Nowy trend: szybkie randki

Szybkie randki dotarły do Polski. Czego się po tym spodziewać?
Nowy trend: szybkie randki
09.11.2014

Pomysł na szybkie randki – jak wiele innych współczesnych trendów – dotarł do nas ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze takie spotkanie zorganizował rabin Yaacov Deyo, który chciał w ten sposób ułatwić singlom znalezienie partnera. Impreza odbyła się w 1998 roku w kawiarni Peet’s Café w Beverly Hills (Los Angeles). Pomysł chwycił, a szybkie randki błyskawicznie zyskały popularność na całym świecie. Do ich popularyzacji bez wątpienia przyczyniły się bohaterki serialu „Seks w wielkim mieście” – w jednym z odcinków szybkie randki przedstawiono jako oryginalny sposób na znalezienie partnera. Motyw speed dating pojawił się również w takich filmach i serialach jak „Simpsonowie”, „40-letni prawiczek” i „Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta”.

O co dokładnie chodzi?

W speed dating najważniejszą rolę odgrywa czas. W imprezie bierze udział tyle samo kobiet co mężczyzn. Każdy ma pięć minut na rozmowę ze sobą. Uczestnicy mają przy sobie notatnik, w którym zaznaczają, z którym rozmówcą chcieliby kontynuować znajomość.

– W tabelce pisze się każdego rozmówcę i zaznacza się, czy dana osoba się podobała, czy nie. Najważniejsze są potem wspólne wybory. Po całym spotkaniu analizujemy to, po czym dana osoba dostaje e-maila w stylu: „Wybrało cię tylu facetów, z tyloma masz wspólny wybór”. I osoby, które mają wspólny wybór, dostają do siebie kontakty, czyli imię, adres e-maila i telefon. Potem wszystko już jest w rękach singli – tłumaczy Wojciech Kowalski, prezes firmy WeDate.pl zajmującej się organizacją szybkich randek, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Speed dating to alternatywa dla osób znudzonych nieudanymi randkami, z których trudno się wykręcić. Socjologowie oceniają, że na ich popularność składa się przede wszystkim współczesne tempo życia. Młodzi ludzie żyją szybko, są zajęci swoją karierą zawodową i własnymi sprawami, mają więc coraz mniej czasu na długie, tradycyjne spotkania. Poza tym decydującą rolę na szybkiej randce odgrywa pierwsze wrażenie.

randka

Organizatorzy dbają o to, by szybkie randki były udane. Dlatego zapraszają osoby w różnym wieku, z różną sytuacją osobistą. Można np. znaleźć szybkie randki dla studentów albo seniorów. Organizowane są także szybkie randki dla osób, które nie szukają stałych partnerów, a jedynie chcą kogoś poznać i dobrze się bawić w czasie takiego spotkania.

Oto kolejna opinia innej internautki: „Dla mnie to jest superokazja, bo nie muszę się starać, kombinować i umawiać na randki. Sprawa zostaje jasno postawiona i dzięki temu miło spędzam czas, a później zajmuję się swoim życiem i żaden za mną nie biega i nie prosi o wspólne mieszkanie. Polecam takie spotkania”.

Lepsze niż randkowanie on-line

Evan Marc Katz, coach zajmujący się sprawami damsko-męskimi, w rozmowie z „The New York Timesem” przyznaje, że speed dating to dobry sposób, by nauczyć się, jak nawiązywać nowe znajomości i prowadzić interesującą rozmowę. Evan Marc Katz zauważa ponadto, że gdy randkujemy przez internet, często skreślamy niektórych z powodu błahostek – np. takich, że w rubryce „Wzrost” on wpisał 160 cm albo… 2 metry. „A gdy spotkasz się z taką osobą twarzą w twarz, dajesz mu szansę” – uważa coach.

randka

To zrozumiałe, że trudno jest poznać kogoś w pięć minut. Ale jeśli zaiskrzy między tobą a twoim rozmówcą, możecie się umówić na ponowne spotkanie. Jeżeli nie – trudno. Poza tym szybkie randki to sposób, by w przyjemny i niecodzienny sposób spędzić czas. Jeden z internautów sumuje: „Szybkie randki pomimo szybkości są dość efektywne, bo spotykasz realną osobę z jej fizykalnością, tembrem głosu i gestykulacją, całym bogactwem i nędzą… A nie netowego fantoma złożonego ze sprytnie dobranych cytatów, bajtów i pikseli”.

Zdaniem badaczy większości kobiet wystarczy 30 sekund spędzonych z mężczyzną, aby stwierdzić, czy jest on kandydatem na stałego partnera.

Ewa Podsiadły-Natorska

randka

Portal upolujsingla.pl, który zajmuje się organizacją szybkich randek, wymienia kilka zalet tego typu spotkań. Po pierwsze: speed dating na żywo pozwoli ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii, które straciłabyś na poszukiwaniu znajomości byle gdzie. Podczas jednego wieczoru bierzesz udział w kilkunastu randkach, co zwiększa możliwość poznania interesującej cię osoby. Po drugie: to znakomity sposób na poznanie kogoś, jeśli jesteś nieśmiała i boisz się odrzucenia. A to dlatego, że o wyborach dowiadują się tylko te osoby, które wzajemnie się wybrały.

Miło spędzić czas

Speed dating to nie tylko sposób na spotkanie drugiej połówki, ale również znajomych i przyjaciół. „Byłam dwa razy na imprezie tego typu. Nie znalazłam chłopaka na stałe, ale moja koleżanka tak. Są świetną parą. A wszyscy mężczyźni, których tam poznałam, byli kulturalni i grzeczni. Nikt mi nie proponował szybkiego seksu, przeciwnie, wszystkim zależało raczej na stałym związku” – pisze jedna z internautek.

W podobnym tonie wypowiada się inna uczestniczka dyskusji na forum: „A ja byłam i bardzo mi się podobało. Nikogo nie znalazłam, ale miło spędziłam czas. Warto próbować”.

randka

Tę opinię potwierdza Wojciech Kowalski. – Z mojego dwuletniego doświadczenia wynika, że skuteczność szybkich randek jest bardzo duża. Wiem już o jednym zaplanowanym ślubie, na który jestem zaproszony. Niektórzy szukają na szybkich randkach przyjaciół, nieraz przyjaźń jest efektem ubocznym, na zasadzie: nie udało się spotkać miłości, ale spotkały się dwie osoby, które łączy hobby – mówi prezes WeDate.

Informacji szukaj w sieci

W Polsce szybkie randki organizowane są od kilku lat. Najczęściej odbywają się w modnych klubach, restauracjach albo kawiarniach w dużych miastach. Jeśli chcesz wziąć udział w takim wydarzeniu, poszukaj informacji na ten temat w internecie – to najprostszy sposób.

Komentarze (8)

Ocena: 5 / 5
Halina (Ocena: 5) 11.08.2015 16:06
Polecam www.showdates.pl w Łodzi. Miło spędzony wieczór w towarzystwie ciekawych osób. Nie będziecie żałować! :))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.11.2014 19:25
a ja polecam wawelowe w krakowie. świetna organizacja i księcia z bajki da się poznać!
odpowiedz
Rita (Ocena: 5) 09.11.2014 18:43
Byłam i napisze tak: miałam wrażenie, że jestem w ukrytej kamerze... Ok, po świecie chodzą różne przypadki ale tam jeszcze bardziej byli pokręceni. Jeden był cichym rolnikiem, który szukał drapieżnej dziewczyny. Kolejny potrafił przepowiadać pogodę patrząc tylko na niebo. Następny uprawiał maryśke w domu i chwalił się tym. Jeden miał zwidy, że widzi dinozaury i jeśli policja będzie go szukać to on ma ręce w kajdankach.... Może akurat takie "egzemplarze" się trafiły. Ogólnie pomysł nie jest zły, ale wszystko i wszędzie zależy od szczęscia ;)
odpowiedz
blee (Ocena: 5) 09.11.2014 15:59
O kurczaki, a jaki to blog? Przydałby mi się krem BB na moje paskudne lico! Też pewnie jesteś brzydka.
odpowiedz
Zaniepokojona (Ocena: 5) 09.11.2014 15:57
Kurde, chciałam iść, ale mój chłopak się nie zgadza :/ Co powinnam zrobić?
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo