Jakich mężczyzn szukają kobiety?

Co liczy się najbardziej, gdy szukamy partnera? Jakie cechy charakteru i wyglądu?
Jakich mężczyzn szukają kobiety?
16.12.2013

Jaka jest współczesna kobieta? Zazwyczaj ambitna, pewna siebie, kreatywna, uczuciowa… I takiego najczęściej szuka partnera. Są bowiem pewne cechy, których pożądamy w mężczyźnie, bez względu na nasz wiek, kulturę czy miejsce pochodzenia. Współczesna kobieta poszukuje mężczyzny energicznego i pracowitego, jednak nie tylko to się liczy.

Badania na temat najbardziej pożądanych cech w płci przeciwnej przeprowadził Richard Lippa, opierając się o wyniki ankiety internetowej BBC, w której wzięło udział blisko 200 tys. osób; średnia wieku wyniosła 32 lata. Czego się z nich dowiadujemy?

W poszukiwaniu dżentelmena

Okazuje się, że współczesna kobieta w mężczyźnie wypatruje przede wszystkim konkretnych cech charakteru – wygląd nie jest aż tak ważny; wskazało go zaledwie 17 proc. ankietowanych. Wśród wszystkich męskich cech najważniejsza jest dla nas inteligencja mężczyzny, poczucie humoru oraz uczciwość. Zależy nam na partnerze ambitnym, niezależnym, pracowitym i odpowiedzialnym, przy którym będziemy się czuły bezpiecznie. Ważna jest dla nas także uprzejmość i życzliwość oraz dobra komunikacja. Szukamy mężczyzny, z którym nie zabraknie nam tematów do rozmowy.

„Dla mnie w zasadzie najważniejsze jest to, żebym mogła z mężczyzną porozmawiać o wszystkim. Muszę się dobrze czuć w jego towarzystwie, mieć poczucie, że ten facet ma pojęcie o wielu sprawach. To bardzo ważne” – mówi Beata.

Prawda jest również taka, że mimo upływu lat i zmiany obyczajów, współczesne kobiety wciąż szukają prawdziwych dżentelmenów. Lubimy, gdy mężczyzna jest pewny siebie (ale nie zarozumiały), traktuje kobietę z szacunkiem, wie, jak się zachować w różnych sytuacjach, a przy tym nie kłamie i nie kombinuje. „Spotkałam się kiedyś z chłopakiem, który nie umiał zachować się w towarzystwie. Musiałam się za niego wstydzić, to było okropne” – przyznaje Martyna.

Liczy się zdrowy rozsądek

Choć współczesne kobiety są zaradne i przedsiębiorcze, tak naprawdę szukają mężczyzn, którzy otoczą je opieką. „Poczucie bezpieczeństwa i pewność, że mam u swojego boku zaradnego faceta, są dla mnie najważniejsze. W zasadzie nic innego nie ma większego znaczenia” – uważa jedna z internautek.

Czego jeszcze szukamy w mężczyźnie? „Musi mieć to coś, poza tym poczucie humoru takie jak moje, a nie że mnie śmieszy co innego, musi okazywać zainteresowanie moją osobą, być zaangażowany w naszą znajomość, być troskliwy i czuły. I nie może być zaborczy! Czasem trzeba bowiem od siebie odpocząć, więc dobrze, by miał też jakiś znajomych, swoje hobby” – uważa Agata.

„Troskliwy, czuły, rozsądny, inteligentny, opiekuńczy, zaradny, wierny. Taki, który potrafi słuchać… i rozmawiać… Ja takiego mam od dwóch lat i jestem bardzo szczęśliwa” – sumuje jedna z internautek.

Ewa Podsiadły-Natorska

modele

A kolejna uczestniczka dyskusji dodaje, że taka postawa związana jest ze… zdrowym rozsądkiem, którym powinien cechować się kandydat na partnera.

To samo w jednym z wywiadów powiedziała aktorka Claire Danes. „Mój wymarzony partner musi odznaczać się wyobraźnią, empatią, musi stąpać twardo po ziemi i posługiwać się zdrowym rozsądkiem. Zwłaszcza ta ostatnia cecha, rozsądek, jest dla mnie szczególnie ważna. Trochę potrwało, zanim zdałam sobie z tego sprawę. W przeszłości wiązałam się z różnymi ludźmi... Oczywiście nie chcę powiedzieć nic złego na temat moich byłych chłopaków, byli naprawdę wspaniali – niemniej jednak dzisiaj już wiem, że rozsądek stawiam na pierwszym miejscu”.

modele

Aktywny, kreatywny

Malarka i autorka książek Hanna Bakuła w rozmowie z tygodnikiem „Przegląd” stwierdziła, że współczesne Polki poszukują mężczyzn z poczuciem humoru, miłych, może nawet dobrych. „Nie zawadzi, żeby byli bogaci. To jest tzw. minimum”. I trudno się z tym nie zgodzić – sytuacja finansowa mężczyzny, owszem, jest ważna, choć nie najważniejsza. „Nie oszukujmy się: pieniądze mają znaczenie. Ale głównie dlatego, że dzięki temu wiesz, czy dany mężczyzna jest ambitny, pomysłowy, aktywny, kreatywny… Czy zapewni ci poczucie bezpieczeństwa i czy można traktować go jako poważnego kandydata do założenia rodziny” – uważa Olga.

Agnieszka Sumińska, sędzia sądów rodzinnych w rozmowie z tygodnikiem „Przegląd” wyznała, że jej zdaniem współczesne kobiety szukają mężczyzn przedsiębiorczych, inteligentnych, lojalnych, wrażliwych; prawdziwych partnerów, zdecydowanych, ale nienarzucających swojej woli. „Bardzo ważne, by mieli odpowiedni stosunek do dzieci, nie uważali, że proces wychowania dziecka jest wyłącznie obowiązkiem kobiety, ale sami też w nim uczestniczyli”.

Szukamy dobrych facetów

Bo przez wypowiedzi Polek coraz częściej przewija się jedno słowo-klucz: dobro. Szukamy mężczyzn, którzy po prostu są dobrymi facetami, bo w tym zawarte są także inne pożądane cechy charakteru. Dobry mężczyzna to dobry pracownik (albo szef), dobry partner, ojciec, syn… Z tej dobroci wynikają bowiem inne cechy takie jak uczciwość, czułość, oddanie. Dobroć eliminuje również pewne cechy charakteru, których nie byłybyśmy w stanie zaakceptować.

„Przede wszystkim nie może być egoistą zapatrzonym w siebie, bo już taki egzemplarz przerabiałam i dziękuję bardzo! Musi być czuły, troskliwy i zaangażowany, a nie tak, że ja go kocham, staram się, byśmy spędzali ze sobą czas, a on specjalnie się nie angażuje i wygląda tak, jakby mu nie zależało; takim panom dziękujemy, pamiętajcie dziewczyny. Trzeba się cenić!” – pisze jedna z uczestniczek internetowej dyskusji.

Komentarze (35)

Ocena: 4.94 / 5
bocian (Ocena: 3) 02.05.2014 08:47
Artykuł pisany przez nastolatkę dla nastolatek. Facet ma mieć jaja ale przy tej właściwej ma się ich pozbywać, słuchać księżniczki i za nią latać.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.12.2013 16:36
Mówicie, co chcecie, ja swojego męża poznałam w internecie., dokładnie w Sympatii. Wcale nie był najprzystojniejszy, nawet nie był w moim typie - na zdjęciu., A w realu okazało się, że to jest to, Trzeba próbować i dawać sobie szansę, a nie potem pluć w brodę.
odpowiedz
Aga (Ocena: 5) 17.12.2013 00:12
moze szukasz w zlym srodowisku? mysle ze wiek nie ma tutaj znaczenia ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.12.2013 23:57
a ja szukam starszego faceta w wieku 24-28 lat, chociaz sama mam 19. nie chodzi o zaden sponsoring czy cos, ale ci w moim wieku to totalne dupki. wiem ze to dziwnie wyglada, ale sama bym chciala ukonczyc studia i pracowac w biurze projektowym i rozwijac sie przy mądrym mezczyznie gdzie szukałabym wsparcia. a u takich 20letnich dupków (nie generalizuje wszyscy goscie, których poznałam i byli w tym wieku to totalne dupki) i sama nie wiem co robic... przecież nikt na 19latke powaznie nie spojrzy. a niektorzy moze po prostu szybciej dorastaja niz inni.
odpowiedz
Aga (Ocena: 5) 16.12.2013 23:20
prawosukcesu.blox.pl jak myslicie czy to moze byc ciekawe? dopiero pierwszy wpis na blogu ale wyglada interesujaco! cos dla nas papilotek ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo