Pierwsza faza związku jest jedną z najważniejszych. Obserwując ją, można stwierdzić, czy jest to coś trwałego, czy tylko przelotna znajomość. Naukowcy, na potrzeby określenia długości związku, stworzyli model matematyczny. Po wprowadzeniu danych otrzymujemy procentowy wynik, mówiący nam, czy relacja ma szansę na długoterminowość.
Z badań naukowców Uniwersytetu Londyńskiego, które za „Daily Telegraph" cytuje serwis pardon.pl, wynika, że trwałe związki powstają zazwyczaj, jeśli partnerzy nie rozpoczęli współżycia już na pierwszej randce. Zaloty rozłożone w czasie przynoszą korzyść obojgu stronom. Mężczyźni zaczynają bardziej szanować partnerkę, a mówiąc potocznie - czekanie zaostrza ich apetyt. Wiadomo, że większość facetów to typy zdobywców, którzy rozkoszują się walką. Większość na pytanie, czy wolą zdobywać, czy być zdobywanymi, odpowie, że wolą zdobywać. Dlatego nie można im tego ułatwiać, a najlepiej umiejętnie utrudniać.
Jednak, jak dowodzą naukowcy, panie powinny prowadzić swoją grę bardzo delikatnie i z wyczuciem, tak żeby nie przedobrzyć. Zbyt długie oczekiwanie może spowodować zupełnie odwrotną relację i zamiast wzmocnienia uczucia - nastąpi jego dramatyczny koniec.
Sprytne rozegranie strategii randek pozwala kobietom na przekonanie się, czy mężczyźnie zależy na nich samych, czy tylko na zaciągnięciu ich do łóżka i dopisaniu sobie kolejnego trofeum do listy sukcesów.