierdzić, że pomimo iż widze jak mu zależy, ja już nie jestem tą samą ufną kobietą. Ślad po rozstaniu już na zawsze pozostanie w mojej psychice.
odpowiedz
aga (Ocena: 5) 20.12.2014 23:19
Jak już wiesz tyle o facetach, to sprawdź czy zgadza się to z rzeczywistością. Do poznania ciekawych osób polecam darmowy portal dyskoteka.co
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.12.2014 19:16
jakoś mój ojciec nie miał problemu, żeby się szybko z mamą ożenić, a teraz niestety faceci sa coraz gorsi, nie chcą ślubu i myślą tylko o sobie :(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.12.2014 20:30
to chyba najlepszy artykul jaki przeczytalam na tej stronce. bardzo ciekawy
zobacz odpowiedzi (1)
inferno (Ocena: 1) 18.12.2014 17:33
stereotypowe pierdoły
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo