Mężczyźni bez mrugnięcia okiem wskazują na swój ideał kobiecości. Kolejne badania udowadniają nam, że uroda odgrywa ogromną rolę. Wynika z nich, że jeśli nie jesteś długonogą brunetką z niebieskimi oczami i kilkoma innymi atrybutami, nie powinnaś na nic liczyć. Na szczęście życie rządzi się swoimi prawami i statystyka nie zawsze ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. O gustach przecież się nie dyskutuje, więc jaki jest sens, by tworzyć obraz takiego ideału? Jeśli wnioski z podobnych sondaży potraktujemy jako ciekawostkę, nie ma w tym nic złego. Jeśli jednak traktujemy je zbyt poważnie, wtedy poziom naszego zakompleksienia drastycznie wzrasta.
Do tej pory nie miałyśmy wyjścia i jedyne wiarygodne dane na ten temat dotyczyły upodobań panów. Przyszedł czas na odwrócenie tych ról. Czytelniczki Papilot.pl stworzyły portret idealnego mężczyzny. W ostatnich dniach ponad 3,5 tysiąca z Was wyraziło swoje zdanie w tej kwestii. Wskazałyście na aspekty dotyczące męskiego wyglądu, ale nie tylko. Dowiadujemy się, jak powinien prezentować się prawdziwy mężczyzna zdaniem Polek, czym powinien się zajmować, a także, czym właściwie jest dla nas „męskość”.
Badanie przeprowadzono w dniach 14-17 lutego br. Wzięło w nim udział dokładnie 3567 kobiet. Wyniki prezentują się naprawdę interesująco... Sprawdź, kim dla większości z nas jest męski ideał!
Raport „Idealny mężczyzna według kobiet” został opracowany na podstawie ponad 3,5 tys. odpowiedzi udzielonych przez Czytelniczki Papilot.pl. Największą grupę wiekową stanowią kobiety w wieku 17-25 lat. Szczególnie mocno reprezentowane są te w wieku 20-22 lat – stanowią dokładnie 43 proc. wszystkich respondentek. Przedział wiekowy 17-19 lat – 30 proc., 23-25 – 17 proc.
WZROST
Jaki powinien być idealny mężczyzna zdaniem kobiet? Wysoki! W tej kwestii mamy określone upodobania. Zaledwie 1 proc. ankietowanych uznało, że wzrost nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. Idealna wysokość to przedział pomiędzy 175 i 190 cm. Inne odpowiedzi (wzrost wyższy lub niższy od wskazanego) stanowią 17 procent całości. Najczęściej wskazujemy na:
180-185 cm – 37 procent odpowiedzi
185-190 cm – 28 proc.
175-180 – 18 proc.
WAGA
Idealny mężczyzna powinien być również proporcjonalnie zbudowany. Nie może być zbyt szczupły, ani tym bardziej otyły. Niemal połowa ankietowanych za idealny przedział wagowy uznała 75-85 kilogramów – 59 proc. wszystkich odpowiedzi. Waga nie ma znaczenia dla 4 proc. z nas.
75-80 kg – 25 procent odpowiedzi
80-85 kg – 24 proc.
85-90 kg – 17 proc.
70-75 kg – 15 proc.
KOLOR WŁOSÓW
Co szósta ankietowana (17 proc.) twierdzi, że kolor włosów mężczyzny nie ma większego znaczenia. Większość ma jednak sprecyzowane upodobania. Okazuje się, że najbardziej doceniamy włosy ciemne, a blondyni pozostają daleko w tyle... Najpopularniejsze odpowiedzi:
włosy brązowe – 39 procent odpowiedzi
czarne – 26 proc.
ciemny blond – 14 proc.
jasny blond – 4 proc.
KOLOR OCZU
Podobno oczy są zwierciadłem duszy... W przypadku mężczyzn na pewno. Co piąta z nas (22 proc.) uznała, że ich kolor nie jest aż tak istotny, ale większość potrafi wskazać swój ulubiony. Okazuje się, że nie tylko faceci marzą o niebieskookich pięknościach. Błękit podoba się także nam.
niebieskie oczy – 32 procent odpowiedzi
brązowe – 19 proc.
bardzo ciemne – 11 proc.
zielone – 10 proc.
TYP SYLWETKI
Wydawało się, że mięśnie są w cenie, ale na pewno nie dla większości z nas. Doceniamy sportową sylwetkę, ale daleko nam do uwielbienia dla kulturystów. Część ankietowanych wykazało się niezwykłą wyrozumiałością, dopuszczając lekką nadwagę (6 proc.), dla 3 proc. wygląd męskiego ciała to sprawa drugorzędna.
sylwetka wysportowana – 80 procent odpowiedzi
szczupła – 8 proc.
dopuszczalna lekka nadwaga – 6 proc.
bardzo umięśniona – 4 proc.
STYL UBIERANIA SIĘ
To dobra wiadomość dla większości polskich mężczyzn. Czytelniczki Papilot.pl wskazały, że po męskim ubiorze nie oczekują niczego specjalnego. Zadowala nas klasyczny zestaw t-shirt, jeansy i bluza. 7 proc. kobiet biorących udział w badaniu nie przykłada do tego tematu wagi.
odzież casualowa (sweter, jeansy itp.) - 47 procent odpowiedzi
sportowa elegancja – 27 proc.
odzież elegancka – 9 proc.
odzież sportowa – 5 proc.
ZAROST
Dyskusja na temat męskiego zarostu trwa od lat. Zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy panowie szczególnie upodobali sobie owłosienie twarzy. Okazuje się, że nie widzimy w tym nic złego. O ile wąsy czy brodę lubią nieliczne z nas, tak kilkudniowy zarost jest jak najbardziej pożądany! Dla 4 proc. to nieistotne.
dopuszczalny kilkudniowy zarost – 73 procent odpowiedzi
bez zarostu – 18 proc.
broda – 6 proc.
OWŁOSIENIE CIAŁA
W tym przypadku postawiłyśmy na jasną deklarację. Ankietowane wskazywały pomiędzy dwiema odpowiedziami – gładka lub owłosiona klatka piersiowa. To szczególnie istotna kwestia w czasach, kiedy na temat owłosienia mówi się tak wiele... Do tej pory wydawało się, że przeciwniczek i zwolenniczek „dywanu” na klatce piersiowej jest tyle samo. Nic bardziej mylnego!
gładka klatka piersiowa – 70 procent odpowiedzi
owłosiona klatka piersiowa – 30 proc.
ZAWÓD MĘŻCZYZNY
Okazuje się także, że w kwestii kariery zawodowej mężczyzny nie mamy sprecyzowanego zdania. Największa grupa respondentek wskazało na odpowiedź, że zawód faceta nie ma większego znaczenia (35 proc.). Pozostałe ankietowane wskazały:
specjalista (media, finanse) – 19 proc.
mundurowy (policjant, strażak) – 15 proc.
lekarz – 8 proc.
inny zawód – 8 proc.
artysta (muzyk, fotograf, malarz) – 7 proc.
pracownik fizyczny – 4 proc.
PODSUMOWANIE
Biorąc pod uwagę najczęściej wskazywane odpowiedzi, idealnym mężczyzną według Polek jest wysoki i wysportowany pan o brązowych włosach i niebieskich oczach. Ubrany w stylu codziennym, z kilkudniowym zarostem i gładką klatką piersiową. Po pracy w mediach lub banku może sobie pozwolić na wizytę u kosmetyczki.
Niektórzy stwierdzą, że to tylko statystyka, ale może w tym przypadku AŻ? Wreszcie wiemy, w kim tak naprawdę gustują młode Polki. Zgadzacie się z werdyktem większości?
MĘSKA DEPILACJA
Wyobraźnię wielu rozpala także temat owłosienia na innych częściach ciała. Panowie zadają sobie pytanie – golić czy nie? Dzięki Waszym odpowiedziom sprawa wydaje się wręcz oczywista...
dopuszczalne skrócenie włosów w miejscu intymnym i pod pachami – 60 procent odpowiedzi
gładkie miejsce intymne i pachy – 29 proc.
mężczyzna nie powinien się depilować – 11 proc.
CO TO JEST MĘSKOŚĆ?
W kolejnej części ankiety zapytałyśmy o to, co wypada mężczyznom, by wciąż byli uznawani za... męskich. Pytania były trzy, odpowiedzi mogą zaskakiwać.
Czy akceptujesz takie części męskiego stroju jak przylegające spodnie (rurki), odważne kolory (np.róż) itp.?
NIE – 64 procent odpowiedzi, TAK – 36 proc.
Czy mężczyzna może chodzić do kosmetyczki?
TAK – 53 procent odpowiedzi, NIE – 47 proc.
Czy mężczyzna może używać specjalistycznych kosmetyków do stylizacji włosów, kremów (np. pod oczy), balsamów do ciała, pomadki ochronnej do ust itp.?
TAK – 84 procent odpowiedzi, NIE – 16 proc.