W jakim wieku powinniśmy LEGALNIE uprawiać seks?

Polska, na tle innych krajów, wydaje się bardzo liberalna...
W jakim wieku powinniśmy LEGALNIE uprawiać seks?
22.11.2013

Nie ulega wątpliwości, że współczesna młodzież rozpoczyna współżycie coraz wcześniej. Najlepszym dowodem na to jest ogromna liczba nastolatek w ciąży. Tylko w Polsce każdego roku matkami zostaje ok. 20 tysięcy niepełnoletnich dziewcząt. Aktywnych seksualnie jest jednak znacznie więcej, bo wiek inicjacji systematycznie się obniża. Czy tzw. wiek przyzwolenia ma więc jeszcze jakikolwiek sens? Jak najbardziej. Wyznaczenie jasnej granicy, kiedy możemy zgodnie z prawem wyrazić zgodę na podjęcie czynności o charakterze seksualnym ma chronić najmłodszych przed dorosłymi, którzy chcieliby pozbawić ich dziecięcej niewinności.

W naszym kraju wiek przyzwolenia wynosi 15 lat. Uprawianie seksu z osobą młodszą może być więc traktowane jako przestępstwo, ale pod warunkiem, że druga strona ukończyła 17. rok życia. W innych państwach wygląda to bardzo różnie. W Wielkiej Brytanii wiek ten wynosi 16 lat, ale coraz głośniej mówi się o jego obniżeniu. Nawet do lat 14. Pomysł wzbudza ogromne kontrowersje, bo argumenty osób chcących za wszelką cenę chronić dzieci, zderzają się z twardymi danymi – seks w tym wieku nie jest już niczym dziwnym. Jakich argumentów używają zwolennicy nowych regulacji prawnych? Im niższy wiek przyzwolenia, tym większa możliwość dotarcia z informacjami na temat zdrowotnych aspektów seksu do najmłodszych. Szacuje się, że co trzecia osoba w wieku 15 lat ma już za sobą pierwszy raz. Stąd przekonanie, że nie warto zamiatać sprawy pod dywan, ale „wspierać ich na drodze do dorosłości” - cytuje jednego z pomysłodawców bbc.co.uk.

Zwolennicy obniżania wieku przyzwolenia twierdzą, że da to nauczycielom i innym specjalistom „mocne podstawy” do mówienia o seksie wśród najmłodszych. W tej chwili 14- czy 15-latkowie o zabezpieczeniach i chorobach wenerycznych słyszą tylko ogólnie. Nie mogą zasięgnąć indywidualnej porady bez zgody rodziców. Dane niektórych ośrodków badawczych mają potwierdzać, że im niższy wiek pozwolenia na legalny seks, tym młodzież później angażuje się w tę sferę życia i nastolatek w ciąży jest mniej. „Oni to przecież robią, a my musimy ich wspierać” - mówił w wywiadzie z BBC profesor postulujący zmianę prawa.

kobieta

Przeciwnicy uważają, że to jawne „wpychanie dzieci do łóżek”, a obniżenie wieku przyniesie wyłącznie przykre konsekwencje. Jeśli powie się nastolatkom, że 14-latek zgodnie z prawem może uprawiać seks, to część z nich uzna, że nie ma w tym nic złego i warto spróbować. Jak ta kwestia wygląda w innych częściach świata? Bardzo różnie. Niektóre dane wręcz szokują!

W takich krajach jak Angola, Meksyk, Argentyna, Hiszpania czy Japonia, wiek przyzwolenia wynosi zaledwie 12-13 lat. Niektórzy twierdzą, że dotyczy to także Watykanu. Nie jest to jednak kwestia jasna. Wcześniej państwo Watykan automatycznie przyjmowało prawo włoskie (a to wskazywało na 12 lat), które później zostało nieco zaostrzone i wiek ten wynosi dzisiaj 14 lat. W międzyczasie papież ogłosił, że włoskie prawo nie staje się obowiązujące w Stolicy Apostolskiej automatycznie. Który wiek przyzwolenia stał się więc obowiązujący? Trudno rozstrzygnąć, ale wiele wskazuje na to, że chodzi o 12 lat...

kobieta

W krajach europejskich nie ma co do tego pełnej zgody. W Niemczech czy na Węgrzech wiek ten wynosi 14 lat, w Polsce – 15, w Holandii czy na Łotwie – 16 lat.

Są jednak zakątki świata, gdzie seks przed uzyskaniem pełnoletności uznawany jest za nielegalny. Wiek 18 lat obowiązuje m.in. w Egipcie, Wietnamie czy na Malcie. W Indonezji – 19 lat, w Tunezji – 20, a na Madagaskarze – aż 21!

Myślicie, że ma to jakiekolwiek znaczenie?

Komentarze (68)

Ocena: 4.88 / 5
Bolo (Ocena: 5) 11.07.2018 00:42
12 to przesada a 21 też
odpowiedz
AnonimowyAnonim (Ocena: 5) 13.05.2018 11:28
Szkoda ze w polsce nie jestvod 12 lat
odpowiedz
Joanna (Ocena: 3) 02.04.2018 00:25
Hmmm wszystko ladnie tylko tu nie chodzi o dwóch 13 latków ktorzy chcą uprawiać sex tylko o obronienie tych nastolatków którzy są zwabiani przez pedofilów na portalach nie tylko społecznościowych, nawet na głupim whatsapp jest ich pełno. .. są oczywiście wyjątki bo to różnie w życiu bywa ale chodzi o pedofilów gdzie dziewczyna ma 14 a jej nowo poznany kolega ma 30i chce się spotkać i sexualnymi podtekstami.... no weźcie.
odpowiedz
heheszek (Ocena: 5) 09.05.2017 09:08
fajny pozna 12stke ;* skype loganzxcvb
zobacz odpowiedzi (1)
Podpis... (Ocena: 5) 21.05.2016 00:24
Napisz komentarz...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo