Oto przepis na szczęśliwy związek. Udowodniony naukowo!

Trudno w to uwierzyć, ale naukowcy także zajmują się uczuciami.
Oto przepis na szczęśliwy związek. Udowodniony naukowo!
21.02.2014

Związki trwają i rozpadają się. Pary, które wszyscy postrzegali jako zupełnie do siebie niepasujące, są ze sobą do końca życia. Inni, którzy wydawali się dla siebie stworzeni – rozstają się, a po głębokim uczuciu pozostaje tylko nienawiść. Trudno przewidzieć, kto tak naprawdę jest nam pisany. Na udane życie we dwoje składa się tak dużo czynników, że powodzenie wydaje się wyłącznie szczęśliwym zbiegiem okoliczności. Nie do końca tak jest. O stabilność związku można zadbać, biorąc pod uwagę konkretne wskazówki naukowców. Tak, na uniwersytetach i w ośrodkach badawczych zajmują się także uczuciami.

Na podstawie wieloletnich obserwacji, eksperymentów i doświadczeń stworzono plan udanego związku. Bardzo trudno będzie go przestrzegać w praktyce, ale warto wziąć sobie do serca przynajmniej kilka jego elementów. Okazuje się, że rozmowa, udane życie intymne, wsparcie i wspólne doświadczenia to nie są wyłącznie banały, które odnajdziemy w tanich poradnikach mówiących nam, jak żyć. To sprawy absolutnie podstawowe i znajdujące swoje odzwierciedlenie we wnioskach poważnych naukowców.

Sprawdź, czy Twój związek przetrwa próbę czasu. Jeśli stwierdzisz, że Wasza relacja nie ma zbyt wiele wspólnego z ideałem – zawsze możesz się postarać coś zmienić. To nie są nieosiągalne wyzwania, ale proste wskazówki, które naprawdę czynią cuda...

Anja Rubik

EKSPERYMENTUJ

Nie tylko w sypialni, ale w każdej innej sytuacji. Pary, które wspólnie próbują nowych rzeczy, czują się bardziej kochane i dostrzegają większe wsparcie. To podstawa udanego małżeństwa, bo jak wiadomo – rutyna jest naszym największym wrogiem.

Bądźcie razem i przeżywajcie razem. To nie musi być nic wielkiego. Wystarczy: wspólny wieczorny spacer, kolacja w restauracji, w której nigdy wcześniej nie byliście, wycieczka w nieznane miejsce, wspólne gotowanie czy wypad na koncert.

para

CZY TO CZAS NA ŚLUB?

Jeśli jeszcze nie zalegalizowaliście swojego związku, w pewnym momencie będziecie musieli się nad tym zastanowić. Trudno w tym momencie mówić o rachunku zysków i strat, ale warto uświadomić sobie, „do czego jest nam to potrzebne”. Badania wykazały, że najczęstszymi powodami zawierania związków małżeńskichsą:

1. Miłość – 93 procent.

2. Chęć podjęcia zobowiązania na całe życie – 87 proc.

3. Potrzeba towarzystwa – 81 proc.

4. Potomstwo – 59 proc.

5. Stabilizacja finansowa – 31 proc.

anja rubik

POZYTYWNE INTERAKCJE

To nic odkrywczego, ale im więcej sympatycznych akcentów w Waszym związku, tym dłużej ze sobą wytrzymacie. Starać trzeba się jednak każdego dnia. Brzmi strasznie? Partner nie wymaga niczego nadzwyczajnego. Wystarczy raz dziennie zrobić jedną z następujących rzeczy: powiedzieć komplement, pochwalić, wspomnieć o czymś pozytywnym z przeszłości lub zrobić coś od serca (ugotować obiad, kupić kwiaty, posprzątać itp.).

 

dziewczyna

CZY MAŁŻEŃSTWO DAJE SZCZĘŚCIE?

Wydaje się, że do wspólnego życia wystarczy miłość i wzajemne zaangażowanie. Tak, ale to nie wszystko. Na szczęście w związku małżeńskim wpływa naprawdę wiele kwestii, o których większość z nas nawet nie myśli. Na podstawie 20-letnich badań brytyjskich naukowców stwierdzono, że najszczęśliwsze małżeństwa to takie, w których:

1. Małżeństwo trwa 5 lub mniej lat

2. Nie ma dzieci

3. Małżonkowie mają wyższe wykształcenie

4. Mężczyzna ma stabilną pracę

Największy poziom szczęścia obserwuje się przez okres dwóch pierwszych lat po ślubie. Później emocje nieco opadają, ale wcale nie jest gorzej, niż wcześniej! Satysfakcja powraca do poziomu sprzed ślubu, czyli czasów narzeczeństwa. Nie musi więc być aż tak źle...

para

STOSUNEK DO SIEBIE NAWZAJEM

Poważne badania udowodniły, że największą rolę odgrywa nasze nastawienie do partnera i odwrotnie. W szczęśliwym związku pozytywne interakcje powinny dominować nad negatywnymi i to w stosunku 5:1. Co to oznacza? Jeśli w ciągu dnia zdarza Wam się jedna drobna sprzeczka, a równocześnie przynajmniej kilka razy wyrazicie się pozytywnie na temat partnera, wtedy wszystko będzie w porządku. W parach, które najczęściej się rozwodzą, ten stosunek wynosi zaledwie 0,8:1. A więc częściej wzajemnie się krytykują, niż chwalą.

PRZYJAŹŃ

Niezależnie od tego, czy jesteście tylko parą, czy aż małżeństwem, nie należy zapominać o jednej podstawowej sprawie. Pomimo upływu lat powinna Was łączyć przede wszystkim przyjaźń. Jeśli wciąż się lubicie, o 70 procent wzrasta Wasza satysfakcja z życia seksualnego, rozmów i wszystkiego, co Was łączy. A jeśli mówimy o rozmowach, tych powinno być jak najwięcej. Szczęśliwe pary rozmawiają ze sobą przynajmniej 5 godzin w tygodniu. To czas, kiedy jesteście tylko ze sobą i możecie się wygadać.

para

W SYPIALNI

Seks wcale nie jest przereklamowany! Odgrywa i zawsze będzie odgrywać bardzo ważną rolę w każdym związku. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie i... czas. Najszczęśliwsze pary spotykają się w sypialni przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Taka częstotliwość wystarczy, by o ponad 50 proc. zwiększyć satysfakcję ze związku. Raz w tygodniu uważany jest za minimum. Wtedy zadowolenie wzrośnie o 40 proc.

miłość

CIESZ SIĘ RAZEM Z NIM

Wzajemne wsparcie nie polega wyłącznie na byciu ze sobą w najtrudniejszych momentach. To bardzo ważne, ale istotne jest także przyjmowanie dobrych wiadomości. Jeśli partner odniósł sukces, należy okazać swoje zainteresowanie. Jak?

Pokaż, że także się cieszysz. Zadawaj pytania, aby mógł Ci o tym opowiedzieć. Pogratuluj i powiedz, że jesteś z niego dumna. W podobny sposób powinnaś reagować na nawet najdrobniejsze kwestie. Udowodniono, że jeśli przez tydzień przynajmniej 3 razy pochwalimy swojego partnera, znacznie wzrasta nasze własne zadowolenie.

 

Komentarze (26)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.11.2015 01:01
Po 5 latach w małżeństwie spadła na mnie wiadomość niczym grom z jasnego nieba. Mąż stwierdził że nasz związek się wypalił i ze ma kogoś innego. Nie mogłam się ruszyć w tamtej chwili. Świat mi się zawalił. Ale nie dałam za wygraną. Zamówiłam rytuał miłosny na polecanej tutaj stronie urok-milosny.pl , a mąż po 43 dniach do mnie wrócił. Moje szczęście po jego powrocie było nie do opisania.
odpowiedz
a (Ocena: 5) 22.02.2014 12:28
u mnie słabo z rozmową i całkowity brak wsparcia z jego strony. tylko sex i wspólne doświadczenia
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.02.2014 08:40
Uważacie że małżeństwo bez dzieci nie może być szczęsliwe ? To ludzie nie żenią sie z miłosci tylko po co ? Dlatego że chcą posiadać dzieci ?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.02.2014 18:38
Szczęśliwe małżeństwa to te, które trwają 5 lat lub mniej?! Jak mogą być niby szczęśliwe, skoro tak szybko się rozpadają? No błagam...
zobacz odpowiedzi (2)
Kropka (Ocena: 5) 21.02.2014 12:57
Chyba najważniejsze, to rozumieć się bez słów, jak najlepsi przyjaciele.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo